RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - kolejne ogniska

Jai79/Pixabay

Potwierdzono 13 ognisk ptasiej grypy. 513 tys. sztuk drobiu do wybicia

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Główny Lekarz Weterynarii powiadomił o kolejnych 13 ogniskach ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. Na ten moment w kraju stwierdzono 116 ognisk. Nowe ogniska ptasiej grypy zostały potwierdzone w 6 województwach. Łącznie w gospodarstwach utrzymywano 513 317 sztuk drobiu. Dramatyczna sytuacja w rejonie Żuromina sprawiła, że na miejscu brakuje rąk do pracy, wystąpiono o wsparcie służb ratowniczych i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Niestety, na podstawie badań laboratoryjnych, które zostały przeprowadzone w dniach od 29 marca do 6 kwietnia bieżącego roku, stwierdzono kolejnych 13 ognisk ptasiej grypy w Polsce, z czego 11 ognisk stwierdzono w gospodarstwach komercyjnych i dwa w niekomercyjnych. 

Ogniska ptasiej grypy stwierdzono w województwach:

  • wielkopolskim (2),

  • warmińsko-mazurskim (1), 

  • łódzkim (1), 

  • podkarpackim (1), 

  • małopolskim (1), 

  • mazowieckim (7).

Łącznie w gospodarstwach, w których potwierdzono od 104. do 116. ogniska ptasiej grypy, utrzymywano 513 317 sztuk drobiu, w tym kaczki rzeźne, kury, kaczki reprodukcyjne, indyki rzeźne, kury nioski i brojlery kurze.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ognisko 104. potwierdzone w woj. wielkopolskim jest ogniskiem wtórnym do ogniska 2021/77. Ognisko 105. stwierdzone zostało na terenie ogródków działkowych w woj. warmińsko-mazurskim, jest to ognisko wtórne do ogniska 2021/101.

Jak wskazano, we wszystkich gospodarstwach wprowadzone zostały wszelkie procedury wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, co oznacza wybicie i utylizację drobiu. Co więcej, wokół ognisk wyznaczone zostały obszary:

  • zapowietrzone (w promieniu 3 km)

  • zagrożone (w promieniu 10 km)

§ 6. Sposób i tryb postępowania przy stwierdzeniu wysoce zjadliwej grypy ptaków 1. Powiatowy lekarz weterynarii w przypadku stwierdzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie wyznacza je jako ognisko choroby i stosuje środki określone w § 3 ust. 1 pkt 2–5 i ust. 2 i 3 oraz: 1) nakazuje: a) niezwłoczne zabicie pod nadzorem urzędowym drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków, w szczególności podczas ich transportu, b) usunięcie pod nadzorem urzędowym zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie, c) zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów i substancji, które mogły zostać skażone wirusem tej choroby. d) odkażenie ściółki oraz nawozów naturalnych, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;

Dramatyczna sytuacja w rejonie Żuromina

W przypadku ognisk ptasiej grypy od 104. do 116. sześć ognisk zostało stwierdzone w powiecie żuromińskim. Jak informowaliśmy >tutaj<, w komunikacie wydanym przez Głównego Lekarza Weterynarii na podstawie badań z dni od 31 marca do 3 kwietnia 2021 r. w powiecie żuromińskim stwierdzono 4 ogniska ptasiej grypy. Co więcej, wojewoda mazowiecki zadecydował, że powiaty żuromiński, mławski i sierpecki staną się „strefą zamkniętą”, zamknięta zostanie także droga wojewódzka numer 541. W sprawie zostało wydane rozporządzenie.

W "strefie zamkniętej" obowiązywać będą obostrzenia, jak na obszarach zagrożonych. Na ten moment w powiecie żuromińskim potwierdzono łącznie 23 ogniska ptasiej grypy, a jak informuje portal RDC, kolejnych 9 ferm czeka na wyniki badań.

 -  Nie jesteśmy w stanie zapewnić obsady do wywożenia martwych zwierząt. Wystąpiliśmy do wojewody mazowieckiego o wsparcie jeśli chodzi o zasoby ludzkie służb ratowniczych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Zwróciliśmy się z taką propozycją dotyczącą służby więziennej, bo w tej chwili jest duży deficyt siły ludzkiej - przekazał w rozmowie z portalem RCB, kierownik referatu zarządzania kryzysowego w Żurominie Jarosław Gałka.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami, dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: GIW, Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, Radio dla Ciebie

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

Czytaj więcej >
bocian

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]

Czytaj więcej >
mapa asf

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej

Czytaj więcej >
alpaka

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >