RolnikInfo.pl > Wieś > Rolnik opisał problemy z dojazdem do szkoły. "Smutna rzeczywistość dzieci ze wsi"
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Rolnik opisał problemy z dojazdem do szkoły. "Smutna rzeczywistość dzieci ze wsi"

szkoła dzieci wieś
unsplash.com / fot. B. Wicks

Choć mamy XXI wiek, to w Polsce wykluczenie komunikacyjne jest niestety smutną rzeczywistością wielu małych miast i wsi. Problem daje o sobie znać zwłaszcza u progu roku szkolnego, kiedy setki tysięcy dzieci ze wsi od poniedziałku do piątku będą dojeżdżać na zajęcia lekcyjne.

W momencie, gdy rodzice dziecka nie są w stanie zawieźć go do szkoły prywatnym samochodem, bardzo często pojawia się problem. Okazuje się bowiem, że połączenia autobusowe na wsiach nie są dostosowane do potrzeb dzieci w wieku szkolnym.

Problemy z transportem. Smutna rzeczywistość dzieci ze wsi

1 września wszystkie dzieci w Polsce ruszyły do szkół, by oficjalnie rozpocząć rok nauki. O ile w miastach dojazd do placówek edukacyjnych nie stanowi problemu, o tyle brak (lub mała liczba) połączeń w małych miasteczkach i na wsiach są problemem, który nie został rozwiązany przez żaden dotychczasowy rząd.

Wykluczenie komunikacyjne jest smutną rzeczywistością dzieci mieszkających na obszarach wiejskich i niewiele wskazuje na to, by miało się to wkrótce zmienić.

Jeśli istnieją połączenia autobusowe, dzięki którym starsze dzieci mogą samodzielnie dotrzeć na zajęcia, nierzadko muszą wstawać przynajmniej godzinę wcześniej od swoich rówieśników, którzy nie muszą korzystać z transportu publicznego.

Jeden z internautów podzielił się swoimi obserwacjami na Twitterze. Mężczyzna, który z zwodu jest rolnikiem, odebrał swoją siostrę z uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego:

>

Głosy internautów

Jak się wkrótce okazało, wspomniany rolnik nie był jedynym, który dostrzegł smutny aspekt życia dzieci pochodzących z obszarów wiejskich.

>

Choć lata mijają, to sytuacja związana z transportem na prowincji wcale się nie poprawia. Wedle raportu Polskiej Akademii Nauk ponad 20% sołectw w Polsce nie posiada żadnego publicznego środka transportu zbiorowego, a w wielu innych dostępne są zaledwie dwa kursy autobusów na dzień.

Rok szkolny i potrzeby uczniów są kolejnym czynnikiem weryfikującym decyzje polityczne, które zapadają na wszystkich szczeblach politycznych. Miejmy nadzieję, że wstydliwe różnice między jakością życia na wsi i w mieście z każdym rokiem będą skutecznie niwelowane.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Twitter

Tagi: Wieś Miasto
Powiązane
minister rolnictwa
Nowej minister rolnictwa szykuje wielkie zmiany. Dotkną rolników i nie tylko
kukurydza
Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi
uprawa rzepaku
AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR