RolnikInfo.pl
ptasia grypa

unsplash.com / fot. T. Cooper

Polska wystąpiła do OIE o status kraju wolnego od ptasiej grypy

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W poniedziałek 27 września 2021 roku polskie władze zdecydowały się na złożenie do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wniosku o zmianę statusu kraju jako wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Polska określiła, że 25 września 2021 roku zostały spełnione wszystkie warunki niezbędne do tego, by złożyć deklarację o odzyskaniu statusu obszaru wolnego od HPAI.

Polska złożyła wniosek o zmianę statusu kraju jako wolnego od ptasiej grypy

W ostatnim czasie ptasia grypa dała się mocno we znaki hodowcom drobiu w całej Europie. Wskutek wysoce zaraźliwej choroby zdziesiątkowane zostały liczne fermy drobiu, pogrążając w ogromnych kłopotach finansowych całe rzesze rolników.

Od listopada 2020 roku do sierpnia 2021 roku Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła wystąpienie 360 ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy u drobiu i innych ptaków domowych na terenie Polski.

W związku ze stwierdzonymi przypadkami choroby wdrożono wszystkie procedury zorientowane na wyeliminowanie zagrożenia epizootycznego. Likwidacja ostatniego ogniska choroby miała miejsce 27 sierpnia 2021 roku.

Wedle prawa międzynarodowego w 28 dni po dezynfekcji ostatniego miejsca wystąpienia ptasiej grypy dany kraj może złożyć wniosek do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) o zmianę statusu na państwo wolne od HPAI. W przypadku Polski możliwość wystosowania takiej deklaracji przypadła na 25 września 2021 roku. Ze względu na fakt, że wspomniany dzień przypadał w sobotę, polskie władze dopełniły potrzebnych formalności w poniedziałek 27 września 2021 roku.

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE)

Polska jest jednym ze 181 państw należących do międzynarodowej instytucji zwanej Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt, która funkcjonuje od 1924 roku.

Prawie do połowy 2003 roku Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt funkcjonowała pod nazwą Międzynarodowy Urząd ds. Epizootii (fr. Office International des Epizooties), od której uzyskała swój - używany również dziś - skrót OIE.

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do wszystkich państw posiadających restrykcje związane z handlem drobiem o uchylenie nałożonych ograniczeń na polskich hodowców.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Nieszczęśliwy rozładunek ziemniaków. Rolniczka trafiła do szpitala

  • Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

  • Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agronews.pl, GIS

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

policja

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest

Czytaj więcej >
puda

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

Czytaj więcej >
rolnik

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja

Czytaj więcej >
grunty - rolnicy

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne

Czytaj więcej >