Ptasia grypa - kolejne ogniska
12019/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 8 Lutego 2021

"Wdrożone zostały wszelkie procedury". Kolejne ogniska ptasiej grypy

Zgodnie z informacjami, jakie dziś pojawiły się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, GLW wyznaczył kolejne dwa ogniska ptasiej grypy. Oznacza to, że od początku 2021 roku w Polsce odnotowano już 19 ognisk ptasiej grypy. - W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI - poinformowano.

- Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 18. i 19. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych PIWet-PIB Puławy z 5 lutego br. Są to ogniska wtórne do uprzednio wykrytych ognisk HPAI - przekazano na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

18 ognisko ptasiej grypy w Polsce

18 ognisko ptasiej grypy w 2021 roku zostało stwierdzone w miejscowości Losy, w gminie Lubawa, powiat iławski, woj. warmińsko-mazurskie.

W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 13 695 indyków rzeźnych.

Rolnik potrzebował pieniędzy. Jednym podpisem stracił całe gospodarstwoRolnik potrzebował pieniędzy. Jednym podpisem stracił całe gospodarstwoCzytaj dalej

- Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną w związku uznaniem gospodarstwa za kontaktowe w stosunku do ogniska nr 2021/16, wykrytego w tej samej miejscowości - przekazał GLW.

19 ognisko ptasiej grypy w Polsce

19 ognisko ptasiej grypy w 2021 roku zostało stwierdzone w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec, powiat wolsztyński, woj. wielkopolskie.

W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 7 480 kur niosek w wieku 87 tygodni.

- Gospodarstwo zlokalizowane jest na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z ogniskiem nr 8 w 2021 r. wykrytym w tej samej miejscowości oraz na obszarze zagrożonym wyznaczonym w związku z ogniskiem 2021/14. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną w dniu 4 lutego 2021 r. po otrzymaniu informacji o zwiększonej śmiertelności drobiu - informuje GLW.

Jak przekazał Główny Lekarz Weterynarii, w gospodarstwach, gdzie potwierdzone zostały ogniska ptasiej grypy, wdrożone zostały procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

- Wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone - przekazano.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: GIW

Następny artykuł