Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Zaostrzenie przepisów sanitarnych w związku z pryszczycą. Turyści muszą ich bezwzględnie przestrzegać
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 02.05.2025 06:30

Zaostrzenie przepisów sanitarnych w związku z pryszczycą. Turyści muszą ich bezwzględnie przestrzegać

pryszczyca w Polsce
Fot. Mark Stebnicki – Pexels

Pryszczyca, mimo skutecznej kontroli w Europie, nadal stanowi potencjalne zagrożenie, które wymaga ciągłej czujności i współpracy międzynarodowej. W Polsce resort rolnictwa prowadzi restrykcyjny monitoring, aby zapobiec przedostania się wirusa do kraju. Aktualnie wytyczne ministerstwa nie dotyczą już tylko rolników. Główny Lekarz Weterynarii zorganizował specjalne spotkanie, na którym przeanalizowano sytuację również pod kątem turystycznym. 

Działania przeciw pryszczycy w Polsce

Pryszczyca (FMD) to wysoce zakaźna choroba wirusowa zwierząt parzystokopytnych, która stanowi poważne zagrożenie dla rolnictwa i gospodarki wielu krajów. Mimo że nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jej szybkie rozprzestrzenianie się oraz skutki ekonomiczne wymagają zdecydowanych i skoordynowanych działań na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Choroba atakuje przede wszystkim bydło, trzodę chlewną, owce, kozy oraz dzikie przeżuwacze. Wirus znajduje się w wydychanym przez zwierzęta powietrzu, wydzielinach oraz wydalinach, zakażenie przenosi się również przez kontakt ze skażonym sprzętem, odzieżą, paszą czy produktami zwierzęcymi (np. z mlekiem czy mięsem).  

Polska od lat pozostaje krajem wolnym od pryszczycy, jednak wirus został wykryty w krajach sąsiednich. W związku z tym resort rolnictwa wprowadził szereg obostrzeń, mających na celu minimalizację ryzyka transmisji wirusa do naszego kraju. W tym celu został powołany również Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW. We środę 30 kwietnia ministerstwo wydało kolejny komunikat, w którym poinformowało o następnych działaniach dotyczących pryszczycy. 

krowa
Ministerstwo wydało kolejny komunikat dotyczący pryszczycy, fot. angi71 – Getty Images Signature
Patryk Wołosz, Czesław Siekierski
Świadczenie chorobowe nie dla wszystkich. Jest kilka warunków
Odstraszy szerszenie, gdzie pieprz rośnie. Wystarczy, że wrzucisz do doniczki i podpalisz Wystarczy, że zasiejesz w ogrodzie. Te rośliny odstraszą szczury na dobre

Kolejne działania prewencyjne w związku z pryszczycą

Państwowy Inspektorat Weterynarii prowadzi regularne kontrole gospodarstw hodowlanych, a także monitoruje import zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego z krajów, w których pryszczyca wciąż występuje. Szczególną uwagę zwraca się na podróże z regionów endemicznych. Aktualnie bez nowych zakażeń pozostają Słowacja i Węgry, jednakże Komisja Europejska przedłużyła ograniczenia w tych krajach do 30 maja 2025 roku. Natomiast w Polsce wprowadzane są koleje działania prewencyjno-edukacyjne. 

W ramach tych działań zorganizowano spotkanie z przedstawicielami ogrodów zoologicznych oraz parków safari, zrzeszonymi w Radzie Dyrektorów Ogrodów Zoologicznych. Jednostki te zostały zobowiązane do przekazywania Głównemu Inspektoratowi Weterynarii informacji na temat liczby i gatunków zwierząt wrażliwych na zakażenie wirusem pryszczycy. To jednak nie wszystko. 

Podjęto decyzję, że wszystkie transporty przewożące do polskich ogrodów zoologicznych zwierzęta z południa Europy będą również przekierowywane na 7 wyznaczonych wcześniej przejść granicznych (Barwinek, Chyżne, Boguszewicze — Cieszyn, Gorzyczki, Zwardoń, Trzebina, Kudowa Słone), gdzie poddawane będą obowiązkowej dezynfekcji — informuje MRiRW. 

Najnowsze zalecenia resortu wpłyną między innymi na turystów, którzy postanowią odwiedzić wspomniane obiekty, a także rezerwaty przyrody i parki narodowe. W tych miejscach pojawiły się już ostrzeżenia, a odwiedzający muszą bezwzględnie stosować się do nowych nakazów. 

Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy zaostrzył przepisy sanitarne, fot. Joanna Gajcy/East News

Białowieski Park Narodowy zaostrzył przepisy sanitarne

W związku z ryzykiem przedostania się do Polski wirusa pryszczycy oraz nowymi wytycznymi resortu rolnictwa Białowieski Park Narodowy zaostrzył przepisy sanitarne. Dlaczego akurat w tym miejscu jest to szczególnie ważne? Głównie ze względu na żubry, które są potencjalnymi ofiarami wirusa. 

Przed wejściem do Rezerwatu Pokazowego Żubrów pojawiły się specjalne maty nasączone środkiem dezynfekującym. Odwiedzający, zanim przejdą na teren parku, są zobowiązani do dezynfekcji rąk oraz obuwia. Co więcej, pracownicy rezerwatu apelują, aby odwiedzający przestrzegali zasad sanitarnych, a także nie dokarmiali zwierząt ani ich nie głaskali, nawet jeśli podchodzą blisko ogrodzenia. W okresie majówki oraz w następnych tygodniach można spodziewać się sporego napływu turystów, w związku, z czym bezwzględne zastosowanie się do tych zasad jest szczególnie ważne. Żubr jest w Polsce gatunkiem chronionym, a wykrycie pryszczycy jest jednoznaczne z uśmierceniem zwierzęcia. 

żubry
Fot. ADAMOS/AGENCJA SE/East News

Pryszczyca zagraża nie tylko zwierzętom hodowlanym, również tym żyjącym dziko jak sarny, dziki czy żubry. Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW prowadzi teraz cykliczne spotkania ze wszystkimi wojewódzkimi lekarzami weterynarii. Ostatnie z nich było poświęcone przeglądowi sił oraz środków dostępnych na południowej granicy Polski, analizie stanów magazynów epizootycznych w tym sprzętu do unieruchamiania dużych zwierząt, a także aktualizacji planów gotowości i procedur zwalczania choroby.