Nowoczesne rolnictwo 4.0. Technologia i cyfryzacja przyszłością rolnictwa
Dwudziesty pierwszy wiek coraz częściej kładzie nacisk na nowości technologiczne, które stosowane są również w gospodarstwie rolnym. Naukowcy nieustannie pracują nad modernizowaniem i usprawnianiem pracy rolnika. Czy tworzenie nowych wynalazków pozwoli wejść światu na wyższy poziom w dziedzinie poprawy jakości żywności?
Nowoczesne rolnictwo 4.0 melodią przyszłości
Precyzja w rolnictwie oraz technologia 4.0 już odmieniły dotychczasowe życie rolników, pozwalając zreformować i unowocześnić standardowe rozwiązania podczas zmian gospodarczych, społecznych a także środowiskowych.
Rewolucyjne rozwiązania umożliwiły efektywne zarządzanie gospodarstwem wraz z cyfrowymi mechanizmami, które są źródłem informacji a niekiedy pozwalają podjąć właściwe decyzję.
Aby móc zastosować nowinki technologiczne w praktyce, potrzebne jest właściwe pod tym kątem podniesienie jakości kształcenia młodych ludzi a pomóc mogą w tym różnego rodzaju granty. Zaangażowanie kapitałowe w zieloną energię pozwala chronić środowisko ale także przyczynia się do wytwarzania wysokiej jakości żywności.
Młodzi ludzie kształtujący przyszłość
W jednym z laboratoriów w bydgoskiej uczelni, kwintesencja pomysłowości studentów stopniowo wdrażana jest w życie. Student w ramach pracy dyplomowej, postanowił zbudować pierwowzór urządzenia, które znalazło potem zastosowanie w jego gospodarstwie.
Tworzenie innowacyjnych wynalazków w dużej mierze przyczynia się do poprawiania jakości życia, oraz dbania o najwyższej jakości produkty żywieniowe.
- My skupiamy się na tym, żeby wspomóc to przetwarzanie produktów roślinnych w coś, co będzie chociażby ostatecznie suplementem diety. Świadomie wprowadzony do organizmu daje wyższe korzyści - mówi dla portalu "bydgoszcz.tvp.pl" dr inż. Krzysztof Tyszczuk, UKW w Bydgoszczy.
Naukowcy nie zatrzymują się, stale rozwijają swoje zainteresowania, tworząc niewiarygodne wynalazki. Obecnie na topie jest rolnictwo 4.0.
Warto zaznaczyć, że ma to ścisły związek z nowoczesnymi technologiami, (które z punktu widzenia nauki, nawiązują do informatyki i mechatroniki), rozwiązaniami cyfrowymi ale także z wdrażaniem systemów teleinformatycznych, które są niezwykle ważne dla nowoczesnych rolników.
Wsparcie finansowe dla naukowców
Jak możemy się domyśleć, tworzenie nowych rozwiązań z reguły zawsze wiąże się z ogromnymi kosztami. Na szczęście naukowcy oraz studenci mogą liczyć na wsparcie pieniężne z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, który na cele badawcze wykłada ponad cztery miliony złotych. Taka kwota pomoże zrealizować chociażby dodatkowe zajęcia teoretyczne i praktyczne dla studentów oraz naukowców.
- Środki unijne bardzo przydają się w rozwoju każdego kierunku i dostosowanie do potrzeb gospodarki, która się bardzo zmieniają - mówi Anna Królak, Dział Projektów UKW w Bydgoszczy czytamy na stronie "bydgoszcz.tvp.pl"
Do projektu rolnictwo 4.0 zaangażowano różne firmy z branży rolniczej, które na zajęciach omawiają m.in. tematy ściśle związane ze zmianami klimatycznymi, ochroną środowiska czy nawet energią odnawialną. Dzięki temu uczelnia pomaga dostosować się do zapotrzebowania na rynku innowacyjnych rozwiązań a absolwenci, którzy uczestniczą w takich szkoleniach, mają potem lepszy start podczas realizowania się w pracy zawodowej.
Co przyniesie przyszłość, nie wiemy. Wiemy natomiast to, że żaden z naukowców nie podda się tak łatwo i będzie stawiał sobie kolejne cele i wyzwania, aby móc wejść na wyższy poziom produkowania zdrowej żywności przy zastosowaniu jak najmniejszych kosztów lecz nie pomijając przy tym dbania o naturę.