RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Kilkadziesiąt martwych kur na miejskim śmietniku. Służby badają sprawę
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Kilkadziesiąt martwych kur na miejskim śmietniku. Służby badają sprawę

kury
unsplash.com / fot. H. S. Ruzzon

Śmiecenie na terenach leśnych i wiejskich nie należy w Polsce do rzadkości. Tym razem do niepokojącej sytuacji doszło w Szczecinie: w jednym ze śmietników miejskich znaleziono aż trzydzieści martwych kur.

Sprawę bada Straż Miejska. Nie wiadomo, czy ptaki zostały przywiezione z daleka, czy z sąsiednich miejscowości.

Martwe kury na miejskim śmietniku

Zgodnie z prawem wszystkie odpady powinny być składowane w specjalnie przeznaczonych dla nich miejscach. Nie inaczej sytuacja ma się z ciałami martwych zwierząt, które - składowane w nieodpowiedni sposób - mogą stać się rezerwuarem chorób i wylęgarnią szkodliwych bakterii.

O kwestiach tych najwyraźniej nie pomyślała osoba, która podrzuciła 30 ciał martwych ptaków do jednego z miejskich śmietników na terenie Szczecina (woj. zachodniopomorskie).

Na niepokojąco dużą liczbę padłych zwierząt uwagę zwróciła kobieta, która przechodziła obok śmietnika. Mieszkanka okolicy bez chwili zawahania powiadomiła o odkryciu Straż Miejską.

Dalszy rozwój zdarzeń

Na miejsce przyjechali strażnicy miejscy, którzy przyjrzeli się sytuacji i ocenili, iż na miejskim śmietniku porzucono 30 ciał ptaków.

Funkcjonariusze przeprowadzili wywiady wśród mieszkańców okolicy - ich celem było bowiem znalezienie tropu lub jakichkolwiek informacji na temat osoby, która porzuciła martwe kury.

Niestety, żaden z mieszkańców osiedla nie widział podejrzanych zachowań nieznajomych, nie zauważono również, by ktoś podjeżdżał pod śmietnik i porzucał padłe zwierzęta.

Co gorsze, strażnicy miejscy nie wiedzą, czy kury padły w wyniku choroby, czy też zostały zabite przez człowieka. Niewykluczone, że właściciel zwierząt pochodzi z miejscowości znacznie oddalonej od Szczecina, a miasto wybrał na cel porzucenia kur tylko po to, by zatrzeć po sobie ślady.

Warto pamiętać, że samowolne porzucanie martwych zwierząt stanowi istotne zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka. Niestety, mimo to wiele osób decyduje się na nielegalne zarządzanie odpadami ze względu na chęć zaoszczędzenia pieniędzy.

Martwe kury zostały posprzątane przez firmę zajmującą się usuwaniem padłych zwierząt. Sprawę bada obecnie sanepid i powiatowy lekarz weterynarii.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agropolska.pl

Tagi: Kury Drób