Dopłaty - apel o wydłużenie terminu
StockSnap/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 5 Kwietnia 2021

Płatności bezpośrednie. KRIR apeluje o wydłużenie terminu składania wniosków

Jak poinformował Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej we wtorek, 30 marca bieżącego roku, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z pismem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zarząd KRIR wnioskował by wydłużony został termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Zdaniem zarządu, termin powinien zostać wydłużony do 15 czerwca bieżącego roku. 

Przypomnijmy, rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie do 17 maja 2021 roku. Jednak, jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, możliwe jest złożenie wniosków po terminie, ale nie później niż do 11 czerwca 2021 roku.

Rolnicy, którzy złożą wnioski po terminie, muszą się jednak liczyć z tym, że kwota płatności zostanie obniżona o 1% za każdy dzień zwłoki. Natomiast zgłoszenia zmiany we wnioskach złożyć można do 31 maja 2021 r.

Obrazy RolnikINFO"Rolnik szuka żony": Internauci podsumowali uczestników. "Wymagania z kosmosu"Czytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

KRIR: Tegoroczna kampania różni się od poprzednich

Jak wskazuje Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, tegoroczna kampania różni się od poprzednich. Przede wszystkim tym, że rolnicy nie mogą złożyć oświadczenia o braku zmian, co wiąże się z tym, że każdy, kto będzie ubiegać się o dopłaty i tak musi zalogować się w eWniosekPlus.

- Osoby, które dotychczas składały oświadczenia, nie posiadają dostatecznej wiedzy o sposobie złożenia wniosku w trybie online. Dlatego też istnieje uzasadniona obawa, że pomimo deklarowanego wsparcia ze strony służb doradczych ODR-ów, izb rolniczych czy pomocy technicznej agencji płatniczej nie wszyscy, zwłaszcza „mali” rolnicy dotrzymają ustawowego terminu złożenia wniosku, który przypada na 17 maja br - wskazuje Zarząd KRIR.

W tym roku wnioski tylko przez internet

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2021 rok rozpoczął się 15 marca. W tegorocznej kampanii rolnicy mogą składać wnioski jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Jak informowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rolnicy, którzy pierwszy raz korzystać będą z aplikacji eWniosekPlus, mogą zwrócić się o pomoc do pracowników ARiMR.

Jak wynika z danych przekazanych przez ARiMR, w ciągu dwóch pierwszych tygodni naboru 90 tys.rolników złożyło już e-wnioski.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Następny artykuł