Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Słabe zbiory plonów w Niemczech. Wszystko przez fatalną pogodę
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Słabe zbiory plonów w Niemczech. Wszystko przez fatalną pogodę

niemcy
unsplash.com / fot. Ch. Wiediger

Trudności w produkcji żywności odczuli w tym roku nie tylko polscy, ale również niemieccy rolnicy. Jak szacuje niemieckie ministerstwo rolnictwa, zbiory w tym roku mają być o 2,7% niższe niż w ubiegłym sezonie.

Jak wskazuje minister rolnictwa Julia Kloeckner, powodem dla zaistniałej sytuacji były wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe wywołane przez postępujące zmiany klimatu.

Niemcy: plony dużo niższe niż zazwyczaj

Niesprzyjające warunki pogodowe w wyjątkowo bolesny sposób pokrzyżowały plany polskich rolników gotowych do koszenia zboża. Nie inaczej sprawy miały się w Niemczech, gdzie setki tysięcy osób walczyły z dramatycznymi efektami nawalnych opadów atmosferycznych.

Jak poinformował portal sadyogrody.pl, efektem trudnego sezonu rolniczego będą niższe zbiory. Niemieckie ministerstwo rolnictwa przekazało, że w bieżącym roku całkowite plony osiągną poziom 42,1 mln ton.

Dla porównania warto dodać, że rok temu zbiory za Odrą były wyższe o 2,7%. Wyniki pracy niemieckich rolników są ponadto niższe o 4,8% wobec średniej z lat 2015-2020.

Nawet pomimo tego, że całkowity areał pszenicy ozimej był większy o 4,4%, to zbiory niemieckiego zboża będą niższe o 3,5%.

Zmiany klimatyczne na niekorzyść rolnictwa

Niemiecka minister rolnictwa Julia Kloecker zaznaczyła, że trudne warunki pogodowe, z którymi zmaga się rolnictwo, stają się powoli smutną rutyną, której trzeba stawić czoła.

Jako powód aktualnych problemów z tegorocznymi zbiorami minister wskazała postępujące zmiany klimatyczne.

Tak jak zbiory zbóż ucierpiały ze względu na obite deszcze i burze, właściciele sadów odnotowali mniejsze plony ze względu na niskie temperatury wiosną i nadmiar wilgoci latem.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: sadyogrody.pl