słup
libreshot.com / for. Martin Vorel
Autor Magdalena Więckowska - 18 Kwietnia 2021

Podkarpacie: 68-letni traktorzysta powalił słup energetyczny

Choć słupy energetyczne na polach rolników nie są rzadkim widokiem, to o wjeżdżających w nie ciągnikach słyszy się o wiele rzadziej. Do niecodziennej sytuacji doszło na Podkarpaciu, gdzie 69-letni rolnik podczas jazdy ciągnikiem po polu przewrócił słup energetyczny.

Wskutek przewrócenia słupa, spadające kable zniszczyły stojący nieopodal samochód osobowy marki Toyota.

Słup energetyczny kontra ciągnik

Do zdarzenia doszło na jednym z pól we wsi Gniewczyna Tryniecka w powiecie przeworskim na terenie województwa podkarpackiego. W kolizji drogowej uczestniczył 68-letni kierowca ciągnika rolniczego, który podczas prac polowych wjechał w słup energetyczny.

Słup przewrócił się, a spadające kable uderzyły w przejeżdżający nieopodal samochód osobowy marki Toyota.

Na miejsce przyjechali funkcjonariusze policji, by przyjrzeć się sprawy i wyjaśnić jej okoliczności. Podczas badania alkomatem traktorzysty, jak i kierowcy samochodu osobowego okazało się, że w momencie zdarzenia obydwaj byli trzeźwi.

Strata w Strata w "Rolnicy. Podlasie". Zwierzęcy mieszkaniec Kundzicz zagryziony przez wilkiCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Wedle relacji Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku, 68-letni rolnik otrzymał mandat karny za wywołanie zagrożenia w ruchu drogowym. Policjanci nie podają jednak kwoty, jaką ma zapłacić mężczyzna na poczet grzywny.

Słupy na polach

Słupy energetyczne na polach są dość częstym widokiem - wszak to właśnie dzięki nim przewody mogą transportować energię elektryczną do wszystkich domostw. Nie zmienia to jednak faktu, że słupy stanowią niekiedy sporą przeszkodę na polach podczas prac rolniczych.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że rolnicy mogą ubiegać się o odszkodowanie za budowę słupa (metalowego, drewnianego lub betonowego) na swoich gruntach. W tym celu należy zwrócić się do zakładu, który jest odpowiedzialny za dostarczanie prądu na danym terenie.

W sytuacji, gdy lokalizacja słupa jest na tyle niefortunna, że w trwały sposób utrudnia pracę rolnikom na polu, można się ubiegać o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z gruntu lub za służebność przesyłu.

Niestety, w wielu przypadkach słupy tkwią w jednej lokalizacji przez wiele lat, co prowadzi do tzw. zasiedzenia służebności przesyłu. W takiej sytuacji rolnicy nie mogą domagać się żadnego wynagrodzenia z racji obecności słupa na ich terenie.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: agropolska.pl, sad24.pl

Następny artykuł