Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Umowy zawierane z rolnikami wzbudziły zastrzeżenia. Prezes UOKiK wszczął postępowanie
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:39

Umowy zawierane z rolnikami wzbudziły zastrzeżenia. Prezes UOKiK wszczął postępowanie

UOKiK - Tomasz Chróstny
Jan Bielecki/East News

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chrósny wszczął postępowanie w sprawie spółki Cefetra Polska. Jak się okazuje, mogło dojść do nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Cefetra Polska, jak można przeczytać na ich oficjalnej stronie internetowej, należy do międzynarodowego koncernu BayWa i jest dostarczycielem surowców rolnych dla przemysłu paszowego, spożywczego i paliwowego. Spółka jest jednym z krajowych liderów w handlu zbożem, każdego roku sprzedając około miliona ton produktów rolnych.

Umowy zawierane z rolnikami wzbudziły zastrzeżenia

Postępowanie w sprawie zostało wszczęte przez Tomasza Chrósnego, prezesa UOKiK ze względu na zastrzeżenia, które budzą umowy zawierane z rolnikami, odpowiedzialnymi za dostarczanie zbóż, rzepaku i roślin strączkowych. - Przedsiębiorca zobowiązuje swoich kontrahentów do dostaw w umówionych ilościach także wówczas, gdy ze względu na skutki siły wyższej i z przyczyn niezależnych od rolników nie są oni w stanie zrealizować zobowiązań - przekazał Chróstny, zaznaczając, że zgodnie z prawem duże przedmioty muszą w umowach brać pod uwagę, że rolnictwo jest zależne od wpływu sił przyrody.

Jaka kara może czekać spółkę?

Jak podaje UOKiK, za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Warto pamiętać, że zgodnie z kodeksem cywilnym, firmy, które kupują produkty rolne bezpośrednio z gospodarstw, powinny w umowach zaznaczać, że dojdzie do zwolnienia z części, bądź całości dostawy, gdy pojawią się okoliczności, na które rolnicy nie mają wpływu.

UOKiK zachęca do zgłaszania narzucania niekorzystnych warunków współpracy

Co więcej, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że zarówno rolnicy jak i przedsiębiorcy, którzy działają w branży rolno-spożywczej, mogą zgłaszać jeżeli duży kontrahent wykorzystuje swoją przewagę. Specjalny formularz do zgłaszania niekorzystnych warunków współpracy można znaleźć >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródła: UOKiK, Cefetra Polska