RolnikInfo.pl
benzyna traktor ciągnik

unsplash.com / fot. Loren King

Pierwsza w tym roku obniżka cen benzyny. Mimo to nie ma entuzjazmu

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Druga połowa kwietnia 2021 roku okazuje się być stabilna pod względem cen paliw napędowych. W ostatniej analizie portal e-petrol.pl wskazał, że w ostatnich dniach miała miejsce pierwsza w tym roku obniżka cen benzyny, która wyniosła 1 grosz.

Nic zatem dziwnego, że taka informacja rozczarowuje właścicieli pojazdów. Rolnicy są w trudnej sytuacji ze względu na wysokie koszty prowadzenia gospodarstwa przy niepewności gospodarczej wywołanej efektami pandemii koronawirusa. 

Sytuacja na rynku paliw

Jak dowiadujemy się z analiz przeprowadzonych przez portal e-petrol.pl, w ostatnim tygodniu obserwować mogliśmy ciąg dalszy stabilizacji cen paliw napędowych.

Z jednej strony jest to promyk nadziei na (choć chwilowe) zahamowanie wzrostu kosztu utrzymania pojazdów, z drugiej jednak - martwi utrzymująca się wysoka cena paliw i brak perspektyw na ewentualną zmianę.

W czwartym tygodniu kwietnia odnotowano pierwszą w 2021 roku obniżkę benzyny. Mimo to nie była ona spektakularna, gdyż wyniosła zaledwie 1 grosz.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Eksperci zaznaczają, że dalsze spadki cen nie są prawdopodobne. Rolnicy muszą zatem zacisnąć pasa i pogodzić się z faktem, że w najbliższym czasie tankowanie maszyn rolniczych może skutecznie opróżnić ich portfele.

Co jest powodem takiej sytuacji na rynku paliw? Winna wszystkiemu jest między innymi cena ropy naftowej, która plasuje się na wysokim poziomie. Na tej podstawie wiemy, że w nadchodzących dniach nie będzie można liczyć na optymistyczne informacje cenowe ze stacji paliw.

Aktualne notowania i prognozy

Ostatnia obniżka cen 95-oktanowej benzyny miała miejsce w grudniu 2020 roku. Średnia kwota, jaką obecnie trzeba zapłacić za ten typ paliwa w Polsce, wynosi 5,25 zł.

Stabilna jest również uśredniona cena diesla w naszym kraju - plasuje się na poziomie 5,19 zł. Niewielkie spadki widoczne są w przypadku autogazu - w ostatnich dniach średnia kwota za litr wyniosła 2,53 zł.

Jak - według ekspertów - będzie kształtował się rynek detaliczny paliw w najbliższym czasie? Prognozy wskazują na dalszą stabilność cen i ewentualne podwyżki. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wzrosty cen będą symboliczne.

Jak podaje portal e-petrol.pl, przewiduje się, że za litr autogazu zapłacimy 2,48-2,53 zł, litr diesla -  5,12-5,23 zł, a za litr 95-oktanowej benzyny - 5,22-5,33 zł.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: e-petrol.pl

Podobne artykuły

Unia Europejska

Ceny

Ceny tuczników w Unii Europejskiej. Największy wzrost w Polsce

Czytaj więcej >
drób

Ceny

Ceny drobiu rosną. Wpływ na sytuację ma również ptasia grypa

Czytaj więcej >
gminy

Ceny

Podwyżki opłat w 94,5% gmin? Koszty uderzą również w rolników

Czytaj więcej >
byczek

Ceny

Podał cenę za byczka. "Za darmo to by wszyscy chcieli"

Czytaj więcej >
mięso

Ceny

W sklepach mięso podrożeje, rolnicy zostaną z niczym. "Będziemy jeść szczaw"

Czytaj więcej >
Ceny - Lidl vs. Bronisze

Ceny

Tak właśnie się kroi polskich rolników. W Lidlu ziemniaki za 4,66 zł/kg, na Broniszach 0,47 zł/kg

Czytaj więcej >