Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Rośliny

Rośliny

Juka
02.07.2023 22:38 Liście juki usychają z 3 powodów. Poznaj największe błędy w pielęgnacji i uratuj roślinę

Juka to popularna roślina zdobiąca nasze domy i ogrody. Jest jedną z najczęściej wybieranych przez Polaków roślin doniczkowych! Piękna, nietypowa i łatwa w uprawie – to cechy, za którą pokochały ją miliony! Zobacz, czy na pewno wiesz, czego potrzebuje juka do prawidłowego wzrostu.

Pole uprawne
01.07.2023 08:00 Znamy wyniki kontroli PIORiN pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych upraw za rok 2022

PIORiN udostępnił wyniki badań kontroli upraw pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych dla Unii Europejskiej oraz agrofagów objętych środkami fitosanitarnymi. Jak wygląda podsumowanie inspekcji? 

termometr okienny
27.06.2023 11:00 Nieoczekiwana zmiana aury. Zacznie się od niżu z Niemiec

Pogoda nad Polską niespodziewanie ulega zmianie, gdyż zatoka niżowa napływająca z Niemiec przynosi ze sobą intensywne opady deszczu i silne burze. Front deszczowo-burzowy opuści kraj we wtorek po południu, ustępując miejsca chłodniejszemu powietrzu polarnemu morskiemu. Wysokie temperatury powrócą do Polski dopiero w weekend.

nawóz z aloesu
25.06.2023 10:08 Podlej grządki nawozem z aloesu. Zbiory będą obfite jak nigdy

Aloes to naprawdę niezwykła roślina. Może złagodzić ból po poparzeniu, świetnie działa na naszą cerę, a nawet możemy wykorzystać go w kuchni. Nie wszyscy wiedzą jednak, że aloes może wesprzeć nasze rośliny. Jak przygotować nawóz z aloesu? Zbiory będą obfite jak nigdy.

słońce na niebie
22.06.2023 17:00 Gorący początek lata. IMGW prognozuje zmianę aury

W czwartek, 22 czerwca 2023 r., rozpoczyna się kalendarzowe lato, a wraz z nim nadchodzi okres nieco łagodniejszej, choć wciąż upalnej pogody. Strefa burz przemieści się nad wschodnie województwa, jednak ich siła nieco osłabnie. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nadchodzący weekend przyniesie nieco ulgi od upałów.

Michał Bajor i jego ogród
20.06.2023 13:56 Michał Bajor pokazał swój ogród. Jego anegdota rozbawiła fanów do łez

Michał Bajor to wybitny polski aktor, jest również znanym muzykiem i wokalistą. Artysta od jakiegoś czasu jest aktywny w mediach społecznościowych. Chętnie publikuje zdjęcia i filmy, aby podzielić się z fanami swoją codziennością. Ostatnio na Instagramie pokazał swój ogród i przy okazji rozbawił swoich obserwatorów.

Len
18.06.2023 15:01 Duże braki włókna lnianego w Polsce – trwają próby odbudowy branży

W Unii Europejskiej oraz Polsce możemy zaobserwować od dłuższego czasu wzrost popytu na wyroby z lnu. Branża podejmuje pierwsze kroki odbudowy produkcji włókna lnianego, jednak potrzebne są odpowiednie finansowania.

Mniszek lekarski
15.06.2023 14:04 Ekonomiczny próg szkodliwości dla chwastów – podpowiadamy, jak go oszacować

Ekonomiczny próg szkodliwości może pomóc gospodarzom w ocenie opłacalności przeprowadzenia chemicznego zabiegu zwalczającego chwasty znajdujące się na danej powierzchni upraw. W jaki sposób oszacować go dla poszczególnych upraw roślin hodowlanych?

Jak uprawiać lubczyk? Urośnie dorodny, jak nigdy dotąd!
06.06.2023 10:03 Pokazała, jak uprawiać lubczyk, żeby rósł jak na drożdżach. Kluczowe są 2 zasady

Lubczyk. Bez niego rosół, zupy i inne dania nie smakują już tak dobrze. Zioło z powodzeniem możemy uprawiać we własnych ogródkach. Zobacz, co zrobić, żeby zioło pięknie rosło. Zastosuj porady doświadczonej pani ogrodnik.

Epipremnum żółknie? Mamy na to sposób!
04.06.2023 16:02 Epipremnum żółknie? Tylko tak uratujesz roślinę

Epipremnum to jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Jej szybki wzrost i łatwość pielęgnacji doceniło wiele osób. Niestety, czasem liście stają się żółte, a następnie opadają. Wtedy musisz działać od razu, w przeciwnym wypadku epipremnum zmarnieje.

jak ochronić ogórki przed upałami
01.06.2023 14:53 Wymieszała 3 składniki i podlała ogórki. Mikstura chroni przed słońcem i upałami

Przed nami fala upałów. Zadbajmy więc o nasze uprawy, w szczególności o ogórki, na które słońce ma niszczycielski wpływ. Wykorzystajmy trik pani ogrodnik, która połączyła 3 produkty i zrobiła doskonałą odżywkę dla roślin. Upały nie będą już problemem.

pryskanie koperku
22.05.2023 13:47 Czy koperek potrzebuje oprysku? Ten specyfik nadaje się do tego najlepiej

Pryskanie koperku działa wzmacniająco na całą roślinę, a także skutecznie pozbywa się mszyc i innych szkodników. Zrezygnujmy jednak z chemicznych środków. Nie są obojętne zarówno dla rośliny, jak i dla nas. Przygotujmy w pełni naturalny nawóz i to zupełnie za darmo.

nawóz do ogórków
03.05.2023 12:12 Ciocia Ala ma szałowy nawóz do ogórków. Nie dotyka ich żadna choroba

Ciocia Ala od lat stosuje nawóz do ogórków z kurkumy i sody oczyszczonej. Jej plony są odporne na choroby i rosną jeszcze szybciej. Zapomnij o drogich odżywkach i nawozach. Najlepszy środek na ogórki zrobisz za grosze.

None
27.04.2023 07:00 Dynamiczna sprzedaż produktów roślinnych: 22% wzrostu od 2020 roku

Według raportu NielsenIQ, który przedstawia wyniki sprzedaży detalicznej w 13 krajach Europy, sprzedaż produktów spożywczych pochodzenia roślinnego zwiększyła się o 6% w 2022 roku w porównaniu do roku 2021 i o 22% w stosunku do 2020 roku. Łączna wartość sprzedaży wyniosła 5,7 mld EUR.

None
25.04.2023 17:05 Ochrona gleby: praktyki agrotechniczne dla zdrowia i żyzności gruntów

Gleba to podstawa, na której opiera się rolnictwo – dlatego tak ważne jest, aby dbać o jej stan i chronić przed degradacją. W Polsce, gdzie rolnictwo jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki, w ostatnich latach zwiększa się świadomość konieczności ochrony gleby. W naszym tekście przedstawiamy kilka przykładów prostych praktyk agrotechnicznych, które pomagają utrzymać zdrowie i żyzność gruntów rolnych.

podlewanie roślin
17.04.2023 21:15 Nowoczesne metody nawadniania: Jak oszczędzać wodę i zwiększyć plony?

Susza to coraz częstsze zjawisko nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Sprawia to, że rolnicy muszą nierzadko walczyć o przetrwanie swoich upraw. W tym kontekście nieodzowne staje się stosowanie nowoczesnych metod nawadniania, które pozwalają zaoszczędzić wodę i zwiększyć plony. W artykule przedstawimy kilka takich rozwiązań.

Kwiaty doniczkowe
27.02.2023 12:00 Dodaj jedną łyżeczkę do doniczki. Rośliny błyskawicznie wypuszczą nowe kwiaty

Kwiaty doniczkowe to piękna, żywa dekoracja naszego domu. Czasami zdarza się, że nie chcą kwitnąć. Warto rozeznać się, co jest tego powodem. Mogą to być korzenie albo zła ziemia, albo nieodpowiednie miejsce. W dzisiejszym artykule powiemy, jak pomóc naszej roślinie domowym sposobem, aby pięknie kwitła.

miliony
19.06.2022 02:02 Usuną go z terenów wiejskich. Akcja będzie kosztować miliony złotych

Nie wszystkie elementy wiejskiego krajobrazu sprzyjają produkcji rolnej i zdrowiu - takim przykładem może być niebezpieczna roślina zwana Barszczem Sosnowskiego. Walka z tym inwazyjnym gatunkiem trwa w Polsce od lat - jak informuje portal money.pl, gmina Kępica zapowiedziała, że na usunięcie Barszczu Sosnowskiego zamierza wydać 3 miliony złotych. Gatunek ten zawiera furanokumaryny, które mogą wywołać u człowieka poważne podrażnienia oczu, dróg oddechowych, a także oparzenia II i III stopnia. Miliony na walkę z Barszczem SosnowskiegoPolskie władze nie chcą mieć za grosz litości dla Barszczu Sosnowskiego, który został przywieziony do naszego kraju w latach 50-70. XX wieku ze wschodu jako roślina pastewna. Wkrótce jednak okazało się, że choć Barszcz zdaje egzamin jako pasza dla zwierząt, to jest trudny w uprawie, a jego sok ma zgubne skutki dla ludzkiego zdrowia - szybko zatem porzucono uprawę tej rośliny. Pomimo tego Barszcz Sosnowskiego pozostał obecny w naszym ekosystemie nawet bez dalszej pomocy człowieka - stał się gatunkiem wysoce inwazyjnym, którego pozbycie się jest wyjątkowo trudne. Gmina Kępice walczy z plagą Barszczu Sosnowskiego przez ostatnie pięć lat i co roku dba o to, by rośliny się nie odradzały. Niestety, eliminacja tego gatunku jest bardzo droga - samorząd w Kępicach liczy się z wydatkiem rzędu 3 milionów złotych, które pozyskał na ten cel z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

barszcz
19.03.2022 02:44 Wróg, który po cichu niszczy pracę rolników. Powstała mapa do walki z zagrożeniem

W czerwcu przegłosowano uchwalenie ustawy traktującej o eliminowaniu inwazyjnych gatunków w Polsce. Kwestia dotyczy zwierząt, roślin, grzybów i innych organizmów, które wskutek swojej ekspansji w nienaturalnym dla nich obszarze stwarzają zagrożenie dla środowiska i zaburzają jego funkcjonowanie.Kwestia ma istotny wpływ na rolnictwo - obecność gatunków inwazyjnych może doprowadzić do problemów w uprawie roślin. Wrogiem numer jeden jest tutaj barszcz Sosnowskiego, którego interaktywną mapę można znaleźć pod adresem barszcz.edu.pl. Zapisy prawne wobec gatunków inwazyjnychZe względu na postępującą globalizację, a nierzadko i brak odpowiedniej wiedzy, w wielu miejscach na świecie pojawiają się gatunki zwierząt, roślin i grzybów, które niszczą zastany porządek rzeczy w naturze.Najpopularniejszym gatunkiem inwazyjnym w Polsce jest m.in. barszcz Sosnowskiego, klon jednolistny, czeremcha amerykańska, róża pomarszczona, a wśród zwierząt jenot, norka amerykańska, stonka kukurydziana, szop pracz i część żółwi.Dlaczego w polskim Sejmie podjęto uchwałę dotyczącą bezwzględnej eliminacji gatunków inwazyjnych? Jak się okazuje, wynika to z potrzeby dostosowania polskiego prawodawstwa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2015 roku.Zgodnie z nowymi zapisami prawnymi przez polską granicę nie będą już wpuszczane transporty z gatunkami, które uznawane są za inwazyjne. Te, które mimo wszystko znajdą się na terenie Polski, będą odsyłane do kraju, z którego pochodzą.

susza rolnicza
19.03.2022 02:44 Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?

Wskutek potężnych zmian klimatycznych na całym świecie coraz częstszym problemem, który pojawia się w trakcie procesu produkcji żywności, jest susza rolnicza. Na podstawie badań przeprowadzonych we wszystkich 2477 gminach w Polsce wiadomo, że w naszym kraju niedobór wody jest aktualnym problemem. W bieżącym roku susza dotknęła m.in. Pojezierze Południowo- i Zachodniopomorskie, jak i Pojezierze Wielkopolskie. Raportowanie IUNG-BIP obejmuje czas od 21 lipca do 20 września 2021 roku. Susza rolnicza zagrożeniem dla upraw w PolsceDla producentów żywności roślinnej tegoroczny sezon był najeżony wieloma trudnościami wywołanymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Wiosenne przymrozki, susza, późniejsze nawalne deszcze z burzami i gradem z pewnością nie wpłynęły pozytywnie na hektary upraw rolnych. Jednym z dotkliwych wyzwań zagrażających współczesnemu rolnictwu jest susza, która z roku na rok coraz częściej występuje w całej Europie. Badania pod kątem ryzyka wystąpienia suszy rolniczej przeprowadził Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy. Raportowanie stanu gleb we wszystkich gminach w Polsce objęło okres od 21 lipca do 20 września 2021 roku. Jak podaje portal Sadyogrody.pl średnia wartość KBW (tj. Klimatycznego Bilansu Wodnego) wyniosła 25 mm, co jest z pewnością zasługą wyjątkowo deszczowego sierpnia. Warto dodać, że na podstawie wspomnianego wskaźnika ocenia się na danym obszarze zagrożenie suszą.

dron
19.03.2022 02:44 Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Legionowie poinformowali o wykryciu trzech dużych plantacji konopi innych niż włókniste na terenie województwa mazowieckiego. Nielegalnie uprawiane rośliny zostały wykryte m.in. dzięki kamerze wideo zamontowanej w policyjnym dronie. Policjanci zatrzymali również dwóch mężczyzn w wieku 31 i 34 lat, którzy najprawdopodobniej zajmowali się produkcją marihuany. Plantacja konopi wykryta okiem policyjnego dronaWe współczesnym świecie demaskowanie nielegalnych postępków możliwe jest przy użyciu zaawansowanej technologii. Jak poinformowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji z Legionowa, w drugiej połowie września br. na Mazowszu doszło do wykrycia plantacji konopi innych niż włókniste. W komunikacie na oficjalnej stronie internetowej policji z Legionowa można przeczytać, że nielegalny proceder był tropiony od dłuższego czasu. Z wykorzystaniem policyjnego drona w powiecie legionowskim udało się namierzyć dwie duże plantacje konopi, dzięki którym wytwarzana była marihuana. Choć policja z Legionowa nie zdradza szczegółów sprawy, to wiadomo, że wskutek śledztwa zatrzymano również właścicieli wspomnianego pola - mężczyzn w wieku 31 i 34 lat.

kury
19.03.2022 02:43 Nielegalny proceder w gospodarstwie. Wszystko przez żywienie kur

Do nietypowego - i zupełnie przypadkowego - odkrycia doszło w jednym z gospodarstw rolnych na terenie województwa mazowieckiego: podczas poszukiwań zaginionej osoby policjanci zauważyli dorodne krzaki konopi indyjskich, które rosły na prywatnej posesji. Właściciele tłumaczyli, że liście roślin przeznaczają na paszę dla swoich kur. Zaskakujące odkrycie policji w gospodarstwieWe wrześniu 2021 roku policjanci z łosickiej komendy policji mieli za zadanie odnaleźć trop zaginionej osoby - z pewnością nie spodziewali się jednak odkrycia nielegalnej hodowli konopi indyjskich. Podczas eksploracji terenu w związku z zaginięciem, funkcjonariusze zajrzeli na teren jednej z okolicznych posesji w powiecie łosickim. W gospodarstwie rosły bujne rośliny, które okazały się być konopiami indyjskimi. Jak wyliczyli policjanci, na podwórku rosło dwanaście krzewów.

kontrole
19.03.2022 02:43 Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Liczba kontroli urzędników Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa rośnie - twierdzi Lubelska Izba Rolnicza. Informacje zebrane od rolników z województwa lubelskiego świadczą o tym, że wzmożone kontrole w gospodarstwach są wynikiem anonimowych skarg i donosów na producentów żywności. Lubelska Izba Rolnicza chce, by skargi i donosy do PIORiN mogły być zdawane jedynie wtedy, kiedy będą imiennie podpisane przez swojego autora. Coraz częstsze kontrole PIORiN wskutek skarg i donosówPaństwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest ważnym organem, którego celem jest minimalizowanie zagrożenia wywołanego obecnością szkodliwych organizmów czy eliminacja szkodliwych efektów stosowania pestycydów. PIORiN dodatkowo zajmuje się nieprawidłowościami i negatywnymi skutkami obrotu handlowego, a także stanowi nadzór nad obrotem materiałem siewnym. Rolnicy mogą spodziewać się kontroli w swoich gospodarstwach - w ostatnim czasie liczba wizyt urzędników z PIORiN na Lubelszczyźnie jest znacznie większa niż zazwyczaj. Sprawą zainteresowała się Lubelska Izba Rolnicza, która otrzymała wiele informacji od rolników wskazujących, że kontrole PIORiN były efektem anonimowych donosów i skarg.

pestycydy
19.03.2022 02:43 Kolejne pestycydy wycofane z rynku. Lista dostępnych środków coraz krótsza

Współczesne rolnictwo nie sposób wyobrazić sobie bez środków ochrony roślin. Niektóre z nich - już wycofane - miały mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. Komisja Europejska poinformowała o kolejnych pestycydach, które wkrótce nie będą mogły być stosowane przez rolników. Chodzi o prochloraz i famoksadon. Władze unijne nie przedłużyły pozwolenia na stosowanie prochlorazu i famoksadonu, a daty ich zezwoleń wygasają kolejno w grudniu 2021 roku i marcu 2022 roku.Władze UE wycofują kolejne pestycydyNajnowsze informacje dotyczące środków ochrony roślin w kontekście unijnego prawa dotyczą prochlorazu i famoksadonu - substancji, które były (i nadal są) powszechnie stosowane przez rolników na całym Starym Kontynencie. Zatwierdzenie stosowania prochlorazu wygasa już 31 grudnia 2021 roku, jednakże nie podano jeszcze terminów, do których należy wykorzystać pozostałe produkty. 16 marca 2022 roku kończy się termin ważności zezwoleń na wprowadzanie do obrotu pestycydów, które zawierają famoksadon. Z kolei 16 czerwca 2022 roku mija moment, w którym mogą być sprzedawane lub dystrybuowane środki, które mają być wprowadzone do obrotu do 16 marca 2022 roku. Ostatnią istotną datą, którą powinni zapamiętać rolnicy, jest 16 września 2022 roku, kiedy to kończy się możliwość stosowania, przechowywania i unieszkodliwiania pestycydów, które będą wprowadzone do obrotu do 16 marca 2022 roku.

nawozy
19.03.2022 02:41 Dramat na rynku nawozów. Problem dotyczy zwłaszcza jednego regionu

Nie jest tajemnicą, że nawozy stosowane do produkcji rolnej w ostatnim czasie kosztują o wiele więcej niż w niedalekiej przeszłości. Kolejnym strapieniem rolników jest obecnie bardzo niewielka dostępność produktów do nawożenia, co jest niezwykle niepokojącą sytuacją dla producentów żywności roślinnej. Na palący problem zwróciła uwagę Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, która wskazała, że rolnicy z okolicy mają poważne trudności z zakupieniem nawozów niezbędnych do pracy na polach. Rolnicy mają trudności z kupieniem nawozówBy uzyskać odpowiednie plony, rolnicy muszą stosować nawozy - warto dodać, że wskutek nowych wymogów unijnych lista tych specyfików jest w ostatnim czasie nieco krótsza. Nie jest to jednak największe strapienie gospodarzy, którzy produkują żywność roślinną. Okazuje się bowiem, że poza coraz wyższymi cenami zaczynają się oni zmagać z ograniczoną dostępnością nawozów azotowych i wieloskładnikowych. W sprawie wypowiedziała się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, która wystosowała list do prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza. Łódzka Izba Rolnicza przekazała, iż docierają do niej coraz częstsze informacje o tym, że rolnicy nie mają możliwości kupienia nawozów azotowych i wieloskładnikowych, co wywołuje niemały niepokój. Zarząd Izby poprosił Wiktora Szmulewicza o interwencję w tej kwestii.

woda
19.03.2022 02:41 Niektóre gminy zabraniają podlewania. Zakaz dotyczy jednej sytuacji

Choć w ostatnim czasie w Polsce nie brakuje nagłych burz i nawalnych opadów deszczu, to gleba nie jest w stanie przyjmować nadmiaru wody i często nadal w głębszych warstwach pozostaje wysuszona. Okazuje się jednak, że niektóre gminy czasowo apelują o ograniczenie korzystania z wody w konkretnej sytuacji: podlewania działek i ogrodów. Wskazują, by zamiast tego pozostawić ją do picia. Prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca w rozmowie z money.pl dodał, że aktualnym powodem zakazów podlewania roślin w niektórych gminach nie jest zbyt mała ilość dostępnej wody, lecz spadki jej ciśnienia w rurociągach. Zakazy w niektórych gminachJakiekolwiek odgórne ograniczenie zużycia wody nie bez przyczyny wywołuje u wielu osób niepokój - pierwszą obawą jest tutaj podejrzenie awarii lub niedobór wody. Jak się okazuje, w niektórych gminach w Polsce pojawiają się niekiedy czasowe zakazy wykorzystywania wody do podlewania ogrodów i działek, a także wypełniania przydomowych basenów. Jak tłumaczy prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca w rozmowie z money.pl, powodem takiej sytuacji nie jest fakt, jakoby w Polsce brakowało wody pitnej. Sprawa ma związek z infrastrukturą, a dokładniej z tym, że woda, wykorzystywana przez wielu mieszkańców okolicy jednocześnie, znacznie obniża ciśnienie wody w rurociągach. Problem może pojawić się w momencie, gdy dużych ilości wody używa się do napełniania przydomowych basenów czy podlewania większych obszarów gruntu - do podobnej sytuacji nie może dojść, kiedy mieszkańcy danej okolicy korzystają z wody w celach spożywczych.

ubezpieczenia
19.03.2022 02:41 "Rolnicy się nie ubezpieczają, bo szkoda im pieniędzy". Słowa oburzyły rolników

Gwałtowne zjawiska pogodowe, które w ostatnich tygodniach nawiedziły nasz kraj, stały się iskrą zapalną zażartej dyskusji na temat systemu ubezpieczeń rolniczych. W minionych dniach Agrounia zaznaczyła na Twitterze, że rolnicy nie mogli się ubezpieczać z winy rządu - stwierdzenie to wywołało ogrom emocji u internautów, którzy nie szczędzili gorzkich słów krytyki producentom żywności. Oburzenie rolników wywołały m.in. słowa internauty, który stwierdził: - Rolnicy się nie ubezpieczają, bo szkoda im pieniędzy. Liczą, że jak coś się wydarzy, to państwo im da. Ubezpieczenia rolnicze: burza opinii w internecieNie będzie przesadą stwierdzenie, że opinie wyrażane przez internautów są do pewnego stopnia probierzem nastrojów panujących w społeczeństwie. Nawalne deszcze, burze i grad sprawiły, że plantacje wielu rolników w Polsce zostały kompletnie zniszczone. Niestety, ogromna liczba producentów rolnych znalazła się w niezwykle trudnej sytuacji ze względu na brak wykupionego wcześniej ubezpieczenia. Wielu rolników, w tym działacze Agrounii, wskazali, że rząd powinien finansowo wspomóc poszkodowanych producentów, ponieważ system ubezpieczeń rolnych nie daje możliwości ubezpieczenia się wielu osobom.

agrounia
19.03.2022 02:41 Koszmarne zniszczenia na polach. Agrounia: "Rolnicy nie mogli się ubezpieczać"

Agrounia nie po raz pierwszy publikuje w mediach społecznościowych dramatyczne fotografie strat, jakich doznali rolnicy wskutek gwałtownych zjawisk pogodowych. W poniedziałek 12 lipca na twitterowym profilu organizacji pojawił się post ilustrujący zniszczenia dobytku rolniczego w Małopolsce. W opisie możemy przeczytać: - W tym roku rolnicy NIE MOGLI się ubezpieczać, bo rząd postanowił zaoszczędzić. Teraz udają, że tragedii nie ma, a wszystkie siły skierowane są do miasta. [pis. oryg. - przyp. red.]Brak ubezpieczeń, zniszczenia i dramatyczne zdjęcia po burzy Niszczycielskie zjawiska pogodowe naraziły rolników na ogromne straty, obracając w niwecz efekty wielomiesięcznych wysiłków. Z najnowszych prognoz pogody jasno wynika, że gradobicia i burze w najbliższym czasie nie ustąpią, a dalsze zniszczenia na plantacjach nie są wykluczone. Agrounia niejednokrotnie komentowała sprawę poszkodowanych rolników, wskazując, że z winy rządu rolnicy nie mieli możliwości wykupienia ubezpieczeń. We wpisie, który pojawił się na twitterowym profilu Agrounii, możemy przeczytać: >Ze słów opublikowanych na profilu Agrounii jasno wynika, że nieubezpieczeni rolnicy są pozbawieni niezbędnej pomocy rządu, a ze skutkami gwałtownych zjawisk pogodowych muszą radzić sobie na własną rękę.