RolnikInfo.pl > Wiadomości > Obniżka podatku VAT na kluczowe produkty do produkcji rolnej? Deklaracja MRiRW
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 17.06.2022 02:02

Obniżka podatku VAT na kluczowe produkty do produkcji rolnej? Deklaracja MRiRW

VAT
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Entuzjazm rolników może być jednak tylko częściowy - chodzi bowiem o zredukowanie 23-procentowego VAT-u jedynie na czas od 1 maja 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku.

Podatek VAT w górę i w dół 

Rolnicy z pewnością czują się mocno zdezorientowani ostatnimi informacjami dotyczącymi stawek podatku VAT na nawozy, stymulatory wzrostu oraz organiczne i organiczno-mineralne podłoża niebędące glebą.

Jeszcze przed 1 lipca 2020 roku stawka podatku wynosiła 8%, natomiast po wymienionej dacie wzrosła aż do 23%. Wielu rolników początkowo zupełnie nie zauważyło podwyżek cen - powodem był zapewne fakt, że do zmiany prawnej doszło w momencie, kiedy gospodarze myśleli o nadejściu żniw. 

W ostatnim czasie pojawiło się wiele krytycznych głosów w sprawie podniesionego podatku VAT - rolnicy wskazują, że rosnące ceny nawozów w realny sposób obciążają ich finanse i doprowadzają do sytuacji, w której produkcja rolna stanie się jeszcze droższa.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi twierdzi, że rozporządzenie dotyczące czasowego obniżenia podatku VAT na opisywane produkty będzie obejmowało redukcję kwoty jedynie na określony czas: od 1 maja 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku.

Reakcja rolników

Na kwestię podatków zwróciła uwagę m.in. Agrounia, która 21 kwietnia 2021 roku zorganizowała w tej sprawie konferencję prasową w Warszawie.

Przedstawiciele ruchu rolniczego manifestowali otwarty sprzeciw wobec podwyższenia stawek VAT na produkty biologiczne do uprawy roślin.

Oburzał ich dodatkowo fakt, iż szkodliwe substancje (jak np. popularny Roundup) nadal są opodatkowane na poziomie 8%. Lider Agrounii, Michał Kołodziejczak wskazywał, że wyższe podatki na środki organiczne przełożą się bezpośrednio na wzrost cen zdrowej żywności w sklepach.

Więcej na temat konferencji Agrounii pisaliśmy w tekście Znacznie wyższy podatek VAT dla rolników. Agrounia domaga się zmian.

Rozporządzenie resortu rolnictwa ma być wydane w maju 2021 roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agropolska.pl