Choć za oknem temperatury iście tropikalne i mało kto myśli o nadchodzącym sezonie grzewczym, to jednak powoli wielu właścicieli domów ogrzewanych drewnem, szykuje sobie opał na zimę. Niestety, drzewo ścinane właśnie w sierpniu nie będzie nadawać się do palenia. Dlaczego? Wszystko przez obowiązujące w Polsce przepisy.
Człowiek, którego fascynował zawód drwala, szczery i mówiący prosto z mostu — tak fani opisują Zbyszka, bohatera serialu dokumentalnego "Drwale i inne opowieści Bieszczadu". Polsat pożegnał w poniedziałek legendę Bieszczad. Nie żyje człowiek, który zajmował się wypalaniem drewna.
Niewyobrażalne zdarzenie miało miejsce na początku kwietnia. Podczas pracy w sadzie pod Sandomierzem doszło do wypadku, w którym maszyna do cięcia gałęzi wciągnęła rękę kobiecie. Na miejscu pojawił się śmigłowiec LPR, który miał przetransportować ranną do szpitala. Jednak w skutek poważnych obrażeń, kobiety nie udało się uratować.
W miejscowości Stary Brus na Lubelszczyźnie, doszło w poniedziałek 11 marca do tragicznego wypadku. Pracująca na działce kobieta, która pomagała koledze przy porządkowaniu drewna, została przypadkowo uderzona polanem drewna w głowę. Na miejscu pojawił się śmigłowiec LPR. Niestety, obrażenia były zbyt poważne i 56-latki nie udało się uratować.
We wtorek 27 lutego, pod miejscowością Leszczawa Dolna na Podkarpaciu doszło do niebezpiecznego wypadku. Na tzw. "zakręcie śmierci" zestaw przewożący dłużycę, nie dostosował się do warunków drogowych i forsując bariery bezpieczeństwa, dachował. Kierowca został przetransportowany helikopterem do szpitala.
Od nowego roku weszły w życie nowe zmiany związane ze sposobem ogrzewania. Zapisy uchwał antysmogowych w poszczególnych województwach, mają dotyczyć również spalanego w piecu paliwa. Sprawdziliśmy, jakim drewnem nie należy się ogrzewać.
Policjanci z Wisły zatrzymali 33-letniego mieszkańca Jaworzynki, który wiózł kradzione drewno. Na domiar złego okazało się, że posiadał dwa sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.
Inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) stanęli na straży unijnych sankcji, odkrywając i udaremniając próby obejścia ograniczeń w imporcie drewna z Rosji i Białorusi. Dzięki kontrolom oraz czujności, proceder nielegalnego importu drewna iglastego został zdemaskowany, co wpisuje się w działania mające na celu egzekwowanie restrykcji nałożonych przez Unię Europejską po agresji Rosji na Ukrainę.
Ceny drewna rosną w szybkim tempie, co wywołane jest w dużej mierze działalnością zagranicznych pośredników. Przedsiębiorstwa z polskiej branży drzewnej z niepokojem patrzą na sytuację, w której w kraju dostępność drewna jest coraz bardziej ograniczona. Wobec rządu padają prośby o interwencję w tej kwestii i zakazanie eksportu surowca na tak wielką skalę jak dotychczas. Mimo to politycy milczą. Aktualna sytuacja może mieć negatywny wpływ na sytuację ekonomiczną kraju - w zastraszającym tempie drożeć będą bowiem koszty działalności budowlanej czy wyroby papiernicze. Na polskim drewnie bogacą się zagraniczni pośrednicyW rozmowie z portalem money.pl Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego wskazał, że problem drastycznie rosnących cen drewna ma swoje źródło w sytuacji sprzed czterech lat. Wskutek nawałnic, które przetoczyły się m.in. przez Bory Tucholskie, w 2017 roku powalonych zostało około 10 milionów metrów sześciennych drzew. W ich zebraniu i uprzątnięciu pomogły wtedy Polakom zagraniczne firmy. Choć początkowo nie było zgody na to, by rzeczone przedsiębiorstwa mogły dalej handlować drewnem, to decyzją ówczesnego prezesa Lasów Państwowych sytuacja nagle się zmieniła. Zagraniczni właściciele firm stali się pośrednikami i w konsekwencji zaczęli pociągać za sznurki w kwestii cen polskiego drewna. Efekt? Drewna w Polsce jest coraz mniej - 10% surowca okrągłego trafia bowiem do Chin. Surowiec w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy podrożał trzykrotnie.