RolnikInfo.pl
VAT

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Obniżka podatku VAT na kluczowe produkty do produkcji rolnej? Deklaracja MRiRW

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Od 1 lipca 2020 roku nastąpiła podwyżka podatku VAT na nawozy, stymulatory wzrostu oraz organiczne i organiczno-mineralne podłoża. Zgodnie z nową ustawą wynosi on 23% zamiast dotychczasowych 8%. Po fali krytyki ze strony Agrounii resort rolnictwa zapowiedział prace nad projektem obniżenia stawki VAT na opisywane produkty do poziomu 8%.

Entuzjazm rolników może być jednak tylko częściowy - chodzi bowiem o zredukowanie 23-procentowego VAT-u jedynie na czas od 1 maja 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku.

Podatek VAT w górę i w dół 

Rolnicy z pewnością czują się mocno zdezorientowani ostatnimi informacjami dotyczącymi stawek podatku VAT na nawozy, stymulatory wzrostu oraz organiczne i organiczno-mineralne podłoża niebędące glebą.

Jeszcze przed 1 lipca 2020 roku stawka podatku wynosiła 8%, natomiast po wymienionej dacie wzrosła aż do 23%. Wielu rolników początkowo zupełnie nie zauważyło podwyżek cen - powodem był zapewne fakt, że do zmiany prawnej doszło w momencie, kiedy gospodarze myśleli o nadejściu żniw. 

W ostatnim czasie pojawiło się wiele krytycznych głosów w sprawie podniesionego podatku VAT - rolnicy wskazują, że rosnące ceny nawozów w realny sposób obciążają ich finanse i doprowadzają do sytuacji, w której produkcja rolna stanie się jeszcze droższa.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi twierdzi, że rozporządzenie dotyczące czasowego obniżenia podatku VAT na opisywane produkty będzie obejmowało redukcję kwoty jedynie na określony czas: od 1 maja 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku.

Reakcja rolników

Na kwestię podatków zwróciła uwagę m.in. Agrounia, która 21 kwietnia 2021 roku zorganizowała w tej sprawie konferencję prasową w Warszawie.

Przedstawiciele ruchu rolniczego manifestowali otwarty sprzeciw wobec podwyższenia stawek VAT na produkty biologiczne do uprawy roślin.

Oburzał ich dodatkowo fakt, iż szkodliwe substancje (jak np. popularny Roundup) nadal są opodatkowane na poziomie 8%. Lider Agrounii, Michał Kołodziejczak wskazywał, że wyższe podatki na środki organiczne przełożą się bezpośrednio na wzrost cen zdrowej żywności w sklepach.

Więcej na temat konferencji Agrounii pisaliśmy w tekście Znacznie wyższy podatek VAT dla rolników. Agrounia domaga się zmian.

Rozporządzenie resortu rolnictwa ma być wydane w maju 2021 roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agropolska.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >