Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Sprzedawali maszyny rolnicze w internecie. Służby zdemaskowały grupę przestępczą
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

Sprzedawali maszyny rolnicze w internecie. Służby zdemaskowały grupę przestępczą

maszyny rolnicze
unsplash.com / fot. Randy Fath

Grupa osób, która miała zajmować się sprzedażą maszyn rolniczych w internecie, okazała się szajką przestępców. Dwadzieścia osób zostało oskarżonych przez prokuraturę o oszustwa za pośrednictwem platform sprzedażowych, pranie brudnych pieniędzy czy fałszowanie dokumentów.

Oskarżeni przyznali się do zarzucanych im czynów. Grozi im nawet do piętnastu lat więzienia.

Fikcyjne maszyny rolnicze sprzedawane przez internet

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zajmuje się sprawą dwudziestu osób, które na popularnych portalach internetowych wystawiały oferty sprzedaży maszyn rolniczych, a także samochodów osobowych i motocykli.

Proceder trwał w latach 2017-2018 - osoby, które chciały kupić maszynę, kontaktowały się z przestępcami telefonicznie. Ci podawali fikcyjne dane osobowe i numery kont bankowych do wpłaty pierwszej puli pieniędzy za towar.

Pokrzywdzeni wpłacali na podane numery rachunków od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jak można się domyślać, po otrzymaniu pieniędzy przestępcy nagle znikali, a towar nigdy nie trafiał do rąk nabywców.

Ciąg oskarżeń

W pewnym momencie przestępcy, którzy z okradania innych osób uczynili intratny biznes, zostali namierzeni przez służby, a internetowe imperium legło w gruzach.

Gdańska Prokuratura przekazała, że wskutek działalności grupy przestępczej oszukano 833 osoby na łączną kwotę ponad 620 tysięcy złotych.

Jedna osoba usłyszała zarzut kierowania grupą przestępczą, cztery - przynależności do niej. Wszyscy oni są również oskarżeni o oszustwa.

Cztery spośród wyżej wymienionych osób będą tłumaczyły się przed sądem za pranie brudnych pieniędzy i sporządzanie fałszywych dokumentów.

Pozostałe piętnaście osób oskarżone jest o pomocnictwo w oszustwie i pranie brudnych pieniędzy. Oszustom, w zależności od czynu, grozi od ośmiu do piętnastu lat pozbawienia wolności. Z racji na powagę sytuacji, wobec oskarżonych zastosowano tymczasowy areszt, który później przekształcono na wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agropolska.pl