Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Polsat Play przekazał smutne wieści. Zmarł Zbyszek z "Drwale i inne opowieści Bieszczadu"
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 17.04.2024 12:10

Polsat Play przekazał smutne wieści. Zmarł Zbyszek z "Drwale i inne opowieści Bieszczadu"

płomień świecy
fot. Pixabay/Arcaion

Człowiek, którego fascynował zawód drwala, szczery i mówiący prosto z mostu — tak fani opisują Zbyszka, bohatera serialu dokumentalnego "Drwale i inne opowieści Bieszczadu". Polsat pożegnał w poniedziałek legendę Bieszczad. Nie żyje człowiek, który zajmował się wypalaniem drewna.

Bieszczadzki wypalacz drewna nie żyje. Polsat żegna Zbyszka

15 kwietnia na profilu Facebookowym stacji Polsat Play pojawiła się poruszająca wiadomość. Zmarł Zbyszek, bohater serialu dokumentalnego "Drwale i inne opowieści Bieszczadu". Stacja opublikowała wyciskające łzy pożegnanie wypalacza drewna.

Dziś mamy wam do przekazania smutną wiadomość. Z wypału odszedł na zawsze Zbyszek, jeden z bohaterów #DrwaleiinneopowieściBieszczadu, legenda Bieszczad i jeden z najstarszych wypalaczy w Polsce. Żegnaj Zbyszku! Gdziekolwiek jesteś, chodzisz swoimi drogami. A nam pozostaje tęsknić" - poruszający wpis stacji Polsat Play pojawił się w poniedziałek na Facebooku.

Owady jadalne zamiast mięsa. Czy Polacy się do tego przekonają?

Internauci poruszeni smutną informacją

Zbyszek z programu "Drwale i inne opowieści Bieszczadu" zajmował się wypalaniem węgla drzewnego. Ten zawód to w Bieszczadach nie tylko tradycja, ale symbol regionu i atrakcja dla turystów. Obecnie nowoczesne technologie wypierają tradycyjne wypalanie drewna. Na terenie malowniczych Bieszczad, działa już tylko poniżej 10 baz wypału węgla. 

Pod postem Polsatu pojawiło się mnóstwo komentarzy internautów, którzy śledzili losy bohaterów serialu dokumentalnego. Fani składają kondolencje.

Szanowałam Pana Zbyszka za Jego stosunek do pracy i skromność, był szlachetnym człowiekiem. Poddał się, był zmęczony życiem, ciężką, ponad siły pracą, często powtarzał, że jest to już koniec jego życia, że już niczego nie będzie zaczynał. Ogromnie mi przykro i smutno. Panie Zbyszku, Odpoczywaj w Spokoju. - tymi słowami pożegnała Zbyszka internautka

Przykra wiadomość. Człowiek, który kochał to, co robił. Robił to z prawdziwą pasją, miło było patrzeć . Panie Zbyszku spoczywaj w spokoju. - pożegnał wypalacza drewna internauta

"Drwale i inne opowieści Bieszczadu". Serial o trudach pracy drwala

"Drwale" to dokument społeczny, który pokazuje życie bieszczadzkich drwali od strony człowieka zwyczajnego. Irena i Jerzy Morawscy stworzyli ten serial, by pokazać, jak wygląda ciężka praca "ludzi lasu".

Smolarze, drwale - ludzie niepokorni i twardzi. Czasem szukają azylu przed sądami, nieudanymi związkami lub alimentami. W surowych wciąż jeszcze Bieszczadach znajdują schronienie. By nie umrzeć z zimna, żalu czy rozpaczy niekiedy zatracają się w alkoholu, ale przede wszystkim wykonują niebezpieczny i wyczerpujący zawód. Bajeczny świat męskiego życia na łonie natury, z dala od cywilizacji - czy to naiwna wiara w legendę czy odbycie pokuty za dotychczasowe grzechy życia? - czytamy na oficjalnej stronie serialu 

Tagi: Drewno Las Opał