traktor
unsplash.com / fot. Courtney Corlew
Autor Magdalena Więckowska - 24 Marca 2021

Przez internet chciał kupić traktor do koszenia trawy. Stracił prawie 6 tys. złotych

Ofiarą niepokojącego zdarzenia padł mieszkaniec okolic Zamościa. 53-letni mężczyzna chciał bowiem kupić mały traktor do koszenia trawy przez internet. Po uzgodnieniu warunków transakcji przesłał sprzedawcy pieniądze. Pojazd miał być wkrótce przetransportowany do nabywcy.

Niestety, sprzedający nie miał zamiaru wywiązać się z obietnicy, a 53-letni mężczyzna został bez pieniędzy i bez traktora do koszenia trawy. Sprawa trafiła na policję.

Oszustwo internetowe z traktorem w tle

O oszustwie internetowym poinformowała na swojej stronie internetowej policja w Zamościu. Na komendę zgłosił się bowiem mężczyzna, który twierdził, że został oszukany przez sprzedawcę traktora do koszenia trawy.

Zgodnie z relacją 53-latka, nic nie wzbudzało jego podejrzeń: na jednym z portali ogłoszeniowych znalazł maszynę marki John Deere, służącą do koszenia trawy.

Mały traktor kosztował 5800 złotych, toteż zainteresowany skontaktował się z ogłoszeniodawcą.

Lider Agrounii u Gienka i Andrzeja z Plutycz. Pokazał im robaczywą kapustę ze sklepuLider Agrounii u Gienka i Andrzeja z Plutycz. Pokazał im robaczywą kapustę ze sklepuCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Sprzedający i kupujący uzgodnili razem warunki transakcji: 53-latek zapłacił za towar i otrzymał zapewnienie, że traktor będzie do niego dostarczony poprzez specjalną firmę przewozową. Niestety, jak się wkrótce okazało, pojazd miał nigdy do niego nie dotrzeć.

Dalszy rozwój zdarzeń

Później cała sytuacja nabrała znamion klasycznego oszustwa internetowego: 53-latek czekał bezowocnie na dostawę, a sprzedający nagle przestał odbierać telefon.

Co ciekawe, poszkodowany mężczyzna odnalazł dane firmy, które były podane w ogłoszeniu. Jeden z pracowników przedsiębiorstwa odebrał telefon, jednakże w trakcie rozmowy stwierdził, że jego rozmówca najprawdopodobniej padł ofiarą oszusta - nie był bowiem pierwszym poszkodowanym, który do nich dzwonił w tej sprawie.

Osoba, która oferowała traktor w ogłoszeniu, podszywała się pod firmę, wystawiała faktury wraz z jej danymi, uzupełniając je własnym numerem telefonu i numerem konta bankowego.

Policjanci apelują o ostrożność podczas zakupów przez internet - w przypadku większych kwot bezpieczniejszą metodą jest odbiór interesującego nas przedmiotu na miejscu. Przed internetową transakcją warto również poświęcić czas na weryfikację wiarygodności danego sprzedawcy, m.in. poprzez opinie innych użytkowników.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: zamosc.policja.gov.pl

Następny artykuł