Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > KE wprowadzi podatek od mięsa? Opłata ma wspierać środowisko naturalne
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

KE wprowadzi podatek od mięsa? Opłata ma wspierać środowisko naturalne

podatek
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rok temu powstała strategia zwana Od pola do stołu, która jest częścią składową unijnego Zielonego Ładu. Choć żadna nowa decyzja jeszcze nie zapadła, to niektóre organizacje pozarządowe postulują, by Komisja Europejska wprowadziła do wspomnianego dokumentu dodatkowy podatek od mięsa.

Dzięki wyższym cenom w sklepach w naturalny sposób miałoby spaść zainteresowanie spożyciem mięsa. Niewykluczone, że idea spowodowałaby znaczne straty finansowe w gospodarstwach specjalizujących się w chowie i hodowli zwierząt.

Komisja Europejska a podatek od mięsa

Zapowiedzi dążenia do jak największej neutralności klimatycznej i ograniczanie negatywnego wpływu ludzkiej działalności na środowisko naturalne jest głównym postulatem unijnego Zielonego Ładu.

W jego ramach powstał również dokument zwany Od pola do stołu. Na stronie polskiego rządu możemy przeczytać, że strategia ta zakłada m.in. zmniejszenie ilości używanych pestycydów, antybiotyków i nawozów w produkcji rolnej.

Organizacje pozarządowe z całej Unii Europejskiej domagają się jeszcze jednego zapisu w dokumencie Od pola do stołu - chodzi mianowicie o wprowadzenie dodatkowego podatku od mięsa, co w efekcie miałoby zahamować jego spożycie.

Jak przekazuje money.pl dodatkowy - i na teraz czysto teoretyczny - podatek miałby generować przychody rzędu 32,2 miliarda euro w skali roku.

Mniej mięsa, więcej produktów roślinnych

Zdaniem zwolenników wprowadzenia podatku od mięsa, zmniejszenie ilości spożywanych produktów pochodzenia zwierzęcego miałoby być ważnym krokiem w kierunku skuteczniejszej ochrony środowiska naturalnego.

Mniejsze zainteresowanie konsumentów mięsem miałoby tymczasem przekierować zapotrzebowanie na produkty wytwarzane z roślin jak np. wegeburgery, sojowe kiełbaski itp.

Niewykluczone, że proponowane zmiany godziłyby w sytuację finansową rolników ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Nie trzeba zgadywać, że propozycja nie spotkałaby się z pozytywnym przyjęciem ze strony branży rolnej.

Choć spekulacji i rozmów jest bez liku, to na obecną chwilę pewne jest jedno - propozycje dotyczące wprowadzenia przez KE dodatkowego podatku od mięsa pozostają na razie czystą teorią.

 Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: money.pl, gov.pl