Podatek akcyzowy w Polsce (akcyza w Polsce) – podatek pośredni, który reguluje ustawa o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 722). W Polsce opodatkowaniem akcyzą podlegają: wyroby energetyczne i energia elektryczna, inne wyroby ropopochodne, napoje alkoholowe oraz alkohol etylowy, wyroby tytoniowe, samochody osobowe.
Ruszył drugi nabór wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Rolnicy mogą ponownie ubiegać się o dopłaty do oleju napędowego wykorzystywanego w produkcji rolnej. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych zmianach w porównaniu do poprzednich lat, takich jak wyższa stawka zwrotu czy nieco odmienne zasady dotyczące limitów.
Rząd szykuje zakaz mentolowych wkładów do podgrzewaczy tytoniu. To nóż w plecy dla rolników. Politycy Koalicji 15 października przez miesiące zapewniali rolników, że mają wsparcie rządu, a skup polskiego tytoniu będzie zwiększany. Teraz rząd Donalda Tuska chce przyjąć ustawę pozbawiającą 30 tys. rolników środków do życia. I to w 3 miesiące.
Sejm podczas jednodniowego posiedzenia poświeconego sprawom polskiej wsi przyjął trzy ustawy: dotyczącą Funduszu Ochrony Rolnictwa, nowelizację o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego oraz nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz Prawa budowlanego.
W piątek 1 października 2021 roku Sejm przegłosował nowelizację ustawy dotyczącej zwiększenia wysokości zwrotu podatku akcyzowego zawartego w paliwie rolniczym. Wedle uchwalonych przepisów limit ilości oleju napędowego, za który rolnicy otrzymają zwrot akcyzy, wzrośnie z dotychczasowych 100 do 110 litrów w przeliczeniu na 1 hektar gruntów. Warto dodać, że wzrośnie też limit zużycia paliwa w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła z 30 do 40 litrów. Sejm uchwalił nowelizację dotyczącą podatku akcyzowego dla rolnikówInformacje o rychłym zwiększeniu limitów oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolniczej, za który przyznany będzie zwrot podatku akcyzowego, pojawiał się w mediach od dłuższego czasu. W piątek 1 października 2021 roku Sejm uchwalił nowelizację, zgodnie z którą producenci żywności otrzymają większe kwoty za zużycie paliwa niezbędnego do pracy w gospodarstwach. Nowe przepisy przewidują zwiększenie limitu wykorzystania paliwa rolniczego z dotychczasowych 100 do 110 litrów w przeliczeniu na 1 hektar, za który gospodarze otrzymają zwrot podatku akcyzowego. Nie zapomniano również o hodowcach bydła - limit oleju napędowego wykorzystanego do pracy rolnej zostanie zwiększony z 30 do 40 litrów w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP).