owoce jabłka
unsplash.com / fot. Patrick Fore
Autor Magdalena Więckowska - 5 Kwietnia 2021

Czy odbieranie żywności ze szkół w czasach nauki zdalnej jest możliwe? ARiMR odpowiada

Kolejna fala pandemii koronawirusa sprawiła, że wiele dzieci powróciło do zdalnej formy nauki. Czy w momencie, gdy dziecko nie przebywa fizycznie w murach szkoły, rodzice mogą odbierać produkty dostarczane w ramach "Programu dla szkół"? ARiMR jednoznacznie odpowiada, że tak - żywność jest dostępna dla dzieci tak samo, jak ma to miejsce w przypadku nauki stacjonarnej.

25 marca 2021 roku na stronie internetowej ARiMR pojawiła się aktualizacja przypominająca o zasadach dostaw produktów spożywczych do placówek oświatowych i opiekunów prawnych dzieci.

ARiMR i "Program dla szkół"

Program dla szkół finansowany jest ze środków unijnych oraz budżetu krajowego. Uczestniczyć w nim mogą uczniowie klas I-VIII szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, a także klas I-V ogólnokształcących szkół baletowych.

Jak zapowiedział KOWR u progu bieżącego roku szkolnego, dzieci miały otrzymywać owoce, warzywa, soki lub przeciery owocowe oraz mleko i produkty mleczne przez dwanaście wybranych tygodni. Każdy uczeń mógł liczyć na 44 porcje owocowo-warzywne i 42 porcje nabiałowe w semestrze.

Nie trzeba dodawać, że problemy z dystrybucją produktów spożywczych pojawiły się w momencie, gdy liczba chorych na COVID-19 znacząco wzrosła, a wielu uczniów przeniosło się z sal lekcyjnych przed ekrany własnych komputerów w domu.

Opublikowano decyzję UE ws. ASF. Ważne informacje dla polskich hodowców trzody chlewnejOpublikowano decyzję UE ws. ASF. Ważne informacje dla polskich hodowców trzody chlewnejCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Jak się jednak okazuje, pandemia nie jest przeszkodą dla Programu dla szkół. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podkreśla, że dzieci - podobnie jak w przypadku nauczania w szkołach - mogą otrzymywać produkty spożywcze przewidziane przez program.

Szczegóły sprawy

Jak podaje ARiMR, dostawcy, którzy biorą udział w Programie dla szkół, mogą realizować dostawy produktów spożywczych do przedszkoli przy szkołach podstawowych, a także przekazywać porcje warzywno-owocowe i nabiałowe szkołom, tak, by rodzice lub opiekunowie dzieci mogli odebrać je w imieniu swoich pociech.

Wszystkie te wskazania dotyczą tych dzieci, których opiekunowie prawni wyrazili zgodę na udział w Programie dla szkół.

Szkoła, która chce uczestniczyć w opisywanym programie, jest zobowiązana do skorzystania z usług zatwierdzonego dostawcy. Odbywa się to na zasadzie zawarcia umowy na dostawy owoców, warzyw i nabiału.

Rolnicy w szczególny sposób odczuwają negatywne skutki gospodarcze w wyniku lockdownu hoteli i restauracji, toteż możliwość realizowania dostaw w ramach Programu dla szkół jest iskierką normalności, na którą wielu z nas czeka z utęsknieniem.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: arimr.gov.pl, farmer.pl

Następny artykuł