RolnikInfo.pl > Wiadomości > Wysokość dopłat do paliwa. Jasna deklaracja szefa MRiRW
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 04.06.2023 19:00

Wysokość dopłat do paliwa. Jasna deklaracja szefa MRiRW

pieniądze
BisnesINFO.pl

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, podczas spotkania z przedstawicielami samorządu rolniczego ponownie ogłosił wysokość dopłat do paliwa rolniczego oraz zapowiedział zmiany w ekoschematach. Spotkanie z prezesami isb rolniczych miało miejsce 1 czerwca 2023 roku.

Dopłaty do paliwa na obiecanej wysokości

Minister Telus, kontynuując rozmowy z rolnikami, poinformował o ustalonej wysokości dopłat do paliwa rolniczego. W dniu 1 czerwca 2023 roku spotkał się z prezesami izb rolniczych i jednoznacznie potwierdził, że dopłaty wyniosą 2 złote do każdego litra paliwa wykorzystanego na cele rolnicze.

Minister Telus podkreślił, że stawka dopłat będzie zgodna z wcześniejszymi obietnicami skierowanymi do rolników w Polsce.

Zmiany w ekoschematach dla gospodarstw

W trakcie spotkania z prezesami izb rolniczych, minister Robert Telus zapowiedział również wprowadzenie zmian w ekoschematach. Prace nad nowymi rozwiązaniami są już w toku, a celem jest wprowadzenie ryczałtu dla gospodarstw o powierzchni do 5 hektarów. Oczekiwana wysokość ryczałtu ma wynosić około 220 euro na hektar.

Minister Telus podkreślił również konieczność wprowadzenia zmian w ekoschematach dla gospodarstw ekologicznych. 

Rozmowy na temat wsparcia dla rolników

Podczas spotkania z prezesami izb rolniczych, rozmawiano także o innych kwestiach dotyczących wsparcia dla rolników. Minister Telus omówił tematy takie jak kredyty preferencyjne, dopłaty do nawozów oraz wsparcie dla producentów zbóż. Wszystkie te aspekty mają na celu zwiększenie efektywności i konkurencyjności polskiego sektora rolniczego oraz poprawę warunków pracy i rozwoju rolników w kraju.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Zmiany w kwestii dopłaty do nawozów. Minister rolnictwa zapowiedział.