Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Sejm

Sejm

Sejm – nazwa parlamentu lub jednej z jego izb, obok senatu.

budowa obwodnicy
24.04.2024 21:30 Marne kwoty za wywłaszczone ziemie. Rolnicy walczą o wyższe odszkodowania

W 2012 roku ponad 120 mieszkańców wsi Raczek, Janówka oraz Augustów za sprawą specustawy drogowej, musieli oddać swoje ziemie pod budowę obwodnicy Augustowa. Wówczas rzeczoznawca wycenił wartość ziem, na około 5 zł za metr kwadratowy. Oburzenie rolników sięgnęło zenitu, kiedy ziemie leżące za miedzą, ale w innej gminie, wyceniono na około 30 zł/m2. Do dnia dzisiejszego właściciele wywłaszczonych ziem walczą o godne kwoty odszkodowania.

Michał Kołodziejczak, Julita Olszewska
10.02.2024 17:34 Nagranie rolniczki z Podlasia miało wkurzyć Kołodziejczaka. Jest awantura

Krążący od 2 lutego 2024 roku w mediach społecznościowych filmik rolniczki z Podlasia stał się kością niezgody podczas piątkowego posiedzenia Sejmu. Doszło wówczas do starcia słownego między posłem PiS a Michałem Kołodziejczakiem.

Michał Kołodziejczak
25.01.2024 15:06 Kaczyński starł się z Kołodziejczakiem. Podczas dyskusji padły mocne słowa

Dzisiejsze posiedzenie Sejmu pełne było zaskakujących zwrotów akcji. Podczas przemówienia wiceministra Kołodziejczaka, który zwrócił się bezpośrednio do partii opozycjnej, doszło do ostrej wymiany zdań między nim a Jarosławem Kaczyńskim. Lider Agrounii został obrzucony obelgami. 

Michał Kołodziejczak
19.01.2024 21:23 Awantura o aferę zbożową w Sejmie. Kołodziejczak nie wytrzymał

W czwartek oczy śledzących obrady sejmowe skierowane były na pełną emocji sprzeczkę między Michałem Kołodziejczakiem a Jarosławem Sachajko. Wywiązała się gorąca dyskusja na temat afery zbożowej i portu w Gdyni.

Michał Kołodziejczak
19.08.2023 08:00 Kołodziejczak o wspólnym starcie z KO. „Niech ludzie mówią, co chcą”

Od momentu ogłoszenia startu Michała Kołodziejczaka z list Koalicji Obywatelskiej, na polskiej scenie politycznej można obserwować niekończące się dyskusje wyrażające szok i oburzenie. Lider AgroUnii w rozmowie z Radiem Zet opowiada o szczegółach swej kontrowersyjnej decyzji. 

sejm
19.06.2022 02:02 Sejm przegłosował nowelizację ustawy ws. płatności bezpośrednich

Za uchwaleniem nowelizacji bez wprowadzania dodatkowych poprawek opowiedziało się 445 posłów, trzech było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Przegłosowano nowelizację ustawy ws. płatności bezpośrednichNowelizacja, o której mowa, ma być pomocą dla rolników - terminy składania wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz zmian do wniosków mają być bowiem ustalane przez kraje członkowskie, a nie organy decyzyjne Unii Europejskiej. Dla rolników może to oznaczać bardziej usprawniony proces przekazywania premii z unijnych funduszy. Dodatkowe uprawnienia w kwestii ewentualnego przedłużania terminów składania wniosków (np. w sytuacji ekstremalnych zjawisk pogodowych) otrzyma minister rolnictwa. Z dotychczas obowiązującej ustawy usunięto zapis dotyczący składania wniosków ustalony przez UE i wprowadzono nowe terminy, tj. od 15 marca do 15 maja. Na dokonanie zmian w złożonych już wnioskach rolnicy będą mieli czas do 31 maja. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Kolejną nowością dla rolników jest możliwość przesyłania geotagowanych fotografii przez aplikację ARiMR w sytuacji, gdy starają się o dopłaty bezpośrednie, premie do tytoniu oraz inne dotacje w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

sejm
19.03.2022 02:44 Sejm przegłosował ustawę ws. przewagi kontraktowej i nieuczciwych praktyk w handlu

W piątek 1 października 2021 roku Sejm uchwalił ustawę określającą zasady i tryb postępowania przeciwko nieuczciwym praktykom handlowym i sieciom supermarketów, które - kosztem rolników - wykorzystują swoją przewagę kontraktową. W uchwalonych przepisach prawnych znajduje się szesnaście przykładów nieuczciwych praktyk - dziesięć z nich jest zakazanych w sposób bezwzględny, a sześć pozostałych jest dozwolonych tylko w sytuacji, gdy uprzednio zostały ustalone w umowie między nabywcą a dostawcą. Sejm przegłosował nowelizację dotyczącą nieuczciwych praktyk handlowychRolnicy od pewnego czasu bili na alarm, wskazując na szereg popularnych praktyk, w których duże sieci supermarketów wykorzystywały swoją przewagę kontraktową, narażając producentów żywności na znaczne straty finansowe. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, której celem była walka z nieuczciwymi praktykami w handlu produktami rolno-spożywczymi. Prace nad nowelizacją zakończyły się przyjęciem nowych przepisów wskutek głosowania Sejmu z dnia 1 października 2021 roku. W ustawie określono szesnaście praktyk, których naruszenie owocować będzie wszczęciem postępowania ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Dziesięć z wymienionych praktyk zostało zakazany w sposób bezwzględny, pozostałe sześć mogą mieć miejsce, lecz jedynie w sytuacji, gdy zostały ustalone w ramach umowy między dostawcą a nabywcą produktów rolno-spożywczych.

sejm
19.03.2022 02:43 17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Od pewnego czasu politycy obiecywali rolnikom uregulowanie prawne niektórych kwestii dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych. 17 września 2021 roku odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Minister rolnictwa Grzegorz Puda skomentował sprawę następująco: – Jesteśmy jednym z pierwszych krajów wdrażających takie rozwiązania. Projektowane przepisy wykraczają poza minimalny zakres ochrony wynikający z dyrektywy UE.Czytanie projektu ustawy ws. ukrócenia przewagi kontraktowejRolnicy od dłuższego czasu sygnalizują, że w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi dochodzi do wielu nieuczciwych mechanizmów, które mają miejsce na linii rolnik-pośrednik. Producenci żywności apelowali do polityków o pochylenie się nad problemem i stworzenie prawnego zabezpieczenia przed niesprawiedliwością w handlu. Na piątek 17 września zapowiedziano pierwsze czytanie ustawy, która ma przyczynić się do likwidowania zjawiska wykorzystywania przewagi kontraktowej w handlu produktami rolno-spożywczymi. Jak podkreśla Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nowe przepisy mają realizować dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej.

sejm
19.03.2022 02:40 Sejm podjął decyzję. W Polsce nie ma na nie miejsca

418 posłów w Sejmie zagłosowało za uchwaleniem ustawy traktującej o eliminowaniu inwazyjnych gatunków w Polsce. Sprawa dotyczy zarówno zwierząt, roślin, jak i grzybów i innych organizmów, które w istotny sposób zagrażają lokalnemu środowisku i zaburzają jego naturalne funkcjonowanie. Kwestia ma również ogromny wpływ na rolnictwo, bowiem obecność gatunków inwazyjnych może doprowadzić do problemów w procesie produkcji żywności. Sejm podjął uchwałę ws. gatunków inwazyjnychZe względu na postępującą globalizację, a nierzadko i brak odpowiedniej wiedzy, w wielu miejscach na świecie pojawiają się gatunki zwierząt, roślin i grzybów, które niszczą zastany porządek rzeczy w naturze. Najpopularniejszymi gatunkami inwazyjnymi w Polsce jest m.in. barszcz Sosnowskiego, klon jednolistny, czeremcha amerykańska, róża pomarszczona, a także jenot, norka amerykańska, stonka kukurydziana, szop pracz oraz niektóre żółwie. Polscy politycy zdecydowali się podjąć prawne kroki w kierunku ochrony rodzimej przyrody, a także produkcji żywności przez rolników: za uchwaleniem nowej ustawy zagłosowało 418 posłów, 10 wyraziło sprzeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Zwierzęta - Rzecznik Praw Zwierząt
19.03.2022 02:37 Zostanie powołany Rzecznik Praw Zwierząt? Do Sejmu wpłynął już projekt ustawy

- Celem projektowanej regulacji jest wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt poprzez powołanie niezależnej instytucji Rzecznika Praw Zwierząt. Wynika to z potrzeby systemowego podejścia do ochrony praw zwierząt hodowlanych, dzikich i domowych. Rzecznik Praw Zwierząt stał będzie na straży dobrostanu zwierząt m.in. poprzez przeprowadzanie kontroli we wszystkich podmiotach zajmujących się zwierzętami, a także będzie występował w sprawach sądowych. Obecnie nie istnieje niezależny i finansowany z budżetu państwa urząd, które w sposób skuteczny broni praw zwierząt i kontroluje przestrzeganie obowiązujących regulacji. Zajmują się tym głównie organizacje pozarządowe, które nie posiadają zarówno odpowiedniego finansowania jak i umocowania prawnego - wskazano w uzasadnieniu. Co więcej, jak wynika z uzasadnienia do ustawy o Rzeczniku Praw Zwierząt, osoba sprawujące tę funkcję, doradzać będzie dla Sejmu, Senatu, Prezydenta i Rady Ministrów. - Będzie zabierać głos w sytuacjach, kiedy ochrona prawna zwierząt jest zagrożona, tak jak Rzecznik Praw Obywatelskich zabiera głos, kiedy zagrożone są prawa obywatelskie, a Rzecznik Praw Dziecka - kiedy w szczególności zagrożone jest dobro dzieci - wskazano w uzasadnieniu. Zapraszamy do obejrzenia naszego nowego materiału wideo:[EMBED-3]

ekolodzy
19.03.2022 02:36 Ekolodzy będą mogli na wsi więcej. Przegłosowano nowelizację ustawy ws. inwestycji

Głos w sprawie zajęła m.in. Agrounia na swoim profilu na Facebooku: - Sejm przegłosował nowelę ustawy dopuszczającą organizacje ekologiczne do postępowania w sprawie zezwolenia na inwestycje. [pis. oryg.]Ekolodzy w sprawie inwestycji na wsiW mediach dyskutuje się teraz na temat nowelizacji ustawy dopuszczającej organizacje ekologiczne do postępowania w sprawie zezwolenia na inwestycje. W praktyce oznacza to, że dowolna organizacja ekologiczna będzie mogła wnieść odwołanie od zezwolenia na inwestycję rolniczą i ją zablokować. Przed nowelizacją przepisów, stroną w odwołaniu nie mogła być żadna organizacja ekologiczna. Rolnicy niepokoją się, bo tego typu odwołanie może pojawić się na każdym etapie inwestycji, co potęguje poczucie niepewności i wzmaga niechęć do podejmowania nowych przedsięwzięć. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Środowisku rolniczemu nie podoba się fakt, że ustawa ma stosować się do spraw już wszczętych i niezakończonych. Wskazują, jakoby w tym przypadku prawo miało działać wstecz.

Ptasia grypa - odszkodowania
05.05.2021 02:00 Co z odszkodowaniami dla hodowców? Ziejewski o chaosie w branży drobiarskiej

Trzęsieniem ziemi, o którym mówił poseł, to nic innego, jak dramatyczna sytuacja związana z ptasią grypą w kraju. Ziejewski w swoim wystąpieniu przekazał, że od początku roku w Polsce wykryto 265 ognisk ptasiej grypy (zgodnie z najnowszymi informacjami Głównego Inspektoratu Weterynarii w 2021 roku potwierdzono 272 ognisk ptasiej grypy). Stwierdzanie kolejnych ognisk niesie za sobą utylizację drobiu. Od początku roku w Polsce zgodnie z danymi GIW zutylizowano 8 249 810 sztuk drobiu. Jak podkreślił poseł, taka sytuacja niesie za sobą ogromne straty dla rolników. Zbigniew Ziejewski dodał, że straty wyliczone tylko w powiatach żuromińskim, mławskim i sierpeckim, to kwota 500 mln zł. Tylko że zgodnie z budżetem na bieżący rok na zwalczanie chorób zakaźnych przewidziano 430 mln zł. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ptasia grypa - Stefan Krajewski
20.04.2021 02:00 W Sejmie nie było tematu ptasiej grypy. "PiS po raz kolejny udowodnił, że nie interesuje go polskie rolnictwo"

- Do dnia wczorajszego prawie 6 milionów sztuk drobiu zostało wybitych, dlatego informacja ministra rolnictwa, jak wygląda przygotowanie odpowiednich służb, zabezpieczenie i wsparcie dla rolników jest bardzo potrzebna - przekazał dziś Krajewski. Poseł zwrócił także uwagę na sprawę związaną z PZU, które nie chce ubezpieczać rolników. Zdaniem Krajewskiego sytuacja jest bardzo trudna. Wniosek został odrzucony przez marszałek Sejmu, ze względu na to, że nie był to "wniosek formalny". - PiS po raz kolejny udowodnił, że nie interesuje go polskie rolnictwo. Odrzucili mój wniosek o rozszerzenie porządku obrad o informację nt. grypy u ptaków - skomentował odrzucenie wniosku Stefan Krajewski za pośrednictwem Twittera. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]