Policja - kierowca
KPP w Kłobucku
Autor Aneta Wasilewska - 13 Kwietnia 2021

Śląskie: Kierowca ciągnika stwarzał zagrożenie na drodze. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności

Wczoraj, 12 kwietnia doszło do zatrzymania kierowcy ciągnika w miejscowości Opatów w województwie śląskim. Kierowca poruszał się nieoświetlonym ciągnikiem, powodując zagrożenie. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna miał cofnięte uprawnienia do kierowania i podróżował pod wpływem alkoholu.

Do zdarzenia doszło wczoraj o godzinie 21:00 na drodze krajowej nr 43 w miejscowości Opatów w województwie śląskim. Funkcjonariusze z drogówki zatrzymali ciągnik rolniczy. Maszyna była nieoświetolna - stważała zagrożenie dla uczestników ruchu.

Anonimowe zgłoszenie

Jak przekazali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku, około godziny 21:00 na komisariat wpłynęło anonimowe zgłoszenie. Zgodnie ze zgłoszeniem, po drodze poruszał się nieoświetlony ciągnik.

Na miejsce wskazane przez anonimowego informatora skierowani zostali funkcjonariusze policji. Patrol drogówki zauważył nieoświetlony ciągnik w miejscowości Opatów.

Obrazy RolnikINFO"Jeszcze się błyszczy". Fani podarowali Gienkowi i Andrzejowi z "Rolnicy. Podlasie" nową piłęCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

-Pojazd nie posiadał sprawnego tylnego oświetlenia i był niewidoczny dla innych uczestników ruchu, czym stwarzał zagrożenie na drodze - powiadomili funkcjonariusze z KPP w Kłobucku.

Kierowca miał 2,5 promila

Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę i sprawdzili stan trzeźwości kierowcy. Jak się okazało, 54-letni mężczyzna miał 2.5 promila alkoholu w organizmie. Jednak to nie wszystko, podczas kontroli okazało się, że 54-latek kierował pomimo cofniętych uprawnień.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez policję, o dalszych losach kierowcy zadecyduje prokurator i sąd. 54-latkowi grozi wysoka grzywna i do 2 lat pozbawienia wolności.

Do dwóch lat pozbawienia wolności

Zgodnie z art. 178a kodeksu karnego za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, bądź pozbawienia wolności.

Art. 178a. [Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego]§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Każdego roku Polska Policja prowadzi statystyki, odnoście do art. 178 a, dla przykładu w 2019 roku wszczęto 56683 postępowań, z czego stwierdzono 56358 przestępstw. Dla porównania w 2018 roku wszczęto 52004 postępowań, a stwierdzono 51655.

Funkcjonariusze policji wraz z rozpoczęciem wiosny i prac polowych przypomnieli, że maszyny rolnicze muszą być sprawne technicznie i mieć aktualne badania.

mapa

Fot. Google Maps

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Policja, Kodeks Karny

Następny artykuł