RolnikInfo.pl
asf świnie

unsplash.com / fot. Marek Piwnicki

USA: powstała szczepionka przeciw ASF. Preparat jest w fazie testowej

1 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Dla sektora rolnego, a dokładniej branży związanej z produkcją wieprzowiny, pojawił się promyk nadziei na skuteczne pokonanie wirusa ASF. NA początku bieżącego roku świat obiegły informacje o opracowanej szczepionce przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń.

Obecnie preparat jest w fazie testowej, co w praktyce oznacza, że - jeśli spełni wymagania naukowców - będzie mógł za jakiś czas wejść na rynek i położyć kres jednemu z największych zagrożeń, jakie nękają współczesną hodowlę świń.

USA: szczepionka przeciwko ASF w fazie testowej

Żadna szczepionka - czy to dla ludzi, czy dla zwierząt hodowlanych - nie może być dopuszczona na rynek przed odpowiednimi badaniami i testami.

O tym, że opracowana przez amerykańskich naukowców szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń jest w fazie testowej, poinformował anglojęzyczny portal euromeatnews.com.

Jak wynika z wiadomości przekazanych przez euromeatnews.com, wyniki badań szczepionki w Centrum Plum Island w Stanach Zjednoczonych są - przynajmniej na obecną chwilę - bardzo obiecujące.

agrounia

Dubienka: jedyna szkoła w okolicy miała być zamknięta. Agrounia przyłączyła się do protestów

CZYTAJ DALEJ

Afrykański pomór świń przejdzie do historii?

Śmiali wizjonerzy już teraz prognozują, że za kilka lat ASF stanie się jedynie przykrym wspomnieniem. Czy jednak optymistyczne wizje mają szansę stać się rzeczywistością?

Obecnie nikt nie jest w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na tego typu pytanie; wszystko bowiem zależy od tego, czy testowana szczepionka spełni wszystkie wymagania stawiane jej przez naukowców.

Warto dodać, że według informacji przekazanych przez ekspertów Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), świnie, które zostały zaszczepione opisywanym preparatem, pozostały zdrowie przez 28 dni.

Stwierdzono, iż - jak planowano - po podaniu dawki szczepionki zwierzęta rozwinęły odporność immunologiczną poprzez produkcję odpowiednich przeciwciał.

Szczepionka będzie testowana w dalszym ciągu, m.in. po to, by ukazać ewentualne różnice w stosunku do innych zaprojektowanych preparatów.

Kiedy amerykański wynalazek pomyślnie przejdzie wszelkie fazy testowe, będzie mógł trafić na rynek komercyjny. Na obecną chwilę nie podano żadnej orientacyjnej daty dotyczącej wprowadzenia preparatu do obrotu.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Kaczyński o PiS: "Jedyna partia, która troskę o wieś wyraża w czynach"

  • W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

  • Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: euromeatnews.com

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

alpakarnia pożar

Zwierzęta

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

Czytaj więcej >
kurczak

Zwierzęta

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

Czytaj więcej >
pzł dziki

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Owce uciekły z zagrody. Przejechał je pociąg

Czytaj więcej >
wilk

Zwierzęta

Wilki zaatakowały bydło na pastwisku. Zaginął byk

Czytaj więcej >
alpaka

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >