Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Tegoroczne ceny grzybów. Kurki już za 60 złotych za kilogram
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Tegoroczne ceny grzybów. Kurki już za 60 złotych za kilogram

grzyby
unsplash.com / fot. Kulli Kittus

Sezon na grzyby już trwa, a ich miłośnicy tłumnie wyruszają na leśne żniwa. Grzybobranie jest nie tylko przyjemnym hobby i sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu, ale też metodą na podreperowanie domowego budżetu. Jak się okazuje, w bieżącym sezonie na kilogram kurek trzeba zapłacić średnio 60 złotych. 

Kilogram suszonych grzybów jest natomiast wart od 100 do 150 złotych. Warto jednak podkreślić, że kwoty za poszczególne gatunki grzybów różnią się w zależności od części kraju. 

Sezon na grzyby ruszył pełną parą

Niektórzy kochają grzyby jeść, inni - zbierać, a zdarzają się też tacy, którzy zarówno dla jednego, jak i drugiego przez cały rok z niecierpliwością oczekują sezonu grzybowego.

Koniec sierpnia jest wyraźnym sygnałem do tego, by wszyscy miłośnicy leśnych żniw wyruszyli na grzybobranie. Jak podaje portal money.pl, miejscami najobfitszymi w grzyby są w tym roku północno wschodnie rejony Polski.

Grzybów zdecydowanie nie brakuje również wzdłuż całego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Tam, gdzie tegoroczne grzyby zaczęły się pojawiać najwcześniej (tj. na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej i w Beskidach), teraz trudno już o obfite efekty grzybobrań.  

Jakie są ceny świeżych grzybów w 2021 roku?

Średnia cena za kurki to około 60 złotych za kilogram, choć zdarzają się również oferty za 35 złotych.

Na popularnym portalu olx.pl możemy zauważyć, że - zależnie od lokalizacji w Polsce - podgrzybki można kupić za około 20-30 złotych, kozaki za średnio 30 złotych, a borowiki - od 15 do 45 złotych.

Wśród ogłoszeń zdecydowanie przeważają grzyby suszone - tutaj ceny są wyższe i wynoszą od 10 do 15 złotych za 100 gram.

Widać wyraźnie, że w dobie nowoczesnych technologii grzybiarze chętnie oferują sprzedaż nadwyżek zbiorów nie tylko na stoiskach targowych, ale również w internecie. Przyznać trzeba, że na pyszne, aromatyczne grzyby nie brakuje chętnych.

Czy aktualna chłodna, deszczowa pogoda sprawi, że w polskich lasach nastąpi wysyp grzybów? Według portalu grzyby.pl warto wkrótce wybrać się do lasów zwłaszcza w województwie lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i lubelskim.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: grzyby.pl, money.pl

Tagi: Grzyby Las