RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. Loren King

Pierwsza w tym roku obniżka cen benzyny. Mimo to nie ma entuzjazmu

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Nic zatem dziwnego, że taka informacja rozczarowuje właścicieli pojazdów. Rolnicy są w trudnej sytuacji ze względu na wysokie koszty prowadzenia gospodarstwa przy niepewności gospodarczej wywołanej efektami pandemii koronawirusa. 

Sytuacja na rynku paliw

Jak dowiadujemy się z analiz przeprowadzonych przez portal e-petrol.pl, w ostatnim tygodniu obserwować mogliśmy ciąg dalszy stabilizacji cen paliw napędowych.

Z jednej strony jest to promyk nadziei na (choć chwilowe) zahamowanie wzrostu kosztu utrzymania pojazdów, z drugiej jednak - martwi utrzymująca się wysoka cena paliw i brak perspektyw na ewentualną zmianę.

W czwartym tygodniu kwietnia odnotowano pierwszą w 2021 roku obniżkę benzyny. Mimo to nie była ona spektakularna, gdyż wyniosła zaledwie 1 grosz.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Eksperci zaznaczają, że dalsze spadki cen nie są prawdopodobne. Rolnicy muszą zatem zacisnąć pasa i pogodzić się z faktem, że w najbliższym czasie tankowanie maszyn rolniczych może skutecznie opróżnić ich portfele.

Co jest powodem takiej sytuacji na rynku paliw? Winna wszystkiemu jest między innymi cena ropy naftowej, która plasuje się na wysokim poziomie. Na tej podstawie wiemy, że w nadchodzących dniach nie będzie można liczyć na optymistyczne informacje cenowe ze stacji paliw.

Aktualne notowania i prognozy

Ostatnia obniżka cen 95-oktanowej benzyny miała miejsce w grudniu 2020 roku. Średnia kwota, jaką obecnie trzeba zapłacić za ten typ paliwa w Polsce, wynosi 5,25 zł.

Stabilna jest również uśredniona cena diesla w naszym kraju - plasuje się na poziomie 5,19 zł. Niewielkie spadki widoczne są w przypadku autogazu - w ostatnich dniach średnia kwota za litr wyniosła 2,53 zł.

Jak - według ekspertów - będzie kształtował się rynek detaliczny paliw w najbliższym czasie? Prognozy wskazują na dalszą stabilność cen i ewentualne podwyżki. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wzrosty cen będą symboliczne.

Jak podaje portal e-petrol.pl, przewiduje się, że za litr autogazu zapłacimy 2,48-2,53 zł, litr diesla -  5,12-5,23 zł, a za litr 95-oktanowej benzyny - 5,22-5,33 zł.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: e-petrol.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Ceny

Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników
Czytaj więcej >

Ceny

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa
Czytaj więcej >

Ceny

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych
Czytaj więcej >

Ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych
Czytaj więcej >

Ceny

UOKiK kontroluje ceny owoców i warzyw. "Komuna wróciła"
Czytaj więcej >

Ceny

MRiRW: cen minimalnych nie będzie. Rolnikom zalecono skracanie łańcucha dostaw
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]