RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - odszkodowania

Sejm RP/YouTube

Co z odszkodowaniami dla hodowców? Ziejewski o chaosie w branży drobiarskiej

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

- Dziś branża drobiarska przeżywa bardzo głęboki kryzys. W roku 2020 z powodu COVID-19, wprowadzenie lockdownu, zamknięcie rynku HoReCa, spowodowały znaczne obniżenie dochodów producentów przede wszystkim drobiu i trzody chlewnej. Kolejne trzęsienie ziemi nastąpiło w 2021 r. - mówił wczoraj podczas posiedzenia w Sejmie Zbigniew Ziejewski z PSL.

Trzęsieniem ziemi, o którym mówił poseł, to nic innego, jak dramatyczna sytuacja związana z ptasią grypą w kraju. Ziejewski w swoim wystąpieniu przekazał, że od początku roku w Polsce wykryto 265 ognisk ptasiej grypy (zgodnie z najnowszymi informacjami Głównego Inspektoratu Weterynarii w 2021 roku potwierdzono 272 ognisk ptasiej grypy). Stwierdzanie kolejnych ognisk niesie za sobą utylizację drobiu. Od początku roku w Polsce zgodnie z danymi GIW zutylizowano 8 249 810 sztuk drobiu. 

Jak podkreślił poseł, taka sytuacja niesie za sobą ogromne straty dla rolników. Zbigniew Ziejewski dodał, że straty wyliczone tylko w powiatach żuromińskim, mławskim i sierpeckim, to kwota 500 mln zł. Tylko że zgodnie z budżetem na bieżący rok na zwalczanie chorób zakaźnych przewidziano 430 mln zł.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

"Potrzebna jest pilna nowelizacja ustawy"

Zwracając się do obecnych w Sejmie Zbigniew Ziejewski zaapelował o pilną nowelizację ustawy. Przewidziana w budżecie kwota 430 mln zł jest niewystarczająca dla ledwie trzech wymienionych wyżej powiatów, a trzeba zaznaczyć, że ogniska ptasiej grypy potwierdzono w 15 województwach.

Zdaniem posła potrzebna jest nie tylko pilna zmiana ustawy budżetowej, ale i zwołanie komisji rolnictwa, na której będzie można dowiedzieć się, jak wielkie straty zostały już poniesione. Co więcej, zdaniem Zbigniewa Ziejewskiego należy poinformować rolników, że otrzymają odszkodowania i kiedy je otrzymają.

- Dzisiaj pan minister Waldemar Buda prosił posłów PSL o właściwe głosowanie: za Funduszem Odbudowy. Panie ministrze, posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego zagłosowali właściwie, ale oczekują takiej samej postawy od rządu, żeby polscy rolnicy otrzymali odszkodowania za ptasią grypę - zakończył poseł podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu. 

Ptasia grypa w Polsce

Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce od początku roku stwierdzono 272 ogniska ptasiej grypy. Najwięcej ognisk ptasiej grypy potwierdzono w województwach:

  • mazowieckim - 91 (do utylizacji przeznaczono 4 874 055 sztuk drobiu),

  • wielkopolskim - 82 (do utylizacji przeznaczono  2 109 022 sztuk drobiu),

  • pomorskim - 22 (do utylizacji przeznaczono  160 573 sztuk drobiu), 

  • warmińsko-mazurskim - 21 (do utylizacji przeznaczono  327 367 sztuk drobiu). 

Dla porównania, w 2020 roku stwierdzono 51 ognisk ptasiej grypy na terenie całego kraju, z czego 32. w pierwszym półroczu i 19. w drugim półroczu. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Sejm RP/YouTube, GIW

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

pszczoły

Zwierzęta

Wielkopolskie: zdewastowano pasiekę. Zginęło 420 tys. pszczół

Czytaj więcej >
kury

Zwierzęta

Nielegalny proceder w gospodarstwie. Wszystko przez żywienie kur

Czytaj więcej >
alpakarnia pożar

Zwierzęta

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

Czytaj więcej >
kurczak

Zwierzęta

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

Czytaj więcej >
pzł dziki

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Owce uciekły z zagrody. Przejechał je pociąg

Czytaj więcej >