Te rośliny poradzą sobie w zacienionych miejscach. Efekt przerośnie oczekiwania

Słońce, woda i składniki odżywcze to podstawowe czynniki, które wpływają na prawidłowy rozwój roślin. Niedobór któregoś składnika może skutkować pogorszeniem wzrostu i kwitnienia lub chorobami. Projektując ogród, trzeba wziąć uwagę naturalne warunki i szukać takich kwiatów czy krzewów, które sobie z nimi najlepiej poradzą — gatunków jest mnóstwo, więc jest z czego wybierać. Nawet te zacienione miejsca nie muszą być nudne i puste.
Zacienione miejsca — wyzwanie dla ogrodników
Właściwa aranżacja ogrodu i dobranie roślin do panujących w nim warunków to klucz do uzyskania spektakularnych efektów. Prawdziwym wyznaniem podczas planowania rozsad są te miejsca, do których słońce dociera w bardzo małej ilości. Zwłaszcza początkujący ogrodnicy boją się, że w zacienionej przestrzeni uprawy zmarnieją lub całkowicie obumrą, dlatego często zostawiają pustą przestrzeń. Warto jednak zdecydować się na odważny krok i jednak posadzić tam rośliny.
Obecnie na rynku można znaleźć wiele odmian, które nie potrzebują intensywnego promieniowania słonecznego, więc znakomicie radzą sobie w miejscach, gdzie jest go mniej. Odpowiednie zaplanowanie i dobór gatunków cienioznośnych pozwala stworzyć harmonijną i ciekawą przestrzeń.

ZOBACZ TEŻ: Surowe kary za uprawę tych roślin w ogrodzie. Są w Polsce zakazane
Tych warzyw nie uprawiaj od razu po oborniku. Odczekaj przynajmniej dwa sezony, a odwdzięczą się plonami Alternatywa dla trawy. Posiej i nie kłopocz się koszeniemZasady aranżacji zacienionych miejsc
Trzymanie się kilku prostych zasad sprawi, że nasz ogród będzie prezentował się spektakularnie w każdej swojej części, nawet tej, gdzie jest najmniej naturalnego światła. Poniżej podpowiadamy, jakie rośliny warto zasadzić w takich miejscach.
Jeśli zdecydujemy się zmierzyć z zacienioną przestrzenią w naszym ogrodzie, pierwszy krok, który należy wykonać to precyzyjna ocena poziomu zacienienia. Na terenie całego ogrodu mogą występować różne stopnie natężenia cienia:
- cień pełny — najczęściej pod gęstymi koronami drzew;
- cień rozproszony — występuje w miejscach przysłanianych np. przez pergole;
- półcień — miejsce, gdzie słońce dociera przez kilka godzin dziennie.
Ustalenie poziomu zacienienia będzie niezwykle pomocne przy doborze odpowiednich gatunków do nasadzeń. Zazwyczaj rośliny, które dobrze rosną, nawet mimo niedoboru światła mają duże, ciemnozielone liście, które pozwalają im lepiej wychwytywać promienie słoneczne. Warto więc postawić na byliny, paprocie i rośliny zadarniające. Gatunki kwitnące gorzej radzą sobie w cieniu, jednak nawet i w tym przypadku można znaleźć kilka odmian stanowiących wyjątek.
Trzymanie się kilku zasad przy aranżacji zacienionej przestrzeni pozwoli na stworzenie atrakcyjnych i ciekawych kompozycji. O czym trzeba wtedy pamiętać?
- Warstwowanie roślin: sadzenie gatunków różnej wysokości (np. paprocie na pierwszym planie, wyższe funkie w tle) to buduje głębię kompozycji.
- Kontrast faktur i kolorów: zestawianie roślin o różnych odcieniach zieleni, kształtach liści lub wzorach urozmaici wygląd rabaty.
- Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia: miejsca zacienione często są wilgotniejsze, dla niektórych gatunków będzie to korzystne, trzeba jednak zachować balans i rozważnie podlewać rośliny, aby uniknąć chorób grzybowych.
- Użycie elementów dekoracyjnych: kamienie, drewniane elementy lub rzeźby ogrodowe mogą wzbogacić kompozycję i przełamać jednolitość zieleni.

Jak widać, zacienione miejsca w ogrodzie wcale nie muszą być puste, nudne i monotonne. To nie gatunki ograniczają aranżację takiej przestrzeni, ale wyobraźnia. Jakie więc rośliny warto się zdecydować, aby dzięki nim stworzyć wyjątkowe kompozycje?
Rośliny idealne do zacienionego ogrodu
Zacieniona przestrzeń to wyznanie, ale zdecydowanie należy je podjąć. Oprócz roślin można wkomponować w takie miejsca np. wygodne meble ogrodowe np. leżaki czy hamaki, dzięki czemu zyskamy dodatkowe miejsce na relaks w cieplejsze dni.
Oto 5 wybranych gatunków, które znakomicie sobie poradzą rosnąć w cieniu i jednocześnie pozwolą na tworzenie oryginalnych kompozycji.
- Funkia (Hosta) — to bardzo wdzięczna roślina, która występuje w wielu odcieniach zieleni, można również spotkać odmiany z nakrapianymi na biało lub żółto liśćmi. Funkia będzie rosnąć nawet w najbardziej zacienionym miejscu ogrodu, np. pod drzewami. Bylina preferuje wilgotne stanowiska.

- Paproć nerecznica samcza Dryopteris filix-mas — jest rośliną wieloletnią, mrozoodporną o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych i środowiskowych, a przy tym ma niezwykłe walory dekoracyjne. Osiąga wysokość od 35 do nawet 150 cm. Dorodne, pierzaste liście sprawią, że ogród nabierze leśnego charakteru.

- Tawułka Arendsa — jest niezwykle efektowną byliną, która zachwyca swoim spektakularnym kwiatostanem. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Dzięki niej ogród zyska nieco fantazyjną, a nawet bajkową nutę. Dobrze rośnie na żyznej, kwaśniej i mocno próchniczej glebie.

- Barwinek pospolity — roślina okrywowa o zimozielonych liściach i fioletowych lub białych kwiatach. Świetnie nadaje się do zadarniania miejsc pod drzewami. Roślina choć piękna, zawiera toksyczne substancje, więc lepiej nie sadzić jej w miejscach, do których łatwy dostęp mają dzieci lub domowe zwierzęta jak psy i koty.

- Żurawka (Heuchera) — efektowna bylina o różnokolorowych liściach. Połączenie kilku odmian pozwoli na stworzenie oryginalnej aranżacji. Występuje w około 50 gatunkach, jest odporna na zmienne warunki. Dobrze radzi sobie również na skalniakach.

Zacienione miejsca w ogrodzie daje szansę na stworzenie unikalnej przestrzeni. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich gatunków roślin oraz zastosowanie przemyślanej aranżacji. Dzięki roślinom cienioznośnym takim jak funkia, paprocie czy tawułki, nawet miejsce, gdzie dociera najmniej promieni słonecznych, może zyskać niepowtarzalny urok i funkcjonalność.




































