Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 06.04.2021 02:00

ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

ASF - ponad 1000 przypadków
milesz/Pixabay

Główny Inspektorat Weterynarii na bieżąco aktualizuje nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Jak wynika z najnowszych aktualizacji, do tej pory w kraju potwierdzono 1003 przypadki ASF wśród dzików. Jedynie w ciągu ostatniego tygodnia, potwierdzono kolejnych ponad 80 przypadków na terenie województw warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, podlaskiego i podkarpackiego. Od początku roku w Polsce potwierdzone zostało jedno ognisko ASF wśród świń. 

Zapraszamy do obejrzenia:

W ostatnich dniach pojawiła się decyzja Unii Europejskiej w sprawie kwestii środków kontroli zdrowia zwierząt. Niektóre z regionów, w których dotychczas wyznaczono obszar zagrożenia, uzyskają status obszarów objętych ograniczeniami. Dla hodowców oznaczać to będzie znaczne ułatwienia, a więcej na ten temat można przeczytać >tutaj<. 

Ognisko pomoru w stadzie świń 

W Polsce w marcu 2021 roku potwierdzono zostało także pierwsze ognisko ASF wśród świń. Ognisko zostało potwierdzone na podstawie badań z 17 marca br. W gospodarstwie w miejscowości Niedźwiady, w województwie lubuskim utrzymywano 15 938 świń.

Jak informowano, jeszcze w połowie marca po potwierdzeniu pomoru, wdrożone zostały wszelkie procedury, wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Co więcej, w promieniu 10 km od ogniska ASF wyznaczony został obszar zapowietrzony i zagrożony. 

Czym jest ASF?

Afrykański pomór świń, czyli ASF jest szybko przenoszącą się zakaźną chorobą wirusową, na którą podatne są świnie domowe, dziki i świniodziki. ASF nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi.

Jak wynika z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń, w przypadku, gdy powiatowy lekarz weterynarii potwierdzi występowanie ASF w gospodarstwie, należy niezwłocznie zabić wszystkie zwierzęta znajdujące się w gospodarstwie.

Fot. GIW

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: GIW, Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń