Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Trzy ustawy dla rolników. Minister: “Realizujemy konkrety dla polskiej wsi”
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 16.05.2023 17:00

Trzy ustawy dla rolników. Minister: “Realizujemy konkrety dla polskiej wsi”

Ministerstwo Rolnictwa - tvp
iberion.pl

Sejm podczas jednodniowego posiedzenia poświeconego sprawom polskiej wsi przyjął trzy ustawy: dotyczącą Funduszu Ochrony Rolnictwa, nowelizację o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego oraz nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz Prawa budowlanego.

Nowe ustalenia ws. zwrotu akcyzy w cenie paliwa rolniczego

Posiedzenie Sejmu odbyło się 9 maja 2023 roku i zostało zwieńczone trzema nowymi ustawami: nowelizacją o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego, ustawą o Funduszu Ochrony Rolnictwa, a także nowelizacją ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz Prawa budowlanego. Dzień później, tj. 10 maja 2023 roku w trakcie briefingu prasowego omówił je szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) Robert Telus. 

Jakie nowości wprowadzono do ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego? Minister Robert Telus wskazał, że limit zużycia oleju napędowego dla producentów trzody chlewnej wynosi 4 litry w przeliczeniu na jedną sztukę. Z kolei limit ten dla producentów owiec, koni i kóz oznaczono na poziomie 40 litrów na dużą jednostkę przeliczeniową inwentarza (DJP). 

Warto zwrócić uwagę, że wraz z nowelizacją Sejm zdecydował się na zwiększenie kwoty zwrotu kosztów zakupu oleju napędowego (kupionego od 1 lutego 2023 roku do końca lipca 2023 roku) do pozostającego w dyspozycji rolnika limitu na drugi nabór wniosków do 2 zł za litr. 

Fundusz Ochrony Rolnictwa. 150 mln od państwa dla rolników

W trakcie briefingu prasowego szef resortu rolnictwa wskazał, że Ustawa dotycząca Funduszu Ochrony Rolnictwa była długo wyczekiwana przez producentów rolnych w Polsce. Jakie praktyczne zmiany przyniosą jej zapisy? 

Celem Funduszu Ochrony Rolnictwa będzie wspieranie finansowe tych producentów, którzy nie uzyskali zapłaty za sprzedane towary od upadłych podmiotów skupowych. Środki, którymi będzie dysponował Fundusz, będą z kolei pochodziły z budżetu państwa (150 mln zł), a także od podmiotów skupujących (0,125% wartości netto skupionych towarów). 

Ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa po nowelizacji

Jakie zmiany przyniosła nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnyi Skarbu Państwa? Okazuje się, że nadwyżka, która została wygenerowana z Zasobu Własności Skarbu Państwa została przeznaczona na stabilizację sytuacji na rynku zbóż (zamiast tradycyjnego przekazania tych środków do budżetu państwa). Jest to łącznie 445 mln zł. 

Z kolei w przypadku nowelizacji Prawa budowlanego dodano zapisy, które pozwalają na budowę w oparciu o zgłoszenie (a nie pozwolenia na budowę) naziemnych silosów na materiały sypkie o pomejmności do 250 m3 i wysokości maksymalnej 15 m, a także jednopiętrowych budynków gosodarczych i prostych wiat na rzecz produkcji rolnej o powierzchni zabudowy do 300 m2.