RolnikInfo.pl Zwierzęta Pół miliona sztuk drobiu do utylizacji. Groźna choroba rozlewa się po Polsce, GIW alarmuje
Fot. munzelminka/Pixabay

Pół miliona sztuk drobiu do utylizacji. Groźna choroba rozlewa się po Polsce, GIW alarmuje

12 kwietnia 2025
Autor tekstu: Zuzanna Kabot

Groźna choroba zwierząt rozlewa się po Polsce. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach wirusa. W związku z tym, że sytuacja jest naprawdę poważna, Bruksela zapowiedziała wprowadzenie “nadzwyczajnych środków” na obszarach kraju dotkniętych chorobą. Gdzie wykryto nowe ogniska? Przedstawiamy szczegóły.

Kryzys na rynku jajek. Jak wygląda sytuacja w Polsce?

W ostatnim czasie wiele krajów mierzy się z niedoborem jajek. Gigantyczny kłopot mają między innymi Stany Zjednoczone, gdzie tylko w lutym ptasia grypa doprowadziła do wybicia 12 mln kur. Jak podkreśla “Rzeczpospolita”, w USA brakuje jaj w sklepach, a cena za sztukę jest na poziomie ok. 1 dolara. W efekcie tego kryzysu, USA zwróciły się z prośbą o eksport jajek z Litwy i Polski.

Nieciekawa sytuacja na światowym rynku jaj doprowadziła do skokowego wzrostu popytu na jajka z Polski. Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy w obliczu tego kryzysu możliwe jest, że zabraknie jajek na rynku krajowym. Nie ma jednak powodów do obaw. Skala produkcji jaj w naszym kraju jest na tyle duża, że możemy być spokojni o jajka na wielkanocnym stole.

Osobną kwestią są ceny jaj, które w ostatnim czasie mocno poszły w górę. W marcu zdrożały o 13,6 proc. rok do roku, a wkrótce może być jeszcze drożej. Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski wspomniał ostatnio na antenie radia RMF 24, że jajka z powodu m.in. ptasiej grypy pewnie będą droższe. Zaznaczył jednocześnie, że sytuacja jest dynamiczna i trudno dokładnie przewidzieć ich cenę.

market-1266663_1280.jpg
Fot. jackmac34/Pixabay
Nigdy nie rób tego w pobliżu magnolii. W innym wypadku możesz pożegnać się z kwiatami
Tych roślin nie sadź pod żadnym pozorem. Czeka cię nawet 1 mln zł kary

Groźna choroba zwierząt rozlewa się po Polsce

Grypa ptaków to groźna choroba wirusowa, która zagraża prawie wszystkim gatunkom ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich utrzymywanych w niewoli oraz ptaków wolno żyjących, choć stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany. Zakażenie następuje głównie drogą pokarmową i oddechową. Ogniska grypy ptaków pojawiają się także w innych krajach Unii Europejskiej, ale w Polsce sytuacja jest szczególnie niekorzystna.

W związku z tym Bruksela zapowiedziała wprowadzenie “nadzwyczajnych środków” na obszarach, na których wykryto wirusa. Rzeczniczka Komisji Europejskiej Eva Hrnczirzova poinformowała, że zostaną one przyjęte przez KE w przyszłym tygodniu. Jak na razie nie wiadomo dokładnie, jakie środki KE zamierza zastosować. Grypa ptaków rozprzestrzenia się po Polsce. GIW poinformował właśnie o nowych ogniskach. Gdzie wykryto wirusa ?

chickens-4474176_1280.jpg
Fot. bohdanchreptak/Pixabay

Nowe ogniska groźnej choroby. Pół miliona sztuk drobiu do utylizacji

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że na terenie Polski wykryto aż siedem nowych ognisk grypy ptaków . Warto podkreślić, że w tym roku potwierdzono już 78 ognisk w stadach komercyjnych i 17 ognisk w w stadach utrzymujących drób na użytek własny. GIW przekazuje, że 74. ognisko grypy ptaków w Polsce w 2025 r. potwierdzono 07.04.2025 r. w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Czarna Wieś, w gminie Grodzisk Wielkopolski, w powiecie grodziskim, w województwie wielkopolskim, gdzie utrzymywano 299 779 kur niosek.

Tego samego dnia potwierdzono również 75. ognisko wirusa. Wykryto je w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Grzybno, w gminie Brodnica, w powiecie śremskim, w województwie wielkopolskim. W gospodarstwie tym utrzymywano 192 235 indyków rzeźnych.

Wirusa wykryto też w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Piechanin (76. ognisko), w gminie Czempiń, w powiecie kościańskim, w województwie wielkopolskim. W gospodarstwie tym utrzymywano 8 220 kaczek hodowlanych. Ognisko nr 77 znajduje się w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Srocko Wielkie, w gminie Czempiń, w powiecie kościańskim, w województwie wielkopolskim, gdzie utrzymywano 15 263 indyki rzeźne. Ognisko zidentyfikowano 9 kwietnia.

Również 9 kwietnia GIW potwierdził wykrycie kolejnego, 78. ogniska grypy ptaków, tym razem w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Piotrkowice, w gminie Czempiń, w powiecie kościańskim, w województwie wielkopolskim. Utrzymywano tam 26 217 indyków rzeźnych.  Choroba zaatakowała też w dwóch gospodarstwach utrzymujących ptaki wyłącznie na własny użytek:

  • w gospodarstwie zajmującym się chowem przyzagrodowym w miejscowości Ząbrowiec, w gminie Godkowo, w powiecie elbląskim, w województwie warmińsko-mazurskim (64 kury ogólnoużytkowe);
  • w gospodarstwie zajmującym się chowem przyzagrodowym w miejscowości Lubiewo, w gminie Mikołajki, w powiecie mrągowskim, w województwie warmińsko-mazurskim (47 kur ogólnoużytkowych).
Miasta ostrzegają przed wilkami. Jedno zachowanie jest kluczowe - mieszkańcy muszą na to uważać
Dramatyczne znalezisko w lesie. Potwierdziły się najgorsze przypuszczenia
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kabot
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś