RolnikInfo.pl
szkoła dzieci wieś

unsplash.com / fot. B. Wicks

Rolnik opisał problemy z dojazdem do szkoły. "Smutna rzeczywistość dzieci ze wsi"

1 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Choć mamy XXI wiek, to w Polsce wykluczenie komunikacyjne jest niestety smutną rzeczywistością wielu małych miast i wsi. Problem daje o sobie znać zwłaszcza u progu roku szkolnego, kiedy setki tysięcy dzieci ze wsi od poniedziałku do piątku będą dojeżdżać na zajęcia lekcyjne.

W momencie, gdy rodzice dziecka nie są w stanie zawieźć go do szkoły prywatnym samochodem, bardzo często pojawia się problem. Okazuje się bowiem, że połączenia autobusowe na wsiach nie są dostosowane do potrzeb dzieci w wieku szkolnym.

Problemy z transportem. Smutna rzeczywistość dzieci ze wsi

1 września wszystkie dzieci w Polsce ruszyły do szkół, by oficjalnie rozpocząć rok nauki. O ile w miastach dojazd do placówek edukacyjnych nie stanowi problemu, o tyle brak (lub mała liczba) połączeń w małych miasteczkach i na wsiach są problemem, który nie został rozwiązany przez żaden dotychczasowy rząd.

Wykluczenie komunikacyjne jest smutną rzeczywistością dzieci mieszkających na obszarach wiejskich i niewiele wskazuje na to, by miało się to wkrótce zmienić.

agrounia

Dubienka: jedyna szkoła w okolicy miała być zamknięta. Agrounia przyłączyła się do protestów

CZYTAJ DALEJ

Jeśli istnieją połączenia autobusowe, dzięki którym starsze dzieci mogą samodzielnie dotrzeć na zajęcia, nierzadko muszą wstawać przynajmniej godzinę wcześniej od swoich rówieśników, którzy nie muszą korzystać z transportu publicznego.

Jeden z internautów podzielił się swoimi obserwacjami na Twitterze. Mężczyzna, który z zwodu jest rolnikiem, odebrał swoją siostrę z uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego:

a

Głosy internautów

Jak się wkrótce okazało, wspomniany rolnik nie był jedynym, który dostrzegł smutny aspekt życia dzieci pochodzących z obszarów wiejskich.

aa

Choć lata mijają, to sytuacja związana z transportem na prowincji wcale się nie poprawia. Wedle raportu Polskiej Akademii Nauk ponad 20% sołectw w Polsce nie posiada żadnego publicznego środka transportu zbiorowego, a w wielu innych dostępne są zaledwie dwa kursy autobusów na dzień.

Rok szkolny i potrzeby uczniów są kolejnym czynnikiem weryfikującym decyzje polityczne, które zapadają na wszystkich szczeblach politycznych. Miejmy nadzieję, że wstydliwe różnice między jakością życia na wsi i w mieście z każdym rokiem będą skutecznie niwelowane.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

  • Minister Puda otrzymał nagrodę Złotej Kamery. Jury wskazało na jego zasługi dla rolnictwa

  • Tragedia podczas zbioru malin. Rolnik doznał obrażeń przy maszynie

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Twitter

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wiejski cmentarz

Wieś

Na wiejskim cmentarzu zniszczono nie tylko drzewa. Parafia otrzymała karę finansową

Czytaj więcej >
grzyby

Wieś

Policjant wybrał się z dzieckiem na grzyby. Doszło do nietypowego spotkania

Czytaj więcej >
pożar stodoła

Wieś

Pożar stodoły. Policja aresztowała właścicielkę posesji

Czytaj więcej >
polsat rolnictwo

Wieś

Polsat zapowiedział nowy program o rolnictwie. Na wieś pojadą mieszkańcy miast

Czytaj więcej >
gospodarstwo agroturystyczne

Wieś

Tragedia w gospodarstwie agroturystycznym. Tajemnicza śmierć seniorów

Czytaj więcej >
petycja rolnik info

Wieś

Rolnicy "niezaradni i zacofani"? Petycja przeciwko kłamliwemu wizerunkowi w telewizji

Czytaj więcej >