Pilny komunikat dla właścicieli zwierząt. Poważne zagrożenie dla zdrowia i życia

Główny Inspektorat Weterynarii wydał nagłe ostrzeżenie skierowane do właścicieli wszystkich zwierząt – zarówno domowych, jak i hodowlanych. Sprawa dotyczy natychmiastowego wycofania określonego produktu leczniczego z obrotu. Powodem są sygnały o możliwych działaniach niepożądanych po jego zastosowaniu. Preparat może wywołać poważne skutki uboczne, które – w najgorszym przypadku – mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.
Pilny komunikat GIW w sprawie wycofania z obrotu leków
Główny Inspektorat Weterynarii wystosował ważne ostrzeżenie, skierowane do wszystkich posiadaczy zwierząt – zarówno hodowców zwierząt gospodarskich, takich jak bydło, owce czy konie, jak i właścicieli domowych pupili, w tym psów, kotów czy fretek. 7 maja na oficjalnej stronie opublikowano informację, że do obrotu trafiła partia preparatu przeznaczonego do szczepienia zwierząt przeciwko wściekliźnie, wobec którego istnieje podejrzenie występowania niepożądanych reakcji. Podano też nazwę preparatu i numery wycofanych partii.


Wścieklizna jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych
W okresie od 19 grudnia 2024 roku do 30 stycznia 2025 roku zarejestrowano 12 przypadków wystąpienia skutków ubocznych. Wśród zaobserwowanych działań niepożądanych znalazły się m.in.: spadek temperatury ciała, porażenie, utrata czucia, brak apetytu, wymioty, biegunka, a w skrajnych przypadkach – zgon.
Wścieklizna to jedna z najstarszych i najbardziej niebezpiecznych chorób, na którą wciąż nie ma skutecznego lekarstwa. Należy do tzw. zoonoz, czyli schorzeń, którymi ludzie mogą zarazić się od zwierząt i jest wywoływana przez wirusa należącego do rodziny Rhabdoviridae, rodzaju Lyssavirus, który infekuje ośrodkowy układ nerwowy. Pierwsze objawy choroby to m.in. podwyższona ciepłota ciała, rozdrażnienie, wzmożone reakcje na bodźce zewnętrzne, drgawki, otępienie oraz śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny jest także wodowstręt i światłowstręt.
Głównymi nosicielami wirusa są dzikie zwierzęta, takie jak lisy, wilki, nietoperze, sarny czy wiewiórki, ale także domowe psy i koty, a nawet niektóre zwierzęta gospodarskie, jak konie i krowy. Choć niewielkie gryzonie – np. myszy, szczury, króliki czy kawie domowe – również mogą ulec zakażeniu, przypadki przeniesienia choroby na człowieka przez te gatunki należą do rzadkości. Zwierzęta roślinożerne odgrywają marginalną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa.

Do infekcji dochodzi najczęściej przez ugryzienie przez zainfekowane zwierzę, ale także poprzez kontakt śliny zranionej skóry lub błon śluzowych (np. ust, nosa, oczu). Możliwe jest również zakażenie drogą kropelkową (aerogenną). Inne rodzaje kontaktu, takie jak głaskanie wściekłego zwierzęcia lub kontakt z krwią, moczem lub kałem chorego zwierzęcia nie są związane z ryzykiem zakażenia.
Pomimo znacznych osiągnięć medycyny, wścieklizna wciąż pozostaje chorobą śmiertelną i nieuleczalną. W przypadku braku właściwej profilaktyki poekspozycyjnej po kontakcie z wirusem może dojść do rozwinięcia się zapalenia mózgu, które w niemal każdym przypadku kończy się zgonem, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie rozprzestrzenieniu tej groźnej choroby poprzez szczepienia ochronne.
Szczepienia ochronne obowiązkowe i zalecane – psy, koty i zwierzęta gospodarskie
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami, wszystkie psy muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie w ciągu 30 dni od ukończenia 3. miesiąca życia. W ich przypadku stosuje się coroczne dawki przypominające, aby zapewnić skuteczną ochronę przed chorobą. Obowiązek ten wynika z ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Brak szczepienia jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

W przypadku kotów, zwłaszcza tzw. wychodzących, obowiązkowe szczepienie dotyczy osobników przebywających na terenach, gdzie występuje zagrożenie wścieklizną. Szczepieniu podlegają koty powyżej 3. miesiąca życia. Weterynarze przypominają również, że możliwe i zalecane jest szczepienie zwierząt gospodarskich, takich jak konie, krowy, owce, świnie i kozy, jeśli mogą mieć one kontakt z dzikimi zwierzętami, takimi jak lis, jenot czy kuna.
Seria szczepionki przeciwko wściekliźnie wstrzymana w obrocie
Z obrotu na terenie całej Polski wycofano weterynaryjny preparat immunologiczny:
Produkt: Rabisin – inaktywowana szczepionka przeciwko wściekliźnie przeznaczona do stosowania u zwierząt, dostępna w formie zawiesiny do wstrzykiwań, zawierająca glikoproteiny wirusa w dawce co najmniej 1 IU.
Producent: Boehringer Ingelheim Animal Health France SCS, z siedzibą przy 29 avenue Tony Garnier, 69007 Lyon, Francja.
Polski przedstawiciel: Boehringer-Ingelheim Sp. z o.o., ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 3, 00-728 Warszawa.
Wycofane serie produktu:
- Seria F69855, ważna do 13.07.2026
- Seria F45544, ważna do 27.04.2026
- Seria F42109, ważna do 27.04.2026
- Seria F64387, ważna do 27.04.2026
Firma odpowiedzialna za dystrybucję szczepionki Rabisin przekazała w oficjalnym komunikacie, że liczba odnotowanych przypadków działań niepożądanych utrzymuje się na poziomie zgodnym z dotychczasowymi obserwacjami i nie przekracza standardowej częstości w porównaniu do innych leków weterynaryjnych.
Inspektorat apeluje o czujność i ostrożność, podkreślając, że wszelkie niepokojące objawy po podaniu szczepionki należy niezwłocznie zgłaszać do lekarza weterynarii. Trwa analiza bezpieczeństwa preparatu, a odpowiednie służby prowadzą postępowanie wyjaśniające.




































