Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Opublikowano decyzję UE ws. ASF. Ważne informacje dla polskich hodowców trzody chlewnej
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:33

Opublikowano decyzję UE ws. ASF. Ważne informacje dla polskich hodowców trzody chlewnej

asf
unsplash.com / fot. Kenneth Schipper Vera

Niektóre regiony, które dotychczas należały do obszaru zagrożenia, uzyskają status obszarów objętych ograniczeniami. Oznaczać to będzie znaczne ułatwienia dla hodowców trzody chlewnej w Polsce. 

Decyzja wykonawcza Unii Europejskiej

Tzw. obszar zagrożenia, czyli strefa niebieska, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie potwierdzonych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Nie trzeba dodawać, że ze względu na sytuację epidemiologiczną sprzedaż czy transport zwierząt są znacznie utrudnione. 

Władze unijne uznały, że część regionów w Polsce, które dotychczas znajdowały się w strefie niebieskiej (czyli obszarze zagrożenia), będzie włączona do strefy czerwonej (czyli objętej ograniczeniami). 

Ze strefy niebieskiej do czerwonej przeniesione będą gminy Bartoszyce, Bisztynek w powiecie bartoszyckim i gmina Jeziorany w powiecie olsztyńskim (woj. warmińsko-mazurskie), gminy Żmudź, Dorohusk, Dubienka, Kamień, Leśniowice, Wojsławice w powiecie chełmskim, gminy Stary Zamość, Skierbieszów, Zamość, Miasto Zamość, Sitno w powiecie zamojskim oraz gminy Ostrówek, Lubartów w powiecie lubartowskim (woj. lubelskie).

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Ze strefy niebieskiej do strefy żółtej (obszaru ochronnego) trafią powiaty: koniński (gmina Grodziec), kaliski (gminy Blizanów, Stawiszyn, Żelazków) i pleszewski (gminy Gizałki, Chocz, Czermin, Pleszew, Gołuchów).

Z kolei ze strefy czerwonej (objętej ograniczeniami) do strefy żółtej przejdą powiaty: pułtuski (gminy Pokrzywnica, Winnica i Świercze), ciechanowski (gmina Grudusk), mławski (gminy Stupsk i Wiśniewo), płoński (gminy Baboszewo, Dzierzążnia i Raciąż) i płocki (gminy Bulkowo i Staroźreby).

Afrykański pomór świń

Afrykański pomór świń pozostaje nierozwiązanym problemem hodowców trzody chlewnej - choroba dotyka zwierzęta zwłaszcza w Polsce, krajach nadbałtyckich, Ukrainie, Białorusi, w Czechach, Niemczech i Rumunii.

Na obecną chwilę naukowcy nie opracowali skutecznych metod leczenia ASF, a walka z wirusem ma charakter zapobiegawczy. W tym celu buduje się ogrodzenia na obszarach leśnych, które mają uniemożliwić migrację dzikom - głównym przenosicielom choroby. 

Warto zaznaczyć, że choć ASF jest śmiertelnym zagrożeniem dla świń, dzików i świniodzików, to nie jest szkodliwy dla innych gatunków, w tym człowieka.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: agropolska.pl, wetgiw.gov.pl

Tagi: Zwierzęta ASF