RolnikInfo.pl
asf

unsplash.com / fot. Kenneth Schipper Vera

Opublikowano decyzję UE ws. ASF. Ważne informacje dla polskich hodowców trzody chlewnej

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Unia Europejska opublikowała decyzję wykonawczą w kwestii środków kontroli zdrowia zwierząt - chodzi konkretnie o afrykański pomór świń, który stał się znacznym problemem w części krajów członkowskich.

Niektóre regiony, które dotychczas należały do obszaru zagrożenia, uzyskają status obszarów objętych ograniczeniami. Oznaczać to będzie znaczne ułatwienia dla hodowców trzody chlewnej w Polsce. 

Decyzja wykonawcza Unii Europejskiej

Tzw. obszar zagrożenia, czyli strefa niebieska, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie potwierdzonych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Nie trzeba dodawać, że ze względu na sytuację epidemiologiczną sprzedaż czy transport zwierząt są znacznie utrudnione. 

Władze unijne uznały, że część regionów w Polsce, które dotychczas znajdowały się w strefie niebieskiej (czyli obszarze zagrożenia), będzie włączona do strefy czerwonej (czyli objętej ograniczeniami). 

Ze strefy niebieskiej do czerwonej przeniesione będą gminy Bartoszyce, Bisztynek w powiecie bartoszyckim i gmina Jeziorany w powiecie olsztyńskim (woj. warmińsko-mazurskie), gminy Żmudź, Dorohusk, Dubienka, Kamień, Leśniowice, Wojsławice w powiecie chełmskim, gminy Stary Zamość, Skierbieszów, Zamość, Miasto Zamość, Sitno w powiecie zamojskim oraz gminy Ostrówek, Lubartów w powiecie lubartowskim (woj. lubelskie).

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Ze strefy niebieskiej do strefy żółtej (obszaru ochronnego) trafią powiaty: koniński (gmina Grodziec), kaliski (gminy Blizanów, Stawiszyn, Żelazków) i pleszewski (gminy Gizałki, Chocz, Czermin, Pleszew, Gołuchów).

Z kolei ze strefy czerwonej (objętej ograniczeniami) do strefy żółtej przejdą powiaty: pułtuski (gminy Pokrzywnica, Winnica i Świercze), ciechanowski (gmina Grudusk), mławski (gminy Stupsk i Wiśniewo), płoński (gminy Baboszewo, Dzierzążnia i Raciąż) i płocki (gminy Bulkowo i Staroźreby).

Afrykański pomór świń

Afrykański pomór świń pozostaje nierozwiązanym problemem hodowców trzody chlewnej - choroba dotyka zwierzęta zwłaszcza w Polsce, krajach nadbałtyckich, Ukrainie, Białorusi, w Czechach, Niemczech i Rumunii.

Na obecną chwilę naukowcy nie opracowali skutecznych metod leczenia ASF, a walka z wirusem ma charakter zapobiegawczy. W tym celu buduje się ogrodzenia na obszarach leśnych, które mają uniemożliwić migrację dzikom - głównym przenosicielom choroby. 

Warto zaznaczyć, że choć ASF jest śmiertelnym zagrożeniem dla świń, dzików i świniodzików, to nie jest szkodliwy dla innych gatunków, w tym człowieka.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: agropolska.pl, wetgiw.gov.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

policja

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest

Czytaj więcej >
puda

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

Czytaj więcej >
rolnik

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja

Czytaj więcej >
grunty - rolnicy

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne

Czytaj więcej >