Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Nie do wiary, co robią bociany. Lasy Państwowe informują
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 26.08.2023 10:36

Nie do wiary, co robią bociany. Lasy Państwowe informują

bocian
Iberion.pl

Bociany białe rozpoczęły swoją wędrówkę do Afryki wcześniej niż zazwyczaj – informują Lasy Państwowe na swoim profilu na Facebooku. Obserwacje ptaków wskazują na nietypowy początek ich migracji, co przyciąga uwagę miłośników przyrody i ekspertów.

Pierwsze loty zagraniczne już w sierpniu

Już na początku sierpnia można było zauważyć pierwsze loty zagraniczne – napisano na fanpage’u Lasów Państwowych  w poście umieszczonym na Facebooku. Wyjątkowo wcześnie rozpoczęta wędrówka bocianów białych budzi zainteresowanie obserwatorów natury.
– W tym roku wszystko jest inaczej. Bociany przyleciały późno, ale bardzo sprawnie wykonały rodzicielską pracę. Liczba młodych w wielu miejscach Polski jest zatem ponadprzeciętna, nasze pesymistyczne wizje z początku sezonu lęgowego zdecydowanie się nie sprawdziły - powiedział w rozmowie z PAP prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Bocianie sejmiki i ich rola w przygotowaniach do migracji

"Teraz obserwujemy bocianie sejmiki, czyli zlot żerujących bocianów w jednym miejscu. Może ich być 50, a nawet 100 osobników" – poinformowały Lasy Państwowe. Miejsca sejmików ptaki wybierają instynktownie. To istotny etap przygotowań do opuszczenia miejsca lęgowego i podróży do cieplejszych rejonów świata.

Dlaczego bociany wybierają się na wędrówkę wcześniej?

Zgodnie z przekazem Lasów Państwowych we wpisie na Facebooku, wcześniejsza migracja bocianów z Polski nie jest spowodowana obawą przed zimnem, ponieważ ptaki te są odporne na chłodne warunki. Kluczowym powodem jest pokrywa śnieżna, która ogranicza dostęp do pożywienia. Wraz z nadejściem wiosny bociany wrócą, aby kontynuować swoje życie w polskich obszarach lęgowych.

Daty odlotów różnią się w zależności od regionu Polski. Ptaki z południowego zachodu, jak Śląsk, ruszają do ciepłych krajów najwcześniej. Następnie wyruszają w podróż bociany z północnych obszarów kraju, a najdłużej pozostają u nas ptaki ze wschodu. Podczas migracji ptaki osiągają wysokość od 1 do 1,5 km i przemieszczają się z prędkością 50-70 km na godzinę, pokonując dziennie odległość około 150-200 km. 


 

źródło: Lasy Państwowe, PAP