RolnikInfo.pl
Grzegorz Puda - emerytura rolnicza

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ Facebook

Grzegorz Puda ws. emerytur rolniczych. "Oczywiście pracujemy nad zmianą ustawy"

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz Aleksandry Hadzik, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na temat bezpieczeństwa i zdrowia rolników w 30-letnich działaniach KRUS pojawiło się pytanie odnośnie do prac nad ustawą o zmianach w emeryturach rolniczych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi został zapytany, czy resort rolnictwa pracuje nad zmianami przepisów, pozwalającym rolnikom, którzy osiągnęli wiek emerytalny, na otrzymanie emerytury przy dalszym prowadzeniu gospodarstwa.

- Oczywiście pracujemy nad zmianą ustawy. Jeżeli chodzi o obszar, o którym dziś możemy powiedzieć, w ramach zmian związanych z KRUS, to przede wszystkim rolnicy, część związków zawodowych postulowały o zmianę w art. 28 ustawy, które weźmiemy pod uwagę - przekazał Grzegorz Puda.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa, trwają prace nad zmianami, a gdy uda się wypracować satysfakcjonujące dla zwracających się o zmianę rozwiązanie, wtedy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powiadomi o tym.

- Ustawa będzie skierowana przede wszystkim do wszystkich, którzy prowadzą małe i średnie gospodarstwa domowe. Tak jak zapowiadaliśmy, będą dotyczyły nie tylko zmian związanych z prowadzeniem, musimy zmienić trochę prawo. Chcielibyśmy również poprawić legislację i po prostu wspierać małych i średnich, pamiętając, że duże gospodarstwa w Polsce też istnieją i tutaj nie chcielibyśmy im przeszkadzać, ale przede wszystkim skupiamy się na tym, żeby pomoc płynęła do małych i średnich gospodarstw, na których rolnictwo polskie jest oparte - dodał Puda. 

Apele o zmiany w ustawie 

W sprawie zmiany w ustawie Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jeszcze na początku stycznia bieżącego roku. Jak wskazywano, zwrócono się o podjęcie działań legislacyjnych, które umożliwią emerytom ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na dalsze prowadzenie gospodarstwa. Obecnie zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ubezpieczeniu rolników, by uzyskać prawo do emerytury rolniczej, rolnik musi między innymi zaprzestać prowadzenia gospodarstwa rolnego. 

- Stosownie do art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2020 r. poz. 782), wypłata emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia ulega częściowemu zawieszeniu na zasadach określonych w ust. 2–8, jeżeli emeryt lub rencista prowadzi działalność rolniczą - wskazywał zarząd KRIR w piśmie do resortu rolnictwa. 

Zdaniem zarządu obecne przepisy są krzywdzące dla rolników. Niestety, często zdarza się, że rolnicy nie mają komu przekazać ziemi, przez co w momencie, gdy chcą otrzymać emeryturę, muszą pożegnać się ze swoją pracą. Zarząd KRIR zauważa, że wielu rolników nawet po przejściu na emeryturę, dalej chciałoby zajmować się pracą na swojej ziemi. 

O zmianach krzywdzącego dla rolników prawa głośno mówią także działacze AGROunii. Przypomnijmy, na początku lutego podczas konferencji prasowej przed Centralą KRUS w Warszawie Michał Kołodziejczak mówił, że AGROunia przygotowała projekt zmian, dotyczący ustawy o wypłacie emerytur dla rolników, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/Facebook, KRUS, KRIR

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >