RolnikInfo.pl
rzecznik

unsplash.com / fot. Ben Mater

Zwierzęta będą miały swojego rzecznika? Politycy toczą dyskusję

31 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Dyskusje na temat funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich zainspirowały część polityków do wszczęcia dyskusji na temat powołania specjalnego urzędu, dzięki któremu prawa zwierząt byłyby jeszcze lepiej respektowane. Lewica proponuje funkcję Rzecznika Ochrony (lub Praw) Zwierząt, lecz istnieją obawy, że jego kompetencje mogłyby nakładać się na obowiązki m.in. Inspekcji Weterynaryjnej.

Choć pomysł jest na razie projektem poselskim, to Prawo i Sprawiedliwość zdaje się częściowo otwierać furtkę na wcielenie idei w życie.

Rozmowy na temat funkcji Rzecznika Ochrony Zwierząt

Rolnicy hodujący zwierzęta bez wątpienia starają się o jak najlepszy dobrostan swoich podopiecznych. Mimo to zapisy tzw. piątki dla zwierząt z ubiegłego roku pozostawiły u wielu producentów żywności spory niepokój.

Tzw. piątka dla zwierząt - póki co - leżakuje w rządowej zamrażarce, ale starania polityków o lepsze jutro dla zwierząt nie ustają. Jednym z pomysłów na lepszą ochronę dwu- i czworonożnych podopiecznych miałoby być powołanie funkcji Rzecznika Praw Zwierząt.

Autorem projektu są posłowie Lewicy, którzy wyjaśniają, że funkcja Rzecznika Praw Zwierząt byłaby analogiczna wobec Rzecznika Praw Obywatelskich, a roczny budżet na ten cel miałby wynieść 5 mln złotych.

traktor

Traktor przygniótł rolnika. Osiem zastępów straży pożarnej ruszyło na ratunek

CZYTAJ DALEJ

Krytyka ze strony rządu

Partia rządząca w wielu aspektach skrytykowała projekt Lewicy. Stwierdzono, iż zamiast określenia Rzecznik Praw Zwierząt należałoby raczej stosować sformułowanie Rzecznik Ochrony Zwierząt.

Kolejną wątpliwością, którą wyraził rząd jest fakt, iż pewne kompetencje organów zajmujących się zwierzętami (np. Inspekcji Weterynaryjnej) mogłyby pokrywać się z tymi, którymi z definicji miałby zajmować się Rzecznik Praw Zwierząt.

Zdaje się jednak, że pomimo krytyki projektu Lewicy Prawo i Sprawiedliwość nie odrzuca pomysłu w sposób definitywny - w opinii na temat propozycji ustawy pojawia się określenie, iż Rzecznik Praw Zwierząt może stanowić istotny element w przyszłości.

Czy powołanie nowego stanowiska miałoby bezpośredni wpływ na rolników? Na obecną chwilę brak na ten temat precyzyjnych informacji.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Emilia Korolczuk w podróży. "Tylko 350 km do celu"

  • Kolejne pożary na wsi. Dwa kombajny płonęły jak zapałki

  • Lubelszczyzna: traktor z przyczepami wjechał w dom. Straż pożarna ruszyła na ratunek

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agropolska.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

alpakarnia pożar

Zwierzęta

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

Czytaj więcej >
kurczak

Zwierzęta

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

Czytaj więcej >
pzł dziki

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Owce uciekły z zagrody. Przejechał je pociąg

Czytaj więcej >
wilk

Zwierzęta

Wilki zaatakowały bydło na pastwisku. Zaginął byk

Czytaj więcej >
alpaka

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >