RolnikInfo.pl
zakopane ziemia

unsplash.com / fot. Paolo Chiabrando

Na wiejskim podwórku znaleziono zakopane ludzkie szczątki. Historyczne odkrycie

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Na podwórku we wsi Skotnica podczas prac ekshumacyjnych natknięto się na ludzkie szczątki. Co ciekawe, kości miały należeć do dwóch niemieckich żołnierzy, którzy zostali rozstrzelani przez Armię Czerwoną na początku 1945 roku.

O historycznym odkryciu z czasów II wojny światowej poinformowali archeolodzy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST. 

Ziemia, w której kryją się tajemnice z przeszłości

Ziemia, o czym doskonale wiedzą rolnicy, kryje wiele tajemnic - podczas codziennych prac polowych w glebie można znaleźć nie tylko kamienie, ale również artefakty z bardziej lub mniej zamierzchłej przeszłości.

Na portalu Rolnik Info co jakiś czas pojawiają się informacje dotyczące nowych odkryć, które zostały poczynione na terenach wiejskich. Tym razem naukowcy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST znaleźli na jednym ze skotnickich podwórek ludzkie szczątki.

Do odkrycia doszło 14 maja 2021 roku we wsi Skotnica w powiecie oleskim na terenie województwa opolskiego. Jak przekazują archeolodzy na swoim facebookowym profilu, we wspomnianej miejscowości były prowadzone prace ekshumacyjne.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-11]

W pewnym momencie w narożniku jednego z podwórek naukowcy natknęli się na grób. Okazało się, iż mogiła skrywała szczątki dwóch mężczyzn - niemieckich żołnierzy.

Szczegóły na temat odkrycia

Archeologom w rozwiązaniu historycznej zagadki pomogli lokalni mieszkańcy i sołtys Skotnicy - Leszek Grygiel. Zgodnie z ich relacją, szczątki mężczyzn należały do żołnierzy rozstrzelanych przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku.

Co więcej, istnieją podejrzenia, iż jeden z niemieckich żołnierzy pochodził z Ukrainy. Niestety, wiele pytań archeologów pozostanie tutaj bez odpowiedzi - tożsamość mężczyzn pozostaje nieznana, gdyż w miejscu pochówku nie znaleziono żadnych dokumentów.

Na facebookowym profilu Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST można znaleźć fotografie pokazujące żołnierskie buty - niektóre osoby wskazują w komentarzach, iż jest to obuwie francuskie. Można więc powiedzieć, że pytania dotyczące odkrycia mnożą się, a odpowiedzi cały czas brakuje.

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST zajmuje się prowadzeniem prac ekshumacyjnych mających na celu znajdowanie mogił i grobów żołnierzy i cywilów z czasów II wojny światowej. Co ciekawe, badacze chcą pomagać w lokalizowaniu nie tylko szczątków Polaków, ale też osób wszystkich innych narodowości. 

POMOST prowadzi swoją działalność na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego.

O innym, podobnym odkryciu, podczas którego wykopano kankę na mleko z dokumentami i rzeczami osobistymi leśnika i żołnierza Wehrmachtu, pisaliśmy w artykule Leśnicy wykopali starą kankę na mleko. W środku znaleźli historyczny skarb.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Facebook / Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wiejski cmentarz

Wieś

Na wiejskim cmentarzu zniszczono nie tylko drzewa. Parafia otrzymała karę finansową

Czytaj więcej >
grzyby

Wieś

Policjant wybrał się z dzieckiem na grzyby. Doszło do nietypowego spotkania

Czytaj więcej >
pożar stodoła

Wieś

Pożar stodoły. Policja aresztowała właścicielkę posesji

Czytaj więcej >
polsat rolnictwo

Wieś

Polsat zapowiedział nowy program o rolnictwie. Na wieś pojadą mieszkańcy miast

Czytaj więcej >
gospodarstwo agroturystyczne

Wieś

Tragedia w gospodarstwie agroturystycznym. Tajemnicza śmierć seniorów

Czytaj więcej >
petycja rolnik info

Wieś

Rolnicy "niezaradni i zacofani"? Petycja przeciwko kłamliwemu wizerunkowi w telewizji

Czytaj więcej >