RolnikInfo.pl
owoce jabłka

unsplash.com / fot. Patrick Fore

Czy odbieranie żywności ze szkół w czasach nauki zdalnej jest możliwe? ARiMR odpowiada

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Kolejna fala pandemii koronawirusa sprawiła, że wiele dzieci powróciło do zdalnej formy nauki. Czy w momencie, gdy dziecko nie przebywa fizycznie w murach szkoły, rodzice mogą odbierać produkty dostarczane w ramach "Programu dla szkół"? ARiMR je

25 marca 2021 roku na stronie internetowej ARiMR pojawiła się aktualizacja przypominająca o zasadach dostaw produktów spożywczych do placówek oświatowych i opiekunów prawnych dzieci. 

ARiMR i "Program dla szkół"

Program dla szkół finansowany jest ze środków unijnych oraz budżetu krajowego. Uczestniczyć w nim mogą uczniowie klas I-VIII szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, a także klas I-V ogólnokształcących szkół baletowych. 

Jak zapowiedział KOWR u progu bieżącego roku szkolnego, dzieci miały otrzymywać owoce, warzywa, soki lub przeciery owocowe oraz mleko i produkty mleczne przez dwanaście wybranych tygodni. Każdy uczeń mógł liczyć na 44 porcje owocowo-warzywne i 42 porcje nabiałowe w semestrze.

Nie trzeba dodawać, że problemy z dystrybucją produktów spożywczych pojawiły się w momencie, gdy liczba chorych na COVID-19 znacząco wzrosła, a wielu uczniów przeniosło się z sal lekcyjnych przed ekrany własnych komputerów w domu.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-4]

Jak się jednak okazuje, pandemia nie jest przeszkodą dla Programu dla szkół. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podkreśla, że dzieci - podobnie jak w przypadku nauczania w szkołach - mogą otrzymywać produkty spożywcze przewidziane przez program.

Szczegóły sprawy

Jak podaje ARiMR, dostawcy, którzy biorą udział w Programie dla szkół, mogą realizować dostawy produktów spożywczych do przedszkoli przy szkołach podstawowych, a także przekazywać porcje warzywno-owocowe i nabiałowe szkołom, tak, by rodzice lub opiekunowie dzieci mogli odebrać je w imieniu swoich pociech.

Wszystkie te wskazania dotyczą tych dzieci, których opiekunowie prawni wyrazili zgodę na udział w Programie dla szkół.

Szkoła, która chce uczestniczyć w opisywanym programie, jest zobowiązana do skorzystania z usług zatwierdzonego dostawcy. Odbywa się to na zasadzie zawarcia umowy na dostawy owoców, warzyw i nabiału.

Rolnicy w szczególny sposób odczuwają negatywne skutki gospodarcze w wyniku lockdownu hoteli i restauracji, toteż możliwość realizowania dostaw w ramach Programu dla szkół jest iskierką normalności, na którą wielu z nas czeka z utęsknieniem. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: arimr.gov.pl, farmer.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >