RolnikInfo.pl

imago/blickwinkel/EAST NEWS

Co z odstrzałem dzików? Jest odpowiedź na interwencję Izby Rolniczej

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski jeszcze na początku lipca bieżącego roku zwrócił się do Wojewody Łódzkiego, Tobiasza Bocheńskiego w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa łódzkiego. W piśmie zaapelowano o "zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików". Co wynika z odpowiedzi wojewody?

Jak informowaliśmy >tutaj <, Prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski wnioskował o "zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików" w województwie łódzkim, ze szczególnym uwzględnieniem stref zagrożonych, dzięki czemu możliwe byłoby powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

Rozporządzenia ws. sanitarnego odstrzału dzików

Jak przekazano w odpowiedzi na pismo Izby Rolniczej, w tym roku zostały wydane już dwa rozporządzenia w sprawie odstrzału sanitarnego na terenie niektórych obwodów łowieckich w województwie łódzkim. Zgodnie z rozporządzeniem nakazano odstrzał 14626 sztuk dzików. Dla porównania w 2020 roku nakazano odstrzelania 9811 dzików, a w 2019 roku 5183 sztuk.

- W związku z potwierdzeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w miejscowości Kruszków, w gminie Tuszyn w powiecie łódzkim wschodni, oraz w miejscowości w Świątkowice w gminie Lututów, oraz w miejscowości Kolonia Dzierzkowice w gminie Łubnice w powiecie wieruszowskim w dniach 26, oraz 27 czerwca 2021. dokonano przeszukania terenów kompleksów leśnych w gminie Tuszyn, jak również dokonano przeszukania terenu kompleksu leśnego na pograniczu gminy Lutów i Sokolniki - wskazał Piotr Chabior, Kierownik Oddziału Rolnictwa i Środowiska Wydziału Rolnictwa i Transportu z upoważnienia Wojewody Łodzkiego.

Jak zaznaczono, podczas poszukiwań nie ujawniono zwłok padłych dzików.

Podejmowane są inne działania

W odpowiedzi na pismo Izby Rolniczej wskazano, że podejmowane są różne dziania, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się ASF.

- Wojewoda Łódzki podejmuje szereg działań w zakresie zwalczania i ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń nie tylko w zakresie odstrzału sanitarnego - wskazano w piśmie.

Przypomnijmy, do tej pory od początku roku w Polsce potwierdzono 30 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF), w tym trzy na terenie województwa łódzkiego. Więcej o ostatnio stwierdzonych ogniskach ASF można przeczytać >tutaj <. Główny Inspektorat Weterynarii, powiadomił także o 1840 przypadkach ASF u dzików.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, GIW

Tagi:

Podobne artykuły

Zwierzęta

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca
Czytaj więcej >

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Kogut zakłócał ciszę nocną. Sąsiedzi zadzwonili na policję
Czytaj więcej >
Aneta Wasilewska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]