Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Grupa wskazywała fikcyjny podział gruntów. Wyłudzili ponad 2 miliony dotacji z UE
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:41

Grupa wskazywała fikcyjny podział gruntów. Wyłudzili ponad 2 miliony dotacji z UE

Centralne Biuro Śledcze Policji
Centralne Biuro Śledcze Policji

11 osób zostało zatrzymanych w związku z wyłudzeniem dotacji z funduszy rolnych Unii Europejskiej. Wstępnie oszacowano, że straty poniesione w wyniku działania grupy mogły wynieść 2,3 mln zł.

Zatrzymano 11 osób

Na terenie województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i mazowieckiego doszło do akcji, podczas której zatrzymanych zostało 11 osób (10 Polaków, 1 obywatel Niemiec w wieku od 26 do 62 lat). Podczas akcji przeszukano także nieruchomości, zabezpieczono dokumentację oraz pieniądze.

Jak powiadomiło Centralne Biuro Śledcze Policji, grupa przestępcza mogła działać w latach 2010-2019. Szkody powstałe w wyniku działania grupy wyniosły 2,3 miliona złotych.

Fikcyjny podział gruntów

Jak udało się ustalić w biegu śledztwa, członkowie grupy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa występowali o dotacje z Unii Europejskiej dla spółki z branży zwierząt hodowlanych.

- Metoda działania grupy polegała na przedkładaniu nierzetelnych pisemnych oświadczeń dotyczących okoliczności, od których była uzależniona wypłata środków finansowych o określonej kwocie. Dzięki tak sporządzonej dokumentacji wprowadzano w błąd ARiMR, wykazując fikcyjny podział gruntów - stwarzając sztuczne warunki do uzyskania wyżej wymienionych środków - powiadomiło CŚBP.

Dzięki takiemu działaniu możliwe było uniknięcie degresywnych stawek dopłat i uzyskanie nienależnych, wyższych kwot wsparcia finansowego np. z PROW.

92 zarzuty

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez CBŚP, zatrzymane osoby usłyszały 92 zarzuty, w tym dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, przekładania dokumentów poświadczających nieprawdę w celu uzyskania dotacji.

Obecnie cały czas analizowany jest materiał dowodowy w sprawie. Niewykluczone, że dojdzie do kolejnych zatrzymań.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: Centralne Biuro Śledcze Policji

Tagi: ARiMR