Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Kłótnia na spotkaniu ministra rolnictwa z Agrounią. Puda: "Z wami się trudno rozmawia"
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Kłótnia na spotkaniu ministra rolnictwa z Agrounią. Puda: "Z wami się trudno rozmawia"

agrounia puda
Agrounia

W poniedziałek 4 października 2021 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich doszło do zapowiadanego wcześniej spotkania przedstawicieli Agrounii i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Choć dyskusja miała mieć pierwotnie charakter dwustronny, to uczestniczyli w niej również inni zaproszeni przedstawiciele ruchów rolniczych. W trakcie rozmowy nie brakło wzajemnych oskarżeń i gorzkich słów.

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak przedstawił cztery postulaty mające na celu poprawę stanu rolnictwa. Dotyczyły one warunków przechodzenia na emerytury rolnicze, procedury uzyskiwania finansowych rekompensat za szkody łowieckie, zbyt niskich cen, jakie otrzymują gospodarze za produkowaną żywność i zniesienia czerwonych stref ASF.

Agrounia na spotkaniu z ministrem rolnictwa w Poznaniu

Choć spotkanie przedstawicieli Agrounii i szefa MRiRW Grzegorza Pudy miało mieć miejsce w Warszawie, to finalnie poinformowano, że odbędzie się ono na Międzynarodowych Targach Poznańskich w towarzystwie szeregu innych przedstawicieli środowisk rolniczych.

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak nie krył rozczarowania nagłą i niezapowiedzianą zmianą planów ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas prezentacji postulatów w trakcie spotkania lider powiedział w imieniu rolników:

- Mamy cztery punkty. Do załatwienia bardzo szybko.

Michał Kołodziejczak wskazał, że dyskurs partii rządzącej, w którym wskazuje się, że droższe ceny w sklepach przekładają się na wyższe zarobki rolników, nie ma nic wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy:

- Przestańcie kłamać. Ludzie wam tego nie wybaczą. I my też.

Lider Agrounii zażądał stworzenia projektu ustawy, dzięki której na półkach sklepowych pojawiłyby się dwie ceny: pierwsza, którą płaci konsument i druga, którą za żywność otrzymuje rolnik.

Drugi postulat Agrounii dotyczył reformy emerytur rolniczych i zdawania ziemi przez rolników przed uzyskaniem prawa do świadczeń emerytalnych. Michał Kołodziejczak dodał, że Agrounia złożyła w tej sprawie projekt ustawy, która ma kosztować państwo około 350 milionów złotych. Trzeci punkt żądań Agrounii odnosił się do kwestii sposobu wypłacania finansowych rekompensat za szkody łowieckie - Michał Kołodziejczak wskazał, że rolnicy powinni otrzymywać odszkodowania prosto od państwa, a nie kół łowieckich. Ostatni postulat dotykał problemu afrykańskiego pomoru świń. Lider Agrounii zaapelował o zdjęcie czerwonych stref ASF i pilne rozmowy z Brukselą.

- To pan jest w rządzie, który niszczy polskie rolnictwo - mówił bez ogródek Kołodziejczak.

Wraz z obecnym na spotkaniu hodowcą trzody chlewnej Michał Kołodziejczak chciał zademonstrować prezentację dotyczącą nierentowności chowu świń. Minister, nie dopuszczając rolników do głosu, oczekiwał od uczestników dyskusji konkretnych rozwiązań, które mogłyby być wcielone w życie. Gdy rozpoczęła się słowna przepychanka, w rozmowę wdał się prezes KRiR Wiktor Szmulewicz, dzięki któremu prezentacja miała szansę być przedstawiona do końca.

Stanowisko ministra Grzegorza Pudy

- Odnosząc się do tych postulatów, które zgłosili panowie na początku, (...) może odniosę się do tego, o czym na początku pan przewodniczący powiedział. Panie przewodniczący, umówiliśmy się, że państwo złożycie postulaty na dzisiejszym spotkaniu, oczywiście państwo to zrobili. A tezy, które zostały przygotowane, to są tezy, które bezpośrednio pochodzą od Agrounii i które są cały czas powielane, te tezy są często tezami nieprawidłowymi, nieprawdziwymi. (...) Bardzo często lubicie na ulicy demonstrować, ja to rozumiem, macie do tego prawo, ale z pewnością nie macie prawa do obrażania innych związków i z pewnością nie macie prawa do obrażania innych ludzi (...) - stwierdził Grzegorz Puda.

Minister zapowiedział, że odniesie się do czterech postulatów przedstawionych na spotkaniu przez Agrounię. Grzegorz Puda dodał, że ustawa dotycząca emerytur rolniczych jest nowelizowana, a problem odszkodowań za szkody łowieckie nie podlega pod decyzje Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i - tym samym - nie ma na tę kwestię żadnego wpływu.

Odnosząc się do postulatu związanego z afrykańskim pomorem świń minister Puda powiedział, że problem nowy nie jest. Szef MRiRW nie zapowiedział jednak konkretnych kroków w kierunku zniesienia części stref ASF w Polsce.

- Tak, zgadzam się, cena nawozów jest zbyt wysoka. Zaczęliśmy rozmowy z panem premierem Sasinem - powiedział minister, komentując kwestię wzrostu kosztów produkcji rolnej.

Minister Puda wielokrotnie mówił, że Agrounia staje w opozycji wobec innych związków rolniczych zaznaczając, że - zdaniem Michała Kołodziejczaka - nikomu poza jego ruchem nie zależy na dobru polskich gospodarstw. Lider Agrounii odparł zarzut, mówiąc:

- Nie przyjechałem tu po to, żeby pan skłócał mnie i inne związki. Nigdy na to nie pozwolę - stwierdził Kołodziejczak, wyciągając rękę do każdego z przedstawicieli organizacji rolniczych obecnych na spotkaniu.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Agrounia

Tagi: AGROunia KRIR