RolnikInfo.pl
Piątka dla zwierząt - co dalej

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Dalsze losy "piątki dla zwierząt". Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zabiera głos w sprawie

13 Marca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Robert Telus przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i poseł PiS podczas piątkowej rozmowy na antenie radia RMF FM zabrał głos w sprawie dalszych losów "piątki dla zwierząt". Zgodnie ze słowami polityka, obecnie "sprawa jest już zamknięta".

- Na temat "piątki dla zwierząt" nie mówimy, nie rozmawiamy, ta sprawa została już zamknięta. Wyraźnie było to powiedziane - przekazał na antenie radia Robert Telus. 

Jak przypomniał dziennikarz Marcin Zaborski, jeszcze w rozmowie, która miała miejsce pod koniec listopada, Robert Telus miał powiedzieć, że "prace nad nową "piątką dla zwierząt trwają w Ministerstwie Rolnictwa, a zaangażowane w te prace jest minister Grzegorz Puda".

Co się zmieniło od listopada z "piątką dla zwierząt"?

- To było w listopadzie. Czasy się zmieniają, sytuacja się zmienia i chcę powiedzieć, że "piątka dla zwierząt" to sprawia już zamknięta i to mówię, jako przewodniczący Komisji Rolnictwa - zaznaczył.

Dziennikarz RMF FM dopytywał się, czy sprawa "piątki dla zwierząt" już nie wróci, na co w odpowiedzi Robert Telus kolejny raz powtórzył, że "sprawa jest zamknięta". 

- Jeżeli mówimy o "piątce dla zwierząt", to sprawa jest zamknięta - pokreślił. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Regulacje w sprawie zwierząt 

- Jeżeli mówimy o ochronie zwierząt, to ja jestem rolnikiem i znam wielu, wielu rolników, dla których ta sprawa jest bardzo ważna (...). Bardzo często przedstawia się w mediach to tak, że "rolnicy są ci niedobrzy, to rolnicy się znęcają nad zwierzętami", ale to nie jest tak, to jest fałsz i to wielki fałsz. Każdemu rolnikowi, prawdziwemu rolnikowi zależy na tym, aby zwierzęta były bezpieczne - dodał.

Jednak, jeśli chodzi o regulacje dotyczące ochrony zwierząt, to Telus przekazał, że może zostaną wprowadzone, jednak na ten moment nie może zdradzić nic więcej. 

- Jeżeli mówmy o bezpieczeństwie zwierząt, to może takie ustawy będą przygotowane, ja w tej chwili nie mogę powiedzieć, ale myślimy o tym. Mówimy o bezpieczeństwie zwierząt, także tych małych, domowych (...). I jeżeli chodzi o bezpieczeństwo tych zwierząt, to na pewno będziemy nad nim pracować, bo tak jak powiedziałem, nam wszystkim zależy na tym, by zwierzęta były utrzymywane w normalnych warunkach - zaznaczył.

Robert Telus podkreślił, że na ten moment nie są prowadzone prace nad tym, by zakazać np. hodowli futerkowej w Polsce. 

- Nam zależy, żeby zwierzęta były hodowane, czy utrzymywane i kochane, w normalnych warunkach - zaznaczył.

Dlaczego zamknięta została sprawa "piątki dla zwierząt"?

- Mi jest trudno w tym momencie odpowiedzieć, dlaczego sprawa "piątki dla zwierząt" została zamknięta. Nie powiem dlaczego, bo po prostu nie wiem, wiem, że ta sprawa została zamknięta - zaznaczył polityk. 

Telus przekazał, że ostatnio rozmawiał z Ministrem Rolnictwa. Jak się okazuje, Grzegorz Puda miał powiedzieć, że "sprawa piątki dla zwierząt została zamknięta". Co więcej, Telus przyznał, że ucieszył się z takiej odpowiedzi. 

Sprawa "piątki dla zwierząt"

Przypomnijmy, projekt "piątki dla zwierząt", czyli ustawy o ochronie zwierząt został zaprezentowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa Forum Młodych PiS Michała Moskala jeszcze na początku września 2020 roku. W propozycjach ustawy znalazły się zapisy, w których między innymi zakazywano hodowli futerkowej, czy uboju rytualnego. Chociaż nowela została uchwalona przez Sejm i sprawa trafiła do Senatu, to kiedy naniesiono poprawki, prace w Sejmie nie zostały wznowione. Jeszcze 5 lutego w sprawie "piątki dla zwierząt" wypowiadała się marszałek sejmu. 

- Będą procedowane, kiedy będziemy mieli na to czas. Projektów ustaw, które wpłynęły do Sejmu, jest bardzo dużo. Nie wszystkie jesteśmy w stanie procedować, stąd ta słynna "zamrażarka", mieści w sobie naprawdę znacznie więcej projektów - mówiła wtedy Elżbieta Witek.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: RMF FM, Agropolska

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

sejm dom jednorodzinny

Finanse i Prawo

Zmiana prawa budowlanego. Sejm przegłosował ustawę w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
nawałnica

Finanse i Prawo

Trąba powietrzna i potężna nawałnica. Straty są ogromne, poznaliśmy oficjalne szacunki

Czytaj więcej >
dopłaty prąd

Finanse i Prawo

Zapowiedziano dopłaty do cen prądu. Wytypowano 6% gospodarstw domowych

Czytaj więcej >
arimr

Finanse i Prawo

ARiMR: poważne zmiany ws. składania wniosków o dotacje

Czytaj więcej >
grzybobranie

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia

Czytaj więcej >
traktor przyczepa oc

Finanse i Prawo

Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >