Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zielony Ład. Ardanowski i Wojciechowski po dwóch stronach barykady
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Zielony Ład. Ardanowski i Wojciechowski po dwóch stronach barykady

ardanowski
Jan Bielecki/East News; YVES HERMAN/AFP/East News

W ostatnim czasie na temat aktualnej i przyszłej sytuacji polskich rolników wypowiedział się były minister rolnictwa i urzędujący szef Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski. Polityk w gorzkich słowach odniósł się do niskich zarobków rolników, a także do założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

W kontekście Zielonego Ładu wypowiedział się w ostatnim czasie również komisarz ds. rolnictwa Janusz Czesław Wojciechowski, mówiąc:

- A nie przychodzi do głowy, że problemy rolnictwa wynikają nie z Zielonego Ładu lecz z jego braku? Z tego, że rolnictwo nie wytrzymuje zamiany w przemysł?

Politycy o sytuacji rolników

Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski był ostatnio gościem Aktualności dnia na antenie Radia Maryja, gdzie wypowiedział się w gorzkich słowach na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej i społecznej producentów żywności.

Polityk wskazał, że rolnicy przegrywają w walce o rynek, który jest nieuregulowany przez państwo. Ardanowski w swojej wypowiedzi wskazał, że producenci żywności będą mogli mieć wymierne profity z prowadzonej przez siebie działalności tylko wtedy, gdy państwo wyeliminuje negatywne mechanizmy rynkowe.

Z ust szefa Rady ds. Wsi i Rolnictwa padły również krytyczne słowa wobec założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Ardanowski wskazał, że na plany Unii Europejskiej reaguje z dużym niepokojem.

Jednym z powodów do niepokoju ma być odejście od energetyki węglowej, które - zdaniem polityka - ugodzi w sytuację ekonomiczną Polski.

Unijny komisarz ds. rolnictwa i odmienny punkt widzenia

Temat, który został poruszony przez Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Radiu Maryja, był również skomentowany przez unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

Polityk napisał na Twitterze:

>

Dzień wcześniej odniósł się do zarzutów, wedle których unijne władze miałyby zmuszać rolników do ograniczenia chowu zwierząt i drastycznej redukcji emisji dwutlenku węgla:

>

Jedno jest pewne - aktualne problemy rolnictwa nie mogą wynikać z regulacji, które zostaną wprowadzone dopiero w dalszej przyszłości. Faktem jest jednak, że aktualna sytuacja finansowa rolników zdecydowanie powinna stanąć w centrum zainteresowania polskiego rządu.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agronews.com.pl, Twitter