RolnikInfo.pl
sadownicy

unsplash.com / fot. L. Mikah

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

11 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W ostatnim czasie rolnicy ponoszą coraz większe koszty produkcji żywności. Coraz więcej kosztują też wynagrodzenia dla pracowników, których w gospodarstwach rolnych jest jak na lekarstwo. W całej Polsce rusza sezon zbioru jabłek, a sadownicy martwią się, że nie będą mieli rąk do pracy w swoich sadach.

W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń oferujących pracę przy zbiorze jabłek i gruszek - stawki oscylują od 15 do 17 złotych brutto za godzinę.

Rozpoczęły się zbiory jabłek. Brakuje pracowników

Ze względu na niezbyt korzystną pogodę, która spowolniła rozwój roślin i owoców, zbiór jabłek nabierze rozpędu w tym roku nieco później. Mimo to przezorni sadownicy już od pewnego czasu kompletują załogę pracowników do swoich sadów.

Ze znalezieniem rąk do pracy jest trudno - dla Polaków proponowane stawki są zdecydowanie za niskie. Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, swój przyjazd do naszego kraju odłożyło wielu imigrantów zarobkowych zza wschodniej granicy.

Co gorsza, coraz więcej osób powtarza, że w przyszłym sezonie obcokrajowcy, którzy przyjeżdżali do Polski, wybiorą gospodarstwa m.in. w Czechach, gdzie będą mogli zarobić większe pieniądze.

kurczak

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

CZYTAJ DALEJ

Warto również dodać, że według Związku Sadowników RP zbiory jabłek będą w tym roku najprawdopodobniej niższe niż zwykle i osiągną poziom około 3 milionów ton.

Nie trzeba zatem podkreślać, że producenci jabłek martwią się obecnie wieloma kwestiami. Do tego dochodzą jeszcze wyjątkowo niskie ceny, jakie oferują im pośrednicy w skupach.

Stawki za godzinę pracy

Jak podaje portal kobietawsadzie.pl, Mirosław Maliszewski ze Związku Sadowników RP twierdzi:

- W niektórych miejscach stawki są już tak wywindowane, że zbieranie traci ekonomiczny sens. I tak jabłka sprzedawane są poniżej kosztów produkcji.

Na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych sprawdziliśmy, jak przedstawiają się stawki za godzinę pracy przy zbiorze jabłek lub gruszek.

Większość ogłoszeniodawców w ostatnich dniach proponuje stawkę godzinową od 15 do 17 złotych brutto, choć zdarzają się oferty, gdzie proponuje się 12 lub 18 złotych brutto.

null

Niektórzy sadownicy dodają, iż zapewniają zakwaterowanie - zazwyczaj brak informacji, czy trzeba za nie dodatkowo dopłacić.

Jedno jest pewne: rynek prac sezonowych od pewnego czasu zmaga się z dotkliwym niedoborem pracowników. Miejmy jednak nadzieję, że sytuacja zacznie się wkrótce zmieniać na korzyść producentów żywności.

Zbierasz grzyby? Tylko prawdziwi grzybiarze odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Na grzyby należy chodzić:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Nadchodzi zmiana pogody. IMGW wydał alerty pierwszego stopnia

  • Agrounia strajkuje z medykami. Policja znalazła niepokojący ładunek w busie

  • Nowy wizerunek Emilii Korolczuk z "Rolnicy. Podlasie". Jedna rzecz rzuca się w oczy

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: kobietawsadzie.pl, olx.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

drewno

Ceny

Zagraniczni pośrednicy zarabiają miliony. Drewna w Polsce coraz mniej

Czytaj więcej >
opłaty

Ceny

Wiadomo, o ile wzrosną opłaty za wodę i ścieki. Kwoty uderzą w tysiące osób?

Czytaj więcej >
mięso

Ceny

W sklepach mięso podrożeje, rolnicy zostaną z niczym. "Będziemy jeść szczaw"

Czytaj więcej >
maliny

Ceny

Najpierw truskawki, teraz maliny. Ceny na bazarach wzrosły nawet o 300%

Czytaj więcej >
gminy

Ceny

Podwyżki opłat w 94,5% gmin? Koszty uderzą również w rolników

Czytaj więcej >
byczek

Ceny

Podał cenę za byczka. "Za darmo to by wszyscy chcieli"

Czytaj więcej >