Piątka dla zwierząt - co dalej
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Aneta Wasilewska - 13 Marca 2021

Dalsze losy "piątki dla zwierząt". Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zabiera głos w sprawie

Robert Telus przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i poseł PiS podczas piątkowej rozmowy na antenie radia RMF FM zabrał głos w sprawie dalszych losów "piątki dla zwierząt". Zgodnie ze słowami polityka, obecnie "sprawa jest już zamknięta". 

- Na temat "piątki dla zwierząt" nie mówimy, nie rozmawiamy, ta sprawa została już zamknięta. Wyraźnie było to powiedziane - przekazał na antenie radia Robert Telus.

Jak przypomniał dziennikarz Marcin Zaborski, jeszcze w rozmowie, która miała miejsce pod koniec listopada, Robert Telus miał powiedzieć, że "prace nad nową "piątką dla zwierząt trwają w Ministerstwie Rolnictwa, a zaangażowane w te prace jest minister Grzegorz Puda".

Co się zmieniło od listopada z "piątką dla zwierząt"?

- To było w listopadzie. Czasy się zmieniają, sytuacja się zmienia i chcę powiedzieć, że "piątka dla zwierząt" to sprawia już zamknięta i to mówię, jako przewodniczący Komisji Rolnictwa - zaznaczył.

Dziennikarz RMF FM dopytywał się, czy sprawa "piątki dla zwierząt" już nie wróci, na co w odpowiedzi Robert Telus kolejny raz powtórzył, że "sprawa jest zamknięta".

- Jeżeli mówimy o "piątce dla zwierząt", to sprawa jest zamknięta - pokreślił.

Usiłowali ukraść koparkę za 30 tysięcy. Przeszkodą nie do pokonania okazało się błotoUsiłowali ukraść koparkę za 30 tysięcy. Przeszkodą nie do pokonania okazało się błotoCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Regulacje w sprawie zwierząt

- Jeżeli mówimy o ochronie zwierząt, to ja jestem rolnikiem i znam wielu, wielu rolników, dla których ta sprawa jest bardzo ważna (...). Bardzo często przedstawia się w mediach to tak, że "rolnicy są ci niedobrzy, to rolnicy się znęcają nad zwierzętami", ale to nie jest tak, to jest fałsz i to wielki fałsz. Każdemu rolnikowi, prawdziwemu rolnikowi zależy na tym, aby zwierzęta były bezpieczne - dodał.

Jednak, jeśli chodzi o regulacje dotyczące ochrony zwierząt, to Telus przekazał, że może zostaną wprowadzone, jednak na ten moment nie może zdradzić nic więcej.

- Jeżeli mówmy o bezpieczeństwie zwierząt, to może takie ustawy będą przygotowane, ja w tej chwili nie mogę powiedzieć, ale myślimy o tym. Mówimy o bezpieczeństwie zwierząt, także tych małych, domowych (...). I jeżeli chodzi o bezpieczeństwo tych zwierząt, to na pewno będziemy nad nim pracować, bo tak jak powiedziałem, nam wszystkim zależy na tym, by zwierzęta były utrzymywane w normalnych warunkach - zaznaczył.

Robert Telus podkreślił, że na ten moment nie są prowadzone prace nad tym, by zakazać np. hodowli futerkowej w Polsce.

- Nam zależy, żeby zwierzęta były hodowane, czy utrzymywane i kochane, w normalnych warunkach - zaznaczył.

Dlaczego zamknięta została sprawa "piątki dla zwierząt"?

- Mi jest trudno w tym momencie odpowiedzieć, dlaczego sprawa "piątki dla zwierząt" została zamknięta. Nie powiem dlaczego, bo po prostu nie wiem, wiem, że ta sprawa została zamknięta - zaznaczył polityk.

Telus przekazał, że ostatnio rozmawiał z Ministrem Rolnictwa. Jak się okazuje, Grzegorz Puda miał powiedzieć, że "sprawa piątki dla zwierząt została zamknięta". Co więcej, Telus przyznał, że ucieszył się z takiej odpowiedzi.

Sprawa "piątki dla zwierząt"

Przypomnijmy, projekt "piątki dla zwierząt", czyli ustawy o ochronie zwierząt został zaprezentowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa Forum Młodych PiS Michała Moskala jeszcze na początku września 2020 roku. W propozycjach ustawy znalazły się zapisy, w których między innymi zakazywano hodowli futerkowej, czy uboju rytualnego. Chociaż nowela została uchwalona przez Sejm i sprawa trafiła do Senatu, to kiedy naniesiono poprawki, prace w Sejmie nie zostały wznowione. Jeszcze 5 lutego w sprawie "piątki dla zwierząt" wypowiadała się marszałek sejmu.

- Będą procedowane, kiedy będziemy mieli na to czas. Projektów ustaw, które wpłynęły do Sejmu, jest bardzo dużo. Nie wszystkie jesteśmy w stanie procedować, stąd ta słynna "zamrażarka", mieści w sobie naprawdę znacznie więcej projektów - mówiła wtedy Elżbieta Witek.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: RMF FM, Agropolska

Następny artykuł