Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Afrykański Pomór Świń

Afrykański Pomór Świń

unsplash.com / fot. Kameron Kincade
19.03.2022 02:40 Potwierdzono 8 ognisk. ASF już w pięciu województwach

W Polsce od początku roku stwierdzono 8 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Do tej pory ogniska zostały potwierdzone już w pięciu województwach. Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie badań przeprowadzonych od 22 do 25 czerwca bieżącego roku stwierdzone zostały ogniska ASF u świń numer 6-8.

minister rolnictwa
19.03.2022 02:39 Minister rolnictwa zadecydował. Podjęto natychmiastową walkę z ASF w jednym z województw

We wtorek 22 czerwca 2021 roku na portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się komunikat związany z najnowszą decyzją ministra Grzegorz Pudy. Na jego polecenie Inspekcja Weterynaryjna podjęła natychmiastowe działania dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim. Warto dodać, że działania te wpisują się w nową metodę walki z ASF - polegają na szybkim wykrywaniu i zwalczaniu ognisk. Podejmowane są również starania o to, by jeszcze lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby. Minister rolnictwa wydał decyzjęAfrykański pomór świń spędza sen z powiek wszystkim hodowcom trzody chlewnej - choroba jest niezwykle zaraźliwa i sprawia, że rolnicy są zmuszani do masowego wybijania stad swoich zwierząt. Do dziś nie znaleziono efektywnego sposobu radzenia sobie z ASF - brak na tę chorobę szczepionki i odpowiednich lekarstw. Świnie domowe zarażają się chorobą najczęściej od dzików, które stanowią główne ogniska ASF. We wtorek 22 czerwca 2021 roku na oficjalnej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się komunikat, z którego wynika, że minister Grzegorz Puda podjął kolejne kroki przeciwko ekspansji ASF w Polsce. Jak przedstawiono w informacji na portalu, sytuację choroby trzody chlewnej w województwie łódzkim nadzoruje Inspekcja Weterynaryjna. Działania pracowników Inspekcji polegają na uśmiercaniu zwierząt z zainfekowanych stad, przekazywaniu ich ciał do utylizacji, czyszczeniu i dezynfekowaniu zagrożonych gospodarstwa w ciągu 24 godzin od momentu wykrycia choroby.

ASF - apel MRiRW
19.03.2022 02:39 Resort rolnictwa apeluje do hodowców. Zwiększa się ryzyko pojawienia się ASF

W związku ze zbliżającym się okresem wzmożonego ryzyka pojawiania się ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) wśród świń resort rolnictwa zaapelował do hodowców o przestrzeganie zasad bioasekuracji. Jak przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi sezon prac polowych sprzyja przenoszeniu wirusa ASF z lasów czy pól na teren takich gospodarstw.

Mięso - rynek wieprzowiny
19.03.2022 02:38 Prognozy są obiecujące. Można spodziewać się zwiększenia światowego popytu na mięso wieprzowe

- Globalny rynek mięsa wieprzowego nadal pozostaje pod presją afrykańskiego pomoru świń (ASF), który mocno wpływa na produkcję wieprzowiny w Azji i Europie. Oddziałuje on również na globalne przepływy handlowe - przekazuje portal 3trzy3.pl.Jednak zdaniem Rabobanku w 2021 roku, można spodziewać się zwiększonego popytu na wieprzowinę.

ASF - płot
19.03.2022 02:38 Stanął płot za 700 tysięcy złotych. Jednak ASF nie daje za wygraną

O tym, że zakończono prace nad płotem, poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu na początku stycznia, a same prace dobiegły końca jeszcze przed końcem 2020 roku. - Zakończono prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w związku z nakazem wojewody dotyczącym budowy ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych, wraz z niezbędnymi bramami i furtkami - napisano na stronie. Głównym zadaniem ogrodzenia miało być ograniczenie przemieszczania się zwierzyny w związku z ASF z województwa mazowieckiego do województwa świętokrzyskiego. Ogrodzenie powstało na terenie nadleśnictw Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski, płot ma długość 24 kilometrów i kosztował leśników 700 tysięcy złotych.

ASF - ponad 1000 przypadków
06.04.2021 02:00 ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Główny Inspektorat Weterynarii na bieżąco aktualizuje nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Jak wynika z najnowszych aktualizacji, do tej pory w kraju potwierdzono 1003 przypadki ASF wśród dzików. Jedynie w ciągu ostatniego tygodnia, potwierdzono kolejnych ponad 80 przypadków na terenie województw warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, podlaskiego i podkarpackiego. Od początku roku w Polsce potwierdzone zostało jedno ognisko ASF wśród świń. Zapraszamy do obejrzenia:W ostatnich dniach pojawiła się decyzja Unii Europejskiej w sprawie kwestii środków kontroli zdrowia zwierząt. Niektóre z regionów, w których dotychczas wyznaczono obszar zagrożenia, uzyskają status obszarów objętych ograniczeniami. Dla hodowców oznaczać to będzie znaczne ułatwienia, a więcej na ten temat można przeczytać >tutaj<.

  • 1
  • 2