RolnikInfo.pl
asf świnie

unsplash.com / fot. Marek Piwnicki

USA: powstała szczepionka przeciw ASF. Preparat jest w fazie testowej

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Dla sektora rolnego, a dokładniej branży związanej z produkcją wieprzowiny, pojawił się promyk nadziei na skuteczne pokonanie wirusa ASF. NA początku bieżącego roku świat obiegły informacje o opracowanej szczepionce przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń.

Obecnie preparat jest w fazie testowej, co w praktyce oznacza, że - jeśli spełni wymagania naukowców - będzie mógł za jakiś czas wejść na rynek i położyć kres jednemu z największych zagrożeń, jakie nękają współczesną hodowlę świń.

USA: szczepionka przeciwko ASF w fazie testowej

Żadna szczepionka - czy to dla ludzi, czy dla zwierząt hodowlanych - nie może być dopuszczona na rynek przed odpowiednimi badaniami i testami.

O tym, że opracowana przez amerykańskich naukowców szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń jest w fazie testowej, poinformował anglojęzyczny portal euromeatnews.com.

Jak wynika z wiadomości przekazanych przez euromeatnews.com, wyniki badań szczepionki w Centrum Plum Island w Stanach Zjednoczonych są - przynajmniej na obecną chwilę - bardzo obiecujące.

Afrykański pomór świń przejdzie do historii?

Śmiali wizjonerzy już teraz prognozują, że za kilka lat ASF stanie się jedynie przykrym wspomnieniem. Czy jednak optymistyczne wizje mają szansę stać się rzeczywistością?

Obecnie nikt nie jest w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na tego typu pytanie; wszystko bowiem zależy od tego, czy testowana szczepionka spełni wszystkie wymagania stawiane jej przez naukowców.

Warto dodać, że według informacji przekazanych przez ekspertów Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), świnie, które zostały zaszczepione opisywanym preparatem, pozostały zdrowie przez 28 dni.

Stwierdzono, iż - jak planowano - po podaniu dawki szczepionki zwierzęta rozwinęły odporność immunologiczną poprzez produkcję odpowiednich przeciwciał.

Szczepionka będzie testowana w dalszym ciągu, m.in. po to, by ukazać ewentualne różnice w stosunku do innych zaprojektowanych preparatów.

Kiedy amerykański wynalazek pomyślnie przejdzie wszelkie fazy testowe, będzie mógł trafić na rynek komercyjny. Na obecną chwilę nie podano żadnej orientacyjnej daty dotyczącej wprowadzenia preparatu do obrotu.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Kaczyński o PiS: "Jedyna partia, która troskę o wieś wyraża w czynach"

  • W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

  • Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: euromeatnews.com

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

Czytaj więcej >
bocian

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]

Czytaj więcej >
mapa asf

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej

Czytaj więcej >
alpaka

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >