Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Zamontuj to na balkonie, gdy już nic nie pomaga na gołębie. Będą trzymać się od niego z daleka
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 02.04.2025 11:00

Zamontuj to na balkonie, gdy już nic nie pomaga na gołębie. Będą trzymać się od niego z daleka

Gołąb
fot. CC BY-SA 3.0

Gołębie są nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu, ale można je spotkać także w mniejszych miejscowościach i na wsiach, gdzie często gnieżdżą się na strychach, parapetach i balkonach, żyjąc w bliskim sąsiedztwie ludzi. Jednak ich nadmierna liczba może prowadzić do problemów z higieną oraz przyczyniać się do zniszczeń infrastruktury. Dlatego wiele osób podejmuje działania mające odstraszyć te zwierzęta. Jakie legalne sposoby można stosować, aby pozbyć się niechcianych lokatorów?

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Tym sposobem pozbędziesz się ich raz na zawsze

Dla jednych to wizytówka większych aglomeracji, dla innych niekończący się problem związany z zapaskudzonym balkonem, tarasem czy dachem. Gołębie miejskie, a dokładnie Columbia livia forma urbana, to gatunek synantropijny, a więc przystosowany do środowiska silnie przekształconego przez działalność człowieka. Ich populacja składa się z osobników zbiegłych z hodowli — są one potomkami gołębi skalnych, pochodzących pierwotnie ze skalistych obszarów basenu Morza Śródziemnego, które wiły gniazda w szczelinach i półkach skalnych. Z tego powodu gołębie miejskie wolą gniazdować w zadaszonych zakamarkach budynków, głównie na strychach, gzymsach i balkonach, aniżeli na drzewach, krzewach czy w trawach, gdzie nie czują się bezpiecznie.

Gołębie
fot. balouriarajesh/pixabay

Mimo iż są to zwierzęta o spokojnym usposobieniu i niezwykle rozwiniętym intelekcie, co sprawia, że świetnie adaptują się zarówno do środowiska miejskiego, jak i — choć rzadziej — wiejskiego, ich obecność na parapecie czy tarasie wiąże się z nieustającym gruchaniem i bałaganem. Dlatego zniechęcanie gołębi do przebywania w bliskim sąsiedztwie jest ważne dla mieszkańców, którzy cenią sobie ciszę, czystość i porządek. 

Jak skutecznie zniechęcić gołębie do zakładania gniazd w pobliżu naszych okien? Istnieją humanitarne metody odstraszania, które nie szkodzą ptakom. Oto bezpieczne rozwiązanie tego problemu.

Czytaj więcej: Dramatyczna walka z chorobą zwierząt. Sąsiad Polski wytacza najcięższe działa

Patryk Wołosz, Wojciech Konieczny
Pierwszy taki przypadek w historii. Ptasia grypa w natarciu
Posadź tę roślinę już w kwietniu. Fioletowy "dywan" zrobi furorę w ogrodzie Te rośliny wysiej już w kwietniu. Latem pięknie zakwitną i wydadzą obfite plony

Gołąb założył gniazdo na balkonie? Prawo zabrania Ci jego usunięcia

Konstrukcja gniazda gołębi miejskich składa się zazwyczaj z gałązek i wyściełana jest trawą i pierzem. Kiedy rozpoczyna się okres lęgowy, samica składa zazwyczaj dwa jaja, które wraz z samcem wysiaduje przez 16–19 dni. Następnie wykluwają się pisklęta. Warto podkreślić, że miejskie gołębie składają jaja przez cały rok, a nie tylko wiosną. Szczególnie intensywne rozmnażanie gołębi przypada na okres między kwietniem a sierpniem. Słyną one z troskliwej opieki nad potomstwem – oboje rodzice karmią młode przez około 4 tygodnie, aż młode staną się lotne i gotowe do opuszczenia gniazda.

Gołębie mają swoich zwolenników, jednak ich obecność budzi mieszane uczucia — większość mieszkańców postrzega je jako uciążliwe szkodniki, nazywając “latającymi szczurami”. Niechęć do tych ptaków wynika z kilku powodów. Przede wszystkim stanowią one zagrożenie sanitarne i epidemiologiczne – ich odchody mogą przenosić ponad 60 chorób zakaźnych, takich jak ornitoza, salmonelloza, toksoplazmoza, ptasia grypa czy różne robaczyce (np. glisty i tasiemce). Dodatkowo gołębie mogą być nosicielami ektopasożytów, takich jak ptaszyńce, świerzbowce, wszoły czy obrzeżki, które przy bezpośrednim kontakcie mogą przenosić się na ludzi. 

Kolejnym problemem jest zanieczyszczanie i niszczenie miejsc, w których przebywają. Gołębie nie mają naturalnych wrogów, ich populacja może szybko się powiększać. Zwykle żyją w skupiskach, a obecny w ich odchodach kwas moczowy wnika w elewacje budynków, powodując uszkodzenia strukturalne.

Do odstraszania gołębi należy się dobrze przygotować, ale jednocześnie lepiej zapobiegać budowie gniazd, niż później mierzyć się z ich usuwaniem. Pukanie w szybkę zwykle przynosi krótkotrwałe efekty, gdyż gołębie są zwierzętami o silnym instynkcie terytorialnym — gdy raz znajdą miejsce, które uznają za bezpieczne do gniazdowania, będą do niego wracać. 

Co więcej, nieznajomość prawa może skutkować poważnymi konsekwencjami. Podobnie jak większość ptaków w Polsce, w tym gawrony i wróble, gołębie podlegają częściowej ochronie gatunkowej w naszym kraju. Dotyczy to zarówno ras hodowlanych, jak i dziko żyjących sierpówek oraz grzywaczy, które można spotkać w miastach.

Umieść na balkonie i ciesz się świętym spokojem. Gołębie będą trzymać się z daleka

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r., ptaków objętych ochroną nie wolno:

  • celowo zabijać ani okaleczać,
  • łapać ani przetrzymywać,
  • niszczyć ich jaj,
  • hodować, kupować czy sprzedawać,
  • transportować na terenie kraju ani przewozić przez granicę.

Aby rozwiązać problem, wiele osób decyduje się na montaż kolców odstraszających gołębie na balustradach. Paradoksalnie jednak ptaki nierzadko traktują je jako stabilne miejsce do budowy gniazd. Dlatego najskuteczniejszym sposobem ochrony jest uniemożliwienie gołębiom osiedlenia się na balkonie lub w zakamarkach budynku. 

Gołąb
fot. AlexKantsur/pixabay

Pierwsza kwestia: czyścimy balkon z odchodów, resztek piór i innych, przyniesionych, zgromadzonych przez ptaki materiałów zdatnych do budowy i zakładania gniazd oraz usuwamy wszelkie pozostałości pokarmowe i karmniki. Co ważne, usuwanie gniazd gołębi zarówno z budek, jak i obiektów budowlanych możliwe jest wyłącznie od dnia 16 października do końca lutego. 

Czytaj więcej: Czy koty na wsi powinny wychodzić na zewnątrz? Wyjaśniamy

Kolejnym sposobem na balkon wolny od gołębi jest montaż siatki ochronnej, która dodatkowo sprawdzi się w domach zamieszkiwanych przez koty. Można zdecydować się na samodzielny i bezinwazyjny montaż bądź zwrócić po pomoc do profesjonalistów. Niektórzy stosują ocet, denaturat lub intensywne męskie perfumy do spryskiwaGkotnia balkonu. Rzeczywiście, gołębie nie lubią tych zapachów.

Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są różne sposoby odstraszania ptaków, takie jak preparaty zapachowe, np. kulki naftalinowe, ultradźwiękowe urządzenia czy wiatraki. Kolejnym skutecznym sposobem odstraszającym gołębie z balkonu jest zainstalowanie na barierce rzeźby kruka, której gołębie rzekomo się boją. Można również posiłkować się domowymi sposobami — odstraszającymi błyskotkami pod postacią płyty CD, które odbijają promienie słońca i faktycznie odstraszają gołębie. Jednak z czasem przyzwyczają się do nich, tak jak do sztucznych zwierząt. 

Choć gołębie stanowią miłe urozmaicenie pejzażu, zabezpieczanie nieruchomości, odstraszanie ptaków oraz utrzymanie właściwego stanu sanitarno-porządkowego nieruchomości znacząco obniża ryzyko przenoszenia chorób z gołębi na ludzi.