Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Dziś Dzień Bociana Białego. Unikatowy symbol polskiej wsi
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 31.05.2024 18:07

Dziś Dzień Bociana Białego. Unikatowy symbol polskiej wsi

rodzina bocianów
fot. Pixabay/ Pixel-mixer

To właśnie dziś, 31 maja obchodzimy w Polsce Dzień Bociana Białego. To jedyny taki ptak, który kojarzy się nam z krajobrazem polskiej wsi. Bocian biały to wędrowiec, który uwielbia ciepły klimat, dlatego zimę woli spędzać w Afryce Północnej lub Południowej, natomiast przylatuje do naszego kraju wraz z początkiem wiosny. Wiedzieliście, że co piaty bocian przychodzi na świat właśnie w Polsce? 

Bocian biały - nie da się go pomylić z żadnym innym ptakiem

Chyba nie ma w Polsce takiej osoby, która choć raz w życiu nie widziała bociana. Te majestatyczne ptaki osiągają imponujące rozmiary, a rozpiętość ich skrzydeł sięga nawet do 2 metrów. Jednak nie to przyciąga największą uwagę w wyglądzie bociana białego. 

Charakteryzuje go długi, spiczasty, czerwony dziób oraz długie nogi o tej samej barwie. Pióra bociana białego są białe, jedynie na końcach skrzydeł mają czarne upierzenie. Zapewne wielu z obserwatorów tych majestatycznych ptaków, zwróciło uwagę na długotrwałe stanie w miejscu na jednej nodze i to bez utraty równowagi. Taka umiejętność u bocianów, wynika ze szczególnej budowy ich stawu piętowego. 

Dorosły bocian może ważyć nawet około 4 kilogramów, a długość jego ciała wynosi 80 cm. Dziób bociana mierzy do 20 cm. Nie pomylimy go z innym ptakiem, ponieważ bociany jako jedyne porozumiewają się ze sobą charakterystycznym klekotem. 

ALERTY pogodowe 1 i 2 stopnia. Przez Polskę przejdą nawałnice

Bocian biały - ptak ceniący monogamię

Bocian biały to ptak wędrowny, który co roku odlatuje na zimę do Afryki Południowej lub Północnej, aby wrócić do Polski wraz z nadejściem cieplejszego klimatu. Lęgi bocianów odbywają się w Europie. Statystyki pokazują, że co piąty bocian przyszedł na świat w Polsce, dlatego właśnie nasz kraj określa się jako główny punkt ich występowania. Najwięcej bocianów spotkać można na Mazurach i Suwalszczyźnie. Bociany upodobały sobie polskie wsie, dlatego to właśnie tam zakładają gniazda.

Bociany budują swoje potężne gniazda na dachach, kominach, słupach energetycznych, wieżach kościelnych czy platformach przygotowanych przez ludzi. Co roku samica składa w gnieździe od trzech do pięciu jaj. Co ciekawe, bociany uważa się za monogamistów łączących się w pary na całe życie.

Prawda jednak jest zgoła inna. Bociany wspólnie wychowują swoje pisklęta, jednak gdy te zaczną być samodzielne, wówczas przestają się sobą interesować. W przypadku walki dwóch samców, samica wybiera tego, który został zwycięzcą, nawet jeśli nie był wcześniej jej partnerem. 

Bocian symbolem szczęścia i płodności

Pamiętam dokładnie, jak będąc dzieckiem pytałam mamę “skąd się biorą dzieci”. Odpowiedź prawie za każdym razem odnosiła się do bocianów (rzecz jasna w kapuście też szukałam). Oczywiście, bociany nie przynoszą dzieci, jednak w polskiej kulturze wiejskiej te ptaki uważane są za symbol płodności i szczęścia. Stąd obecność bociana w pobliżu gospodarstwa jest uważana od dawna jako dobra wróżba.

Bociany uwielbiają podmokłe tereny, głównie ze względu na bogactwo pożywienia. Te ptaki są wszystkożerne. Żywią się płazami, gadami, gryzoniami, owadami ale i owocami i nasionami roślin. Na wsi najczęściej widujemy je chodzące po łące lub polu w pobliżu ciągników, kiedy trwają sianokosy lub żniwa. Pojawiają się też przy stawach i bagnach. 

Bocian biały od 1952 roku jest w Polsce objęty ochroną. Zarówno same ptaki, jak i ich gniazda chroni prawo. Zabrania się usuwania gniazd bez odpowiedniej zgody. Ochrona tych ptaków jest istotna dla zachowania różnorodności ekologicznej i biologicznej.