Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Strajk rolników pod siedzibą znanego sklepu. Protest rusza 14.09
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Strajk rolników pod siedzibą znanego sklepu. Protest rusza 14.09

biedronka
Piotr Molecki/East News

Od pewnego czasu producenci jabłek wskazują na ogromne problemy, z jakimi mierzą się w tym sezonie. Jedną z najdotkliwszych kwestii stanowią dramatycznie niskie ceny jabłek, które proponują rolnikom pośrednicy. Jak mówią sadownicy, ceny jabłek dyktowane są w niesprawiedliwy sposób przez dyskonty, na czym w bolesny sposób tracą producenci owoców.

By strajkować przeciwko niskim cenom i niekorzystnym mechanizmom handlowym, rolnicy zgromadzą się przed siedzibą Biedronki w Warszawie we wtorek 14 września 2021 roku.

Producenci jabłek będą protestować przed siedzibą Biedronki

Sytuacja producentów jabłek jest w tym roku niezwykle niekorzystna - w wielu przypadkach opłacalność produkcji stoi pod znakiem zapytania.

O problemach w rolnictwie grzmi m.in. Związek Sadowników RP, który wskazuje nie tylko na niskie stawki, jakie otrzymują producenci za swój towar, ale też nieustannie rosnące koszty produkcji.

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Na wtorek 14 września 2021 roku na godzinę 10:30 zapowiedziano protest przed siedzibą Biedronki (Jeromino Martins) w Warszawie na ulicy Dolnej 3. Sadownicy będą protestować przeciwko zaniżaniu cen jabłek deserowych.

Niesprawiedliwe mechanizmy handlowe i spadająca opłacalność produkcji

W ostatnim czasie kilogram wczesnych jabłek w Biedronce kosztował nieco więcej ponad złotówkę. Oburza to sadowników, którzy mówią, że tak niskie ceny odbijają się nie na dyskontach, ale na finansach rolników.

Jakie koszty produkcji ponosi sadownik? Producent musi liczyć się z inwestycją w założenie sadu, kupno środków ochrony roślin, regularnymi zabiegami pielęgnacyjnymi, przechowywaniem zebranych owoców, a także zatrudnieniem pracowników.

Szacuje się, że koszty produkcji, z których sadownik nie ma żadnego zysku wynoszą około 1,2 złote na kilogram jabłek.

Kolejnym etapem jest opakowanie owoców, ich transport, opłacenie niezbędnych podatków i koszty logistyczne, które wycenia się w tym roku na około 1 złoty za kilogram jabłek.

Sadownicy w ostatnim czasie wskazali, że najniższą ceną za kilogram owoców powinny być 2 złote, które gwarantowałyby minimalny zysk rolnikom.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: sadyogrody.pl