RolnikInfo.pl > Zwierzęta > GIW: Kolejne ogniska ASF w Polsce
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:41

GIW: Kolejne ogniska ASF w Polsce

Peggychoucair/ pixabay
Peggychoucair/ pixabay

Do 30 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) - wynika z najnowszego komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii. Nowe ogniska zostały potwierdzone na terenie województwa mazowieckiego, małopolskiego i podkarpackiego. Kolejne ogniska zostały stwierdzone na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 20-21 lipca bieżącego roku.

Ogniska ASF 26-30

Ognisko ASF nr 26 zostało stwierdzone w województwie mazowieckim, o czym więcej pisaliśmy już >tutaj<.

Ognisko ASF nr 27 zostało stwierdzone w miejscowości Skrzyszów, w gminie Skrzyszów, powiat tarnowski, województwo małopolskie. W gospodarstwie utrzymywano łącznie 12 świń, w tym 9 prosiąt, 2 tuczniki, 1 lochę.

Ognisko ASF nr 28 zostało stwierdzone w miejscowości Kawęczyn, w gminie Wadowice Górne, powiat mielecki, województwo podkarpackie. W gospodarstwie utrzymywano łącznie 43 świnie, w tym 27 warchlaków, 9 prosiąt, 7 loch.

Ognisko ASF nr 29 zostało stwierdzone w miejscowości Przebendów, w gminie Wadowice Górne, powiat mielecki, województwo podkarpackie. W gospodarstwie utrzymywano łącznie 12 świń, w tym 10 prosiąt, 2 lochy.

Ognisko ASF nr 30 zostało stwierdzone w miejscowości Trzciana, w gminie Czermin, powiat mielecki, województwo podkarpackie. W gospodarstwie utrzymywano łącznie 88 świń, w tym 23 warchlaki, 24 prosiąt, 36 tuczników, 5 loch.

Jak podkreślono w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, w których stwierdzono ognisko ASF, wdrożone zostały wszelkie procedury związane z likwidacją choroby.

30 ognisk ASF w 2021 roku

W Polsce od początku roku potwierdzono 30 ognisk afrykańskiego pomoru świń na terenie województw:

  • dolnośląskiego (3)

  • łódzkiego (3)

  • lubelskiego (1)

  • lubuskiego (5)

  • podkarpackiego (7)

  • podlaskiego (1)

  • warmińsko-mazurskiego (2)

  • wielkopolskiego (4)

  • małopolskiego (2)

  • mazowieckiego (2)

Jak wczoraj informowaliśmy, minister rolnictwa i rozwoju wsi ogłosił nabór wniosków o pomoc na refundację wydatków na bioasekurację dla rolników, którzy utrzymują świnie. Wnioski będzie można składać już w sierpniu, więcej na temat tego wsparcia można przeczytać >tutaj<.

>
>

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: GIW