Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > KAS zatrzymała na granicy transport z 24 kg nielegalnych środków ochrony roślin
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:36

KAS zatrzymała na granicy transport z 24 kg nielegalnych środków ochrony roślin

KAS
podkarpackie.kas.gov.pl

Zdarzenia zostały opisane na stronie internetowej podkarpackiej KAS. Film z akcji można również obejrzeć na kanale Krajowej Administracji Skarbowej na portalu YouTube.

KAS wykryła nielegalnie przewożone środki ochrony roślin

Rolnictwo specjalizujące się w produkcji roślinnej potrzebuje mnóstwa narzędzi i środków, które zagwarantują zdrowie roślin, a w konsekwencji - obfity plon. Nic zatem dziwnego, że na rynku zawsze jest miejsce na środki ochrony roślin w okazyjnej cenie. Gorzej, jeśli są one niewiadomego pochodzenia.

Krajowa Administracja Skarbowa nie po raz pierwszy zatrzymała na granicy transporty z ładunkiem zawierającym nielegalne środki ochrony roślin. Opisywane zdarzenia miały miejsce na przejściach granicznych w Medyce i Budomierzu 14 kwietnia 2021 roku.

W Medyce funkcjonariusze oddziału celnego zatrzymali autokar wjeżdżający na teren Polski. Podczas kontroli zajrzeli również do luku bagażowego - jak się okazało, w walizkach przewożone były środki ochrony roślin o wadze 24 kilogramów.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Co więcej, mężczyzna nie zgłosił bagażu do kontroli, ani nie posiadał dokumentów, które mogłyby udowodnić legalne pochodzenie chemikaliów. Krajowa Administracja Skarbowa wszczęła postępowanie skarbowe i zabezpieczyła 4 tysiące złotych.

Nielegalne środki ochrony roślin na granicy w Budomierzu

Jak podaje rzecznik podkarpackiej KAS, kolejne zdarzenie związane z przewozem nielegalnych środków ochrony roślin miało miejsce w Budomierzu. Na przejściu granicznym funkcjonariusze zatrzymali obywatela Ukrainy wjeżdżającego na teren Polski.

Bagaż mężczyzny zawierał 14 litrów i 3 kilogramy środków, które nie zostały uprzednio zgłoszone do kontroli. Nie trzeba zgadywać, że również w tym przypadku Krajowa Administracja Skarbowa wszczęła postępowanie skarbowe i zabezpieczyła 2 tysiące złotych na poczet kary grzywny.

Rolnicy powinni zawsze wykazywać się dużą ostrożnością w kwestii kupowania środków ochrony roślin. Jedynym sprawdzonym i legalnym źródłem są sklepy i hurtownie, które są wpisane do rejestrów Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Tylko w ten sposób rolnicy mają pewność, że substancje nie zniszczą ich efektów ich ciężkiej pracy. 

Aby móc przewozić przez granicę środki ochrony roślin, należy posiadać zezwolenie ministra ds. rolnictwa. Jak podaje KAS, w samym tylko 2021 roku na polsko-ukraińskich przejściach granicznych wykryto ponad 300 kilogramów/litrów nielegalnych środków ochrony roślin.

Należy wziąć pod uwagę, że są to dane tylko z kontroli przejść granicznych, a skala problemu w kraju może być dużo większa. Rolnicy powinni mieć świadomość, że środki ochrony roślin niewiadomego pochodzenia nie tylko narażają ich na dotkliwe straty finansowe, ale mogą przyczynić się do katastrofalnych skutków w środowisku naturalnym.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: podkarpackie.gov.pl, YouTube / Krajowa Administracja Skarbowa