ASF - płot
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu/Facebook
Autor Aneta Wasilewska - 7 Lutego 2021

Stanął płot za 700 tysięcy złotych. Jednak ASF nie daje za wygraną

Leśnicy z nadleśnictwa Starachowice są zdania, że postawiony pod koniec ubiegłego roku płot, przynosi efekty i zmniejsza migrację dzików pomiędzy województwami. Jednak pomimo utrudnionego przemieszczania się zwierząt afrykański pomór świń (ASF) jest coraz bliżej.

O tym, że zakończono prace nad płotem, poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu na początku stycznia, a same prace dobiegły końca jeszcze przed końcem 2020 roku.

- Zakończono prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w związku z nakazem wojewody dotyczącym budowy ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych, wraz z niezbędnymi bramami i furtkami- napisano na stronie.

Głównym zadaniem ogrodzenia miało być ograniczenie przemieszczania się zwierzyny w związku z ASF z województwa mazowieckiego do województwa świętokrzyskiego. Ogrodzenie powstało na terenie nadleśnictw Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski, płot ma długość 24 kilometrów i kosztował leśników 700 tysięcy złotych.

Tragedia na terenie Spółdzielni Mleczarskiej. Nie żyje 55-letnia pracownicaTragedia na terenie Spółdzielni Mleczarskiej. Nie żyje 55-letnia pracownicaCzytaj dalej

Jak się sprawdza płot?

- Leśnicy twierdzą, że dobrze. Ale afrykański pomór świń i tak zbliża się do naszego regionu. Ostatnio powiat konecki objęto czerwoną strefą. Wcześniej znalazły się w niej powiaty opatowski i starachowicki - przekazuje portal Echodnia.

Portal w rozmowie z Grzegorzem Wachnickim, zastępcę nadleśniczego w nadleśnictwie Starachowice próbował dowiedzieć się, jak na sprawuje się płot.

- Na razie się sprawdza. Jego stan kontrolujemy codziennie. Do tej pory stwierdziliśmy dwa uszkodzenia siatki przez większe zwierzęta. Szybko zostały naprawione. Oczywiście, jeśli zwierzę się uprze, pokona przeszkodę, ale jej funkcją jest ograniczenie migracji i taki efekt daje. Na śniegu przy ogrodzeniu stwierdziliśmy najwięcej tropów saren, ale były też innych zwierząt - mówi Grzegorz Wachnicki.

A co z afrykańskim pomorem świń?

Na ten moment w województwie świętokrzyskim czerwoną strefą został objęty powiaty starachowicki, opatowski oraz konecki.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Mariusza Gwardjana, zastępcy wojewódzkiego lekarza weterynarii, w okolicach Gielniowa w powiecie przysuskim znaleziono padłego dzika zarażonego afrykańskim pomorem. Jest to znak, że ASF postępuje nie tylko ze wschodniej strony, ale i od północy, czyli od miejsca, w którym już nie ma płotu.

Poniżej prezentujemy aktualną na dzień 7.02 mapkę ASF dla województwa świętokrzyskiego.

ASF

fot. screen z mapy GIW

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Echodnia, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, GIW

Następny artykuł